Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Jak jsem v Rakousku kupoval klotrimazol

Vloženo: 14.08.2016, 08:27 | Čteno: 41871×

Tentokrát svůj příspěvek píšu na základě aktuálního hlubokého zážitku s nákupem krému s obsahem klotrimazolu u našich jižních sousedů. Předesílám hned v úvodu, že není míněn jako lobbying za uvolnění prodeje více léčivých přípravků mimo lékárny, ale jako zamyšlení nad pojmem dostupnost léčiv.

Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Do rakouských Alp jezdíme s rodinou již nějaký čas a leccos s sebou, jako správní lékárníci, máme přibaleno. Podle Murphyho zákona však vždycky zrovna potřebujete to, co s sebou přibaleno nemáte. Přesně to se stalo i na naší dovolené a potřebovali jsme klotrimazolovou mastičku. V každé tiskové zprávě Rakouské lékárnické komory je na závěr odstaveček, že tato země má skvělé pokrytí lékárenskou péčí, a tak jsem si řekl – nebude problém. No, byl. Ale postupně.

Byli jsme zrovna ve švýcarské oblasti Samnaun. Lékárna zde sice nebyla, ale protože Švýcaři mají pět kategorií výdeje léčiv (a některé přípravky s klotrimazolem patří do D – výdej po odborném poradenství i mimo lékárny), vydal jsem se, s profesním sebezapřením, do „parafarmacie“ (rodina si žádá oběti). Byť zde prodávali přípravky s terbinafinem, ibuprofenem, diklofenakem ad., hezká slečna v bílém plášti mi roztomile sdělila, že Canesten ani jiný klotrimazol nemají, neboť je pouze apothekenpflichtig (povinně dostupný pouze v lékárnách). A mile dodala: „To víte, lékárnický monopol“.

Pomlčel jsem, že jsem z oboru a rovněž (ještě ano) mile jsem se zeptal, kde je tu nejbližší lékárna. „Ale nijak daleko, lékař prodává tady kousek,“ a už bez úsměvu se podívala na hodinky. „Jen nevím, jestli bude mít otevřeno“.

Kousek znamenalo asi 6 kilometrů a lékař prodává znamenalo Hausapotheke, tj. výdej léčiv lékařem v ordinaci. Zanedlouho jsem také pochopil, proč se nesmála. Lékař tam skutečně nebyl, neboť prodej léčiv funguje pouze v pondělí, středu a pátek a jen od 14.30 do 17 hod. My měli smůlu, bylo úterý dopoledne. Prostě musíte onemocnět v danou dobu, pořádek musí být.

To mě, samozřejmě, nevyvedlo nijak z míry a řekl jsem si – no, je vidět, proč ty samodispenzace lékařů lékárníci nechtějí, nic neřeší. Otevřel jsem si appku Rakouské lékárnické komory a rychle našel nejbližší lékárnu. Termín nejbližší je nutno vnímat v hodně širokém kontextu, protože první nejbližší lékárna byla v 50 km vzdáleném Landecku. Už zde jsem pojal určité podezření o dostupnosti léčiv na rakouském rynku. A to jsme měli v plánu hezký výlet po horách jen s rychlou zastávkou po cestě v lékárně.

Nic naplat, vyrazili jsme směr Landeck. Hned na začátku jsme narazili na krásnou lékárnu v klasickém rakouském stylu. Říkám si, lékárníci určitě nezklamou. Ale ouha! Otevírací doba 8-11.30 a pak 14.30-17 hod. Podotýkám, že byl běžný pracovní den, žádný svátek (ani rakouský). No přece zde nebudeme tvrdnout dvě hodiny než otevřou?

To už jsem začínal být mírně nervózní, nicméně s nadějí jsem vyrazil do druhé lékárny (víc jich v osmitisícovém městečku není). Ta naštěstí otevřená byla, ale už když jsem se k ní blížil, pojal jsem určité nepříjemné tušení při pohledu na frontu, která končila před dveřmi zvenčí velmi hezké lékárny.

Co naplat, jiná volba nebyla, a tak jsem si stoupl do fronty. Přesun do vnitřních prostor lékárny mě šokoval – obrovská oficína, nádherný nábytek, šest výdejních míst za tárou (tedy vlastně jen barové pultíky, přesně v duchu tzv. „moderního“ pojetí lékárny) a fungující jedno, slovy jedno, výdejní místo s jedním pracovníkem – PKA, pro neznalé Pharmazeutisch-kaufmännische Assistentin, něco jako obchodně-lékárenská laborantka.

Z klidu ji nevyvedly ani dvě maminky s kočárky s plačícími dítky (až když přišel na řadu pacient s receptem, zavolala lékárnici). Bylo vcelku zajímavé poslouchat názory stojících zákazníků, nicméně pořád to byla velmi lehká nespokojenost v porovnání se situací v naší české lékárně, kde již dva lidé ve frontě jsou nepředstavitelná hrůza.

Nicméně po čase jsem přišel na řadu a vyžádal si klotrimazolovou mast. Laborantka s úsměvem sáhla do otevřeného regálu po správně dle „category managementu“ vystaveném Canestenu, přesně jako v našich už zdaleka nejen řetězcových lékárnách v té správné výši očí (pro jistotu celý regál, aby se zákazník opravdu nespletl).

Nechtěně jsem její jasnou volbu narušil tím, že mi stačí generický klotrimazol a vyjmenoval jsem jí asi tři, o kterých vím, že se v Rakousku prodávají. To ji trošku vyvedlo z míry a už bez úsměvu mi sdělila, že se musí podívat, jestli ty přípravky jsou skutečně stejné. Počítač vyhodnotil, že ano, a tak sáhla do nejspodnějšího šuplíku a vytáhla generikum se slovy: „5,40".

Poděkoval jsem a s vytouženým krémem odkráčel ven z lékárny. Zvítězil jsem. No, ne tak docela. Čert vem bezmála celý den strávený sháněním klotrimazolu, namísto výšlapu do hor. Pro mě jako lékárníka byl příběh docela poučný z jiného důvodu. Získal jsem totiž nefalšovanou zkušenost běžných lidí, která mému pohledu na dostupnost lékárenské péče dala zcela jinou dimenzi. A to jsme cestovali autem, takže „kein Problem“. Jaký to asi musí být zážitek bez této možnosti?

Jak už jsem napsal v úvodu – není mým cílem horovat za uvolnění prodeje léčiv mimo lékárny. Nedivím se už ale, když se u našich sousedů tyto snahy objevují stále častěji. Dostupnost lékárenské péče totiž skutečně může být pro řadu lidí obrovský problém. Zjevně totiž ani cesta lékařských výdejen není to pravé pacientsky přívětivé řešení. A není jím ani český prodej vyhrazených léčiv kýmkoli na základě několikahodinového lékárnického rychlokurzu.

Není jím ale ani – a to vidím jako hlavní – uzavírání se diskuzím o možnostech, jak dostupnost léčiv zajistit i tam, kde lékárna skutečně v rozumném dosahu chybí (asi nikdo lucidní nevěří předvolebním slibům některých politiků, že prodej vyhrazených léčiv zakáží). Právě takové diskuze by totiž měli vést a následně nastavovat pravidla lékárníci. Jen tak lidem mohou dokázat, že se jim opravdu jedná o službu lidem při zachování bezpečnosti. Vhodným kompromisem se mi jeví např. dánská zkušenost – lékárenské koutky provozované lékárníkem.

Každopádně pod pojmem dostupnost lékárenské péče si já představuji také dostupnost léčiv. A ta, jak jsem sám poznal, není rozhodně vždy nejjednodušší.

P.S. Jen pro zajímavost jsem se po dopsání blogu podíval, kolik pracuje v oné lékárně lidí – 3 lékárníci, 10 PKA, 1 lékárnická pomocnice, 1 dietoložka, 3 účetní a administrativní pracovnice, 1 učnice a 1 uklízečka.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner
23.10.2012

Mgr. Stanislav Havlíček

Jednotné doplatky - reali...

Mgr. Stanislav Havlíček
25.09.2009

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Vědecká činnost vs. počet...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
16.12.2013

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
31.10.2011

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan
22.09.2009

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Reakce právního zástupce ...

Mgr. MUDr. Jaroslav Marší...
22.12.2008

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
15.07.2011

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...
05.11.2008

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
12.08.2013

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...
13.05.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.