Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako náhrada studia oboru farmaceutický asistent

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Hokynaření a spam, aneb schvalování novely zákona o léčivech

Vloženo: 05.02.2017, 09:28 | Čteno: 38343×

Tak nám schválili napodruhé novelu zákona o léčivech s antireexportními opatřeními. Pravda, těch tam příliš není a opět se ukázalo, že Česko musí přijít se svým specifickým řešením. Co na tom, že Slovensko přijalo nedávno novelu téhož, jen s tím rozdílem, že ta skutečně opatření proti nežádoucímu reexportu obsahuje, navíc odsouhlasená Evropskou komisí. Přece se nepoučíme od nějakých Slováků…

Co tedy schválení české novely skutečně přineslo? Zmatek, emoce, spamovou vlnu a ujištění, že odbornost ani logika a věcná argumentace nehrají při schvalování zákonů roli. Více než reexporty – ale především dostupnost léčiv pro pacienty – se řešilo rozdělení lékárenského trhu. Práce rovněž přibyde právníkům, kteří se tak o své živobytí rozhodně bát nemusejí.

Ti, kteří přišli s regulačními poplatky, jejichž výběr nebyli ani schopni vymáhat (a staly se tak předmětem konkurenčního boje), a s největší ekonomickou liberalizací trhu (čím více lékáren, tím lépe a žádné pevné ceny), díky níž řada malých lékáren už neexistuje, nás nyní přesvědčovali, jak to s malými lékárnami myslí dobře a upřímně.

Jiní zase přesvědčovali, že DTP kanály jsou špatné a je třeba nařídit držitelům rozhodnutí o registraci, aby léky dávali všem distributorům. Bude zajímavé sledovat, jak se situace zlepší, zejména poté, co bude český distributor nařizovat držiteli se sídlem v zahraničí, aby mu léky dodal, protože mu to nařizuje český zákon. Např. u mediálně propíraného přípravku Fraxiparine je držitelem irská společnost a jistě se bude ochotně řídit českým zákonem. Zahraniční držitelé rozhodnutí o registraci jsou ostatně u všech nejčastěji vyvážených přípravků. Inu, komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí.

Přiznám se, že pro mě zůstává skutečným překvapením, proč tzv. zástupci lékárníků – pokud jim tedy jde o skutečnou dostupnost léčiv pro pacienty – nepodpořili namísto spamové vlny (výraz použitý poslanci) návrh, který vycházel ze slovenského a zjevně funkčního modelu. Asi proto, že jej navrhla komunistická poslankyně, protože racionální důvod u těch, kteří se neustále zaštiťují blahem pacientů jsem nenašel. Nelze, bohužel, než souhlasit s názorem oné poslankyně, že se tak lékárníci stali součástí (nebo by bylo přesnější loutkami?) jedné bojující lobby proti druhé s tím, že se i oni staví za kontroverzní podobu zákona, která ve skutečnosti nic neřeší.

Nulové zviditelnění tématu z pohledu lékárníků v mediálním prostoru – pomineme-li hokynaření v bulvárním pořadu veřejnoprávní televize, kde vyhrává ten, kdo víc křičí a pomluví oponenta – společně s rozčarováním poslanců nad spamovou vlnou vytvořily opravdu skvělou lékárnickou image kampaň. Přesvědčit veřejnost, že lékárníci nejsou obchodníci už teď bude hračka.

No a překvapení na závěr – nejvíce prolékárnicky orientovaný přístup propagoval ekonom, ministr zdravotnictví. Stejně jako na Slovensku se ukazuje, že pro řízení resortu je zjevně lepší, pokud jej řídí nezdravotník. Neřídí se totiž pocity, ale selským rozumem.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Uvolnění výdeje pohotovos...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
06.08.2015

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová
17.03.2009

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Fakulta chápe změny ve fa...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
01.09.2014

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová
04.09.2012

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková
26.05.2011

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
07.09.2009

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace ...

PharmDr. Marie Loučková, ...
28.04.2017

Jana Vedrová

Spiritus - brněnský stude...

Jana Vedrová
24.06.2009

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková
08.12.2009

Živý záznam akce

14. Ples farmaceutů

Živý záznam akce
31.03.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.