Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

Živá reportáž z 10. Noci muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu, 26. 5. 2017. Hosty jsou lékárníci Mgr. Markéta Mauerová, Mgr. Zbyněk Mauer, Mgr. Dana Motejziková a studentka farmacie a současně průvodkyně v ČFM Anna Beránková.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Informace nemusí být kvalitní, hlavně, že je „nezávislá“, aneb o pozlátku marketingu

Vloženo: 17.07.2016, 09:02 | Čteno: 40543×

Na příkladu amerického start-upu Theranos, kterému americké Centrum pro služby Medicare a Medicaid před několika dny odebralo licenci k dalšímu provozu je aktuálně krásně vidět, že současný svět (i ten investorský) až velmi často dá na pozlátko marketingu namísto kvality a seriózních informací.

Kolem společnosti se od počátku spekulovalo, jak to s ní vlastně je, protože vědci upozorňovali, že „zazračná“ diagnostická technologie nebyla nikde v odborném tisku popsána. Dobrý marketing ale udělal své, uvěřily mu i federální agentury. Majitelům přinesl kýžený zisk a dá se tedy říci, že (krátkodobý) byznys plán byl úspěšný.

Nemusíme však chodit nijak daleko, i v Česku nerozhoduje velmi často kvalita a výsledky dlouhodobé práce, ale marketing a PR. Řada v posledních letech vzniklých (a mnohdy i rychle zaniklých) projektů se zaměřením na lékárenství a farmacii samy sebe nazývající unikátními, jedinečnými, garantovanými, nemá s těmito pojmy nic společného.

Vznikly jednoduše proto, že cestu, na kterou jejich provozovatelé neměli sami odvahu a sílu se vydat, prošlapal někdo jiný, ale teď vidí příležitost, marketingově podpořenou (lid chce být klamán), se přiživit.

A aby byl projekt definitivně marketingově sexy (další aktuálně v Česku nesmyslně používaný termín), je dobré prezentovat jej jako nezávislý. Nicméně nezávislost je pouze vyjádřením míry závislosti na penězích či vlivu toho kterého konkrétního investora, inzerenta ad. (čím více je někdo nezávislý na jednom, tím více je závislý na jiném).

Rozhlédneme-li se jen po českém farmarynku, hned vidíme, kdo je na kom jak (ne)závislý. Ať již na farmafirmě, nějakém poskytovateli zdravotních služeb, politicích, profesní organizaci či někom jiném. Dokonce i stránky odborných společností a sekcí, aby mohly být echt (ne)závislé, někdo (ne)závisle sponzoruje.

Podobné je to i v případě informačních (ne)závislých webů. Někdo založil svůj přístup na, no řekněme inspiraci (nebo spíš vykrádání?) z jiných webů, někdo na jednoznačné preferenci pozitivních zpráv o svém (ne)závislém podporovateli, někdo na propagaci projektů, které sice nikoho nezajímají, ale dotuje je nějaké sdružení z peněz svých členů, kterým to nevadí a někdo třeba na tom, že některé zprávy (ne)závisle cíleně nezveřejňuje.

Podob (ne)závislosti je celá řada a případná změna orientace není na škodu. To, že včera dotyčný propagoval pravý opak není podstatné. Názor se přece (ne)závisle vyvíjí (dejte masám, co chtějí slyšet)…

Tuhle mě pobavil dotaz jednoho novináře: „A jak to děláte, že máte tak obsáhlé zpravodajství a všechno víte daleko dřív než ostatní, to asi musí dát práci, že?“ No, je fakt, že to zabere více času než jen CTRL+C a CTRL+V, což je mnohdy v Česku považováno za vrchol odbornosti :-)

Nicméně další diskuze už nebyla potřeba, protože mě odzbrojil svým pojetím nezávislosti – „Víte, já Vás obdivuju, že fakt píšete o všem. To já třeba nemůžu, Vy to ale máte lehčí, protože máte úspěšnej web. Já jako nesouhlasím s tím, co náš vlastník prosazuje, ale to dělá on, že jo, já jsem jen zaměstnanec a dělám jen svou práci.“

To je fakt, takže nezávislosti zdar!

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský
21.09.2012

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš
05.03.2009

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba
11.04.2012

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...
29.05.2017

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček
11.01.2009

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
25.08.2011

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
05.07.2011

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
06.07.2008

PharmDr. Ján Valjan

Řízená péče a postavení z...

PharmDr. Ján Valjan
26.06.2008

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...
20.10.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.