Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

O vrabci v hrsti a holubovi na střeše

Vloženo: 02.10.2016, 09:10 | Čteno: 33296×

Před krátkým časem ministr zdravotnictví oznámil, že hodlá snížit tzv. roční ochranný limit na doplatky za léčivé přípravky. U osob nad 70 let věku jej chce snížit ze současných 2500 Kč na 500 Kč, u osob ve věku 65-70 let věku na 1000 Kč a u dětí do 18 let věku na 1000 Kč.

V předvolební době na první pohled jistě mediálně přitažlivé oznámení – řada médií ihned nadšeně informovala, kolik pacienti ušetří. Otázkou však zůstává, do jaké míry se pohledy ministerstva a pacientů, na které opatření cílí (ne)setkávají.

A přiznám se, že když poslouchám za tárou při výdeji pacienty, myslím, že je toto opatření příliš neosloví. Vysvětlení je poměrně jednoduché – systém je konstruován tak, že pacienti nejprve doplatky zaplatí a až poté, co nějaký limit přesáhnou, jim pojišťovna nějaké peníze zpětně vrátí. Záměrně píši nějaké, protože to zdaleka nebudou všechny, které za léky zaplatí (viz. co je započitatelný doplatek).

Každopádně spousta pacientů, kteří navštěvují lékárny žije přítomností – a počítají každou korunu – a ne budoucností. Tj. zajímá je aktuální částka, kterou zaplatí (a zda na ni mají) a ne ta, kterou jim pojišťovna v budoucnosti (možná) vrátí.

Ostatně to je také důvod, proč řada lékáren začala používat stejné reklamy jako drogistické a potravinářské řetězce. Jen se namísto kotlety, deodorantu či rajčat objevují slevy na nosní spreje, tablety na bolest apod. A to je také důvod, proč mají u (nejen) seniorů úspěch především lékárny, které nabízejí okamžité slevy.

Jednoduše „získají vrabce v hrsti a ne holuba na střeše“. I když totiž pacient na ochranný limit dosáhne, vždy doplatky nejprve zaplatí a až potom jsou mu refundovány. Z pohledu běžného pacienta v české lékárně je tak nějaký limit zcela irrelevantní, protože on chce „svou slevu“ hned.

To kdyby šel český ministr polskou cestou „léků zdarma“ pro pacienty 75+, to by byla jiná. Nicméně ani v tomto případě není vše tak růžové, jak to na první pohled vypadá. Podle zpráv od polských kolegů vyvstala totiž řada problémů, kdo je oprávněn který přípravek předepsat, aby byl skutečně zdarma, jaké balení se má předepsat, aby bylo zdarma a navíc jak má být recept správně předepsán, aby v lékárně senior doplatek neplatil.

Zůstaňme ale v Čechách. Paradoxně se českým pacientům vyplatí hledat (alespoň v první fázi) lékárny, které nesnižují doplatky, protože se rychleji dostanou přes ochranný limit. Otázkou je, jak by měla znít reklama na podobný benefit – „s námi rychle až za vaše limity“? To by možná nemuseli všichni správně pochopit:-)

Ať tak či onak, předvolební gesto úplně nepadne, vzhledem ke své konstrukci, na úrodnou půdu. Běžný pacient českých lékáren, který dost často šetří každou korunu, asi neocení, že za tři měsíce možná dostane něco nazpátek. Přitom by stačilo tak málo – zajít do lékárny a podívat se, jak to v reálu funguje a co pacienty skutečně pálí. Tak jako to dělají už řadu let ministři ve Švédsku, Rakousku či Finsku.

apaPODCAST

Podcastový tip

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...
23.11.2009

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...
02.02.2011

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 2. – distri...

PharmDr. Martin Beneš
07.04.2011

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
26.08.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
11.11.2014

Mgr. Danka Vystrčilová

Slovenka roku 2009

Mgr. Danka Vystrčilová
04.06.2009

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa
01.12.2008

Heinz-Günter Wolf

Aktuelle Situation auf de...

Heinz-Günter Wolf
15.01.2010

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenské opatření proti ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
29.06.2015

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.