Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Abychom pro samou odbornost nezapomněli na pacienty

Vloženo: 15.05.2016, 08:31 | Čteno: 40841×

Řadu dobrých myšlenek a profesí v minulosti zabila přílišná složitost a odbornost. Pevně věřím, že to nebude i případ oboru lékárenství, které se v posledních letech významně změnilo, ale někteří si toho nevšímají a zarytě setrvávají na stereotypech. Přitom se stačí podívat do běžného života a poučit se. Řada lidí v jiných oborech neúspěšně hledá práci, protože je pro potenciální zaměstnavatele „převzdělaná“.

Když jsem téměř před rokem psal do blogu svůj komentář o české přípravě supervzdělaných lékárníků, netušil jsem, jak se bude v kontextu dalšího vývoje prohlubovat onen stereotyp vzdělání za každou cenu, certifikát na cokoli (jako by diplom z fakulty, atestace či doktorát nic neznamenaly a člověk s praxí nebyl odborníkem a nedokázal odborně poradit, protože nemá nějaký uměle vytvořený glejt).

Reálná zkušenost z lékárny. Kolega vysvětloval pacientovi, že mu ten lék zprocesuje správnou motilitu střevního traktu. Pacient na něj vyděšeně pohlédne s otázkou: „Jakej motýl?“ „Prostě se vám budou líp hýbat střeva,“ říkám. „Aha, děkuju, teď už tomu rozumím,“ odešel uklidněně pacient.

Už pan lékárník ze staré školy, se kterým jsem začínal a od kterého jsem se mnohému naučil, protože patřil ke skutečným osobnostem oboru mi říkal: „Kolego, přílišná odbornost škodí, pacient musí hlavně odcházet s vědomím, že ví co a jak má užívat!“

Ale zpět k současnému vývoji. Každému, kdo alespoň trochu sleduje situaci ve zdravotnictví, je jasné, že podpora služeb lékáren (včetně ocenění) není na pořadu dne (lobbying lékařů u ministra lékaře primárně za své zájmy je prostě realita).

Je tedy tlak na přílišnou odbornost (navíc mnohdy spíše marketingovou než skutečnou) tou správnou cestou? Skutečně zajímá běžné pacienty, kolik jakých certifikátů či škol lékárník má a že mu může nabídnout podobné služby, jaké získá v ordinaci u lékaře či sestry?

Znám ve svém okolí řadu lidí z jiných oborů, kteří nemohou sehnat práci jen proto, že jsou pro své potenciální zaměstnavatele díky překvalifikaci drazí a ti je jednoduše nechtějí. A stejně tak je otázkou, zda současná česká společnost (a politici) tak vysoce odborné lékárníky potřebuje a proto odměňování lékáren (oproti lékařům) nevěnuje pozornost. Asi by tedy bylo vhodnější než soustředit se na dublování některých lékařských činností zviditelnit spíše to, čím jsou lékárníci jedineční.

Třeba individuální přípravu léčiv či lékových forem pro konkrétní cílovou skupinu pacientů. Na portálu APATYKÁŘ® se tématu opakovaně dlouhodobě věnujeme a tuto činnost připomínáme (např. v rozhovorech s lidmi, kteří se přípravě v lékárnách dlouhodobě věnují).

Nyní se zmínky objevily také v mainstreamových médiích v souvislosti s nedostupností některých léčiv, což je dobře. Pozitivně vnímám, že téma někdo k propagaci (byť sebe sama, ale to je logické) využil, ačkoli je pro mě překvapením, že iniciativu převzaly ryze řetězcové lékárny. Podobné lékárnické PR bych očekával především od úplně někoho jiného.

Zřejmě si uvědomily, že supervzdělanost je sice skvělá, ale běžný pacient přece jen v lékárně (zatím) hledá něco jiného. Je fajn, že chceme mít supervzdělané lékárníky, jen aby se v budoucnosti uživili a jejich „obyčejnou“ lékárničinu nepřevzal někdo jiný.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Je korupce realitou v čes...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr
17.03.2011

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
12.01.2010

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...
29.05.2017

Petra Jurczeková

Vítání prváků, burza učeb...

Petra Jurczeková
20.09.2009

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...
01.12.2009

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením...

PharmDr. Jiří Skalický, P...
07.06.2016

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování I....

RNDr. Marek Petráš
10.07.2008

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
24.11.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.