Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…o lékárenství víme vše!®

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Hokynaření a spam, aneb schvalování novely zákona o léčivech

Vloženo: 05.02.2017, 09:28 | Čteno: 40578×

Tak nám schválili napodruhé novelu zákona o léčivech s antireexportními opatřeními. Pravda, těch tam příliš není a opět se ukázalo, že Česko musí přijít se svým specifickým řešením. Co na tom, že Slovensko přijalo nedávno novelu téhož, jen s tím rozdílem, že ta skutečně opatření proti nežádoucímu reexportu obsahuje, navíc odsouhlasená Evropskou komisí. Přece se nepoučíme od nějakých Slováků…

Co tedy schválení české novely skutečně přineslo? Zmatek, emoce, spamovou vlnu a ujištění, že odbornost ani logika a věcná argumentace nehrají při schvalování zákonů roli. Více než reexporty – ale především dostupnost léčiv pro pacienty – se řešilo rozdělení lékárenského trhu. Práce rovněž přibyde právníkům, kteří se tak o své živobytí rozhodně bát nemusejí.

Ti, kteří přišli s regulačními poplatky, jejichž výběr nebyli ani schopni vymáhat (a staly se tak předmětem konkurenčního boje), a s největší ekonomickou liberalizací trhu (čím více lékáren, tím lépe a žádné pevné ceny), díky níž řada malých lékáren už neexistuje, nás nyní přesvědčovali, jak to s malými lékárnami myslí dobře a upřímně.

Jiní zase přesvědčovali, že DTP kanály jsou špatné a je třeba nařídit držitelům rozhodnutí o registraci, aby léky dávali všem distributorům. Bude zajímavé sledovat, jak se situace zlepší, zejména poté, co bude český distributor nařizovat držiteli se sídlem v zahraničí, aby mu léky dodal, protože mu to nařizuje český zákon. Např. u mediálně propíraného přípravku Fraxiparine je držitelem irská společnost a jistě se bude ochotně řídit českým zákonem. Zahraniční držitelé rozhodnutí o registraci jsou ostatně u všech nejčastěji vyvážených přípravků. Inu, komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí.

Přiznám se, že pro mě zůstává skutečným překvapením, proč tzv. zástupci lékárníků – pokud jim tedy jde o skutečnou dostupnost léčiv pro pacienty – nepodpořili namísto spamové vlny (výraz použitý poslanci) návrh, který vycházel ze slovenského a zjevně funkčního modelu. Asi proto, že jej navrhla komunistická poslankyně, protože racionální důvod u těch, kteří se neustále zaštiťují blahem pacientů jsem nenašel. Nelze, bohužel, než souhlasit s názorem oné poslankyně, že se tak lékárníci stali součástí (nebo by bylo přesnější loutkami?) jedné bojující lobby proti druhé s tím, že se i oni staví za kontroverzní podobu zákona, která ve skutečnosti nic neřeší.

Nulové zviditelnění tématu z pohledu lékárníků v mediálním prostoru – pomineme-li hokynaření v bulvárním pořadu veřejnoprávní televize, kde vyhrává ten, kdo víc křičí a pomluví oponenta – společně s rozčarováním poslanců nad spamovou vlnou vytvořily opravdu skvělou lékárnickou image kampaň. Přesvědčit veřejnost, že lékárníci nejsou obchodníci už teď bude hračka.

No a překvapení na závěr – nejvíce prolékárnicky orientovaný přístup propagoval ekonom, ministr zdravotnictví. Stejně jako na Slovensku se ukazuje, že pro řízení resortu je zjevně lepší, pokud jej řídí nezdravotník. Neřídí se totiž pocity, ale selským rozumem.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Helena Vanžurová

Možnosti studentských vým...

Helena Vanžurová
16.07.2009

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...
07.10.2011

Antibiotický týden

Antibiotický týden 2010 v...

Antibiotický týden
18.11.2010

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., lékárníci z regionů

Nevybírání regulačních po...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., l...
07.02.2009

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
21.09.2010

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...
20.10.2009

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček
10.12.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
13.06.2011

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Dozorové aktivity SÚKL cí...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
03.08.2015

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.