Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Přelomový rok 2016: Útok na pevné ceny, zmanipulované lékové studie a nové šance pro lékárenství

Vloženo: 08.01.2017, 08:04 | Čteno: 44350×

Uplynulý rok byl na události opět velmi bohatý, dalo by se říci, že z pohledu celoevropského lékárenství přímo přelomový. A právě kvůli loňskému vývoji lze rok 2017 v širším kontextu vnímat s pozitivním očekáváním.

Přelomový rozsudek Soudního dvora EU ve sporu se zásilkovou lékárnou DocMorris poprvé zásadně narušil pevně nastavená pravidla co se týče cenotvorby. Soud velmi tvrdě odmítl německou cenotvorbu (pevné ceny) léčiv a navíc jasně podpořil zásilkové lékárny. V reakci na rozhodnutí soudu již padly první žaloby na německý systém od samotných německých lékárníků, neboť ti tak mají po rozhodnutí Soudního dvora v rukou Černého Petra.

Loni se však rovněž naplno projevil výsledek celosvětového trendu nesmyslného šetření za každou cenu – kauzy zmanipulovaných bioekvivalenčních studií. Po první vlaštovce v roce 2015 (kauza GVK Bio) dozorové orgány prošetřují další tři indické společnosti smluvního klinického výzkumu (CRO) – Semler Research Centre (už doporučeno pozastavit registrace dalších cca 270 přípravků), Alkem Laboratories (už pozastaveny registrace) a nejnověji prošetřuje EMA již čtvrté CRO Micro Therapeutic Research.

Důvod u všech kauz je společný – zmatek při provádění studií a manipulace dat a vzorků. I přesto, že se mohou kauzy vykládat jako kvalitní práce dozorových agentur, které chyby promptně odhalují (což je bezpochyby fakt), podstatné je především to, že jde zjevně o systémová pochybení. Dějí se stále, ve stejné oblasti a zjevně nejde o náhodu. Přitom se dle zatím dostupných informací jeví, že nejde o záměrnou manipulaci a chyby, ale jednoduše lidé, kteří data zpracovávají neznají souvislosti, nevědí, že postupují špatně a nedokáží tak vyhodnotit chybný postup (efekt call centrum).

Třetí oblastí, která dominovala v ČR, ale i ve středoevropském kontextu, je oblast paralelního obchodu s léčivy. Zatímco země jako Polsko i Slovensko reagovaly poměrně jasně a schválily opatření fakticky omezující tento druh byznysu (dokonce i EU již připustila, že s tím bude třeba něco dělat), čeští poslanci tak dlouho kombinovali, až překombinovali a Poslaneckou sněmovnou schválená novela ovlivňuje kde co, jen ne reexport.

Její projednávání naopak ukázalo, že problémy českého lékárenství jsou skutečně zásadní a více než o reexport jde o rozdělení trhu s léčivy na českém rynku – léčiva mají řetězce a nemocniční lékárny, zbytek stále více ubírají prodejci vyhrazených léčiv a co zbyde na klasické lékárny? Možná celoživotní vzdělávání v něčem, co realizuje někdo jiný.

Zatímco slyšet jsou v tomto směru především zástupci velkých korporací, o klasických lékárnách nebylo slyšet téměř vůbec. Nejen při tomto tématu. Ostatně o tom, jak současné vedení resortu veřejné lékárny zajímají, svědčí i navýšení signálního výkonu o 1 Kč a nulový zájem o tzv. výkony. Naopak poprvé se do výkonového systému dostanou nemocniční a kliničtí lékárníci, byť rizika zejména pro lékárny z menších („nefakultních“) nemocnic či samostatné s odbornými pracovišti nejsou zanedbatelná (bohužel, v ČR je běžné nejprve něco prosadit a až poté přemýšlet o důsledcích).

Co tedy přinesl rok 2016? Především jasnou segmentaci trhu a přípravu na elektronizaci, která dříve nebo později – ať chceme či nechceme – přijde i do ČR. Paradoxně právě některými odmítaná elektronizace může malé lékárny udržet při životě do doby návratu k lékárenským službám provozovaným lékárníky.

Ano, skutečně jsem přesvědčen, že to, co se děje v zemích okolo ČR nebo i v deregulovaném Švédsku, kde zpětně po období řetězcové koncentrace opět přibývají nezávislé lékárny, nelze přehlédnout a lékárenství vstoupí do nové epochy (byť zásadně jiné, než jsme dosud znali). Jednoduše žádný strom neroste do nebe a sám vidím především na LÉKÁRNICKÉ INZERCI, že ten, kdo si opravdu uvědomuje svou pozici, hodnotu peněz a smysl profese, jsou především menší lékárny, rodinné lékárny či menší rodinné řetězce. Zejména proto, že jejich vlastníci svou případnou neschopnost neschovají za anonymní korporát či komora jsme všichni, ale vědí, že chybu pocítí sami na sobě.

A právě v tom vidím sílu těchto „malých“ – záleží jim na tom, co dělají a jak to dělají, protože je to jejich obživa. Nehoní se za politickými ambicemi, nepotřebují posilovat vlastní ego, nepotřebují ani politikařit, ani nechat se vydržovat z cizích peněz. Jednoduše se živí tím, co (dobře) umí. Možná dojde i na švédskou cestu, kdy se sdruží lidé se stejnými názory a stejnými zájmy, které budou společně prosazovat. Ne povinně, ale proto, že jim to přináší skutečný posun někam dál. Nikdo jiný to totiž za ně neudělá. Právě uplynulý rok je toho zářným příkladem – spousta prázdných slov, ale výsledek pro lékárny žádný.

A protože se setkávám se spoustou takto motivovaných (nejen) lékárníků, jsem přesvědčen, že rok 2017 lze v širším kontextu vnímat s pozitivním očekáváním.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
21.09.2010

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
11.11.2014

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...
13.05.2009

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál
11.06.2010

PharmDr. Ján Valjan

Euro ve slovenských lékár...

PharmDr. Ján Valjan
16.08.2008

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce
25.10.2008

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
13.06.2011

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon
18.11.2008

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a ...

Mgr. Ladislava Valášková,...
05.06.2017

PharmDr. Ján Valjan

Nevybírání regulačního po...

PharmDr. Ján Valjan
25.02.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.