Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Proč je důležitá strategie, aneb jak se sám nevyšachovat

Vloženo: 14.05.2017, 09:15 | Čteno: 41597×

O možnosti prodávat všechna léčiva přes internet se hovoří dlouhodobě. Jedni tuto možnost fungující v několika zemích EU glorifikují, jiní zatracují. Ať tak či onak, zkušenosti zejména ze severských zemí ukazují, že byť jde o relativně nový segment tržeb lékáren, je se svým potenciálem růstu pro lékárny poměrně zajímavý.

Aktuální zkušenost ze Švédska, o které jsme tento týden referovali na portálu APATYKÁŘ®, navíc vyvrací mýtus, že tuto službu nebudou lidé využívat ve městech, kde je lékárna na každém rohu a je tak zbytečná. Ejhle, ukazuje se, že tomu tak není. Nechci teď rozvádět, jestli je tento způsob prodeje/výdeje léčiv dobrý nebo špatný, ale na tomto tématu se dá krásně demonstrovat vhodně a nevhodně zvolená strategie.

Velmi diskutovaná je nyní po loňském rozhodnutí Soudního dvora EU situace v Německu. I když se původně objevil na žádost německé profesní organizace návrh na úplný zákaz Rx online (online prodej receptových léčiv), nyní od něj dávají němečtí zákonodárci ruce pryč, protože zakažte něco, co fungovalo od roku 2004 a nikdo se nad tím dosud nepozastavoval (tj. především ne profesní sdružení). Naopak se objevují první zprávy o vstupu gigantu Amazon do tohoto segmentu a to pak teprve začne mazec!

Ale k oné strategii. Můžeme si myslet o aktuálních snahách německé profesní organizace cokoli, nicméně jsou konzistentní – je zastáncem klasického kamenného lékárenství, diskutuje s politiky přímo (u nás je teď moderní si všechno vzkazovat přes sociální sítě), kampaně dělá formou tisku, rozhlasu a televize, billboardů (slovy mladé generace je oldschool), internet je na okraji.

O čem to ale především vysílá signál? Možná jsme oldschool, ale jsme klasičtí lékárníci, chceme se s pacienty bavit přímo, ne přes internet a chceme, aby za námi chodili do lékáren a věřili fyzickému nikoli virtuálnímu lékárníkovi. A takto lékárníky, byť někdy pejorativně, vnímá také veřejnost. Tj. s jasnou vizí lékárenství.

Naproti tomu v Česku je prosazován poněkud schizofrenní přístup. Rx online profesní organizace (oficiálně) nechce, prosazuje však, aby lidé sledovali aktivity lékárníků na sociálních sítích (to je přece cool!). Současně tuto skupinu lidí, která sociální sítě sleduje (přesněji žije na nich, až se u ní mnohdy stírá rozdíl mezi virtuální a skutečnou realitou) nutí (pro ni zcela nepochopitelně), aby si případné léky, které zjistí v „online poradně nebo na fejsbůku“ šla koupit do kamenné lékárny. Takže klasické české – ani ryba, ani rak, ano… ale.

Zcela jinde jsou pak severské státy, které jsou digitálně obecně hodně napřed (jako dlouholetý fanda dxingu jsem vždy s nadšením pozoroval, co nového přinesly na vlnách). Tam profesní organizace pochopily, že nutit někoho složitě měnit zvyklosti a používání digitálních služeb při jejich neustálém rozvoji nemá smysl a raději si tento sektor uzpůsobily samy k obrazu svému. Tj. nebránit lidem v jeho využívání, ale nastavit pravidla a „bezpečnostní“ dozor. Jak ukazují nejnovější zkušenosti z Finska či Švédska, funguje to docela dobře a zdaleka nejen v odlehlých oblastech.

Jak (ne)obstojí argumentace pro či proti Rx online závisí na zvolené dlouhodobé strategii. Nepomůže jakákoli PR agentura – ty totiž fungují ad hoc pro svůj okamžitý zisk bez hlubší znalosti klienta (dnes děláme kampaň pro klienta, zítra pro jeho konkurenci). Pokud v dlouhodobém horizontu nezastáváte nějakou nosnou linku (moderně trendování) a lidé si vás s ní neztotožní, pak nemáte šanci veřejnost přesvědčit ani s nejdražší agenturou (to nyní můžeme pozorovat i v rámci předvolebního boje v Česku).

Ostatně Němci ukázali, že se jim jejich oldschool strategií podařilo oddálit zásadní nástup online minimálně o 13 let. Bohužel, dlouhodobá lékárnická profesní strategie není v Česku „in“, proto jsou lékárníci a lékárenská témata na okraji zájmu veřejnosti.

Každopádně se domnívám, že moderní trendy nebude možné dále dlouhodobě ignorovat (byť nejznámější sociální síti stále odolávám) i v tak pozvolna se měnícím oboru jako je lékárenství. Lidem, kteří jsou „na síti“ jednoduše nevysvětlíte, proč si rohlík, sýry, ledničku, auto, loď dokonce i dům můžete koupit online a léčiva ne. A nevhodně zvolená či nijaká strategie tomuto trendu jen pomůže. Může dokonce lékárníky zcela vyřadit z rozhodování o nastavení podmínek, jejich budoucím zapojení do elektronizace lékárenství.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Alexandr H...
23.11.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...
24.05.2015

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...
07.02.2011

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 1. – zdravo...

PharmDr. Martin Beneš
04.04.2011

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný
19.04.2010

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 2....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
10.05.2009

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová
03.05.2012

Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné ...

Lékárny Dr.Max
12.03.2018

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...
14.03.2009

Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ...

Lékárny Dr.Max
06.03.2018

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.