Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace na zdravotnické prostředky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Co dělají (někteří) novináři, kteří neumějí napsat vlastní článek? Prostě si ho vezmou odjinud

Vloženo: 13.08.2017, 07:09 | Čteno: 38470×

Aneb o novinářské etice a opisování bude můj dnešní příspěvek, pro jehož úvod si dovolím citaci z Etického kodexu Syndikátu novinářů České republiky:

„Důvěryhodnost, slušnost a serióznost zvyšují autoritu médií. Z tohoto hlediska je novinář povinen řídit se těmito požadavky: […] (i) při reprodukci jakéhokoli textu musí být uveden jeho autor formou adekvátní k rozsahu přetištěného materiálu, (j) plagiát se zásadně zakazuje.“

Ač nejsem novinář a jsem hrdý na to, že jsem lékárník, při provozování portálu APATYKÁŘ® ctím výše uvedené. Možná je to tím, že od počátku intenzivně komunikuji se zahraničím a řídím se pravidly pro certifikaci zdravotních webů dané prestižní švýcarskou autoritou. Možná je to tím, že etické jednání jaksi patří k lékárnické profesi. Ale dost možná jenom dodržuji základní pravidla slušnosti.

Je s podivem, že zatímco ve světě problém s citací našich článků není, u nás za více než 18 let, co portál provozuji – byť se situace v tomto směru začala měnit – to stále pro některé problém je. Každopádně vysoká návštěvnost portálu je dána především řadou exkluzivních příspěvků, tj. příspěvků o tématech, o kterých jiní ani netuší a ve kterých mj. lékárníky upozorňujeme na možné důsledky legislativy, na které by si měli dát pozor. Jednoduše proto, že se to od jiných nedozví.

Jedním z takových byla také informace, že se lékárny provozující e-shopy a prodávající biopotraviny(!) musejí registrovat u Ministerstva zemědělství, jinak jim hrozí pokuta až 1 mil. Kč. Přinesli jsme ji jako jediní na konci července. Jaké bylo mé překvapení, když se prakticky stejný článek objevil v těchto dnech v Deníku pod titulkem Překvapení lékárníci. Hrozí jim pokuta za prodej bioléčiv.

Ano, překvapen, jako lékárník, jsem skutečně byl. Nicméně ne tématem, které jsem připravil já pro svůj portál APATYKÁŘ® už před dvěma týdny, ale tím, že paní redaktorka Veronika Rodriguez jaksi opomněla uvést, že obsah čerpala (nebo by byl přesnější jiný výraz?) právě z mého portálu. Dokonce tak pečlivě, že použila i stejné věty a obraty. Zřejmě z úsporných důvodů – pravda, příprava článku mi zabrala poměrně dost času, který paní redaktorka pomocí CTRL+C a CTRL+V ušetřila.

Jsem schopen pochopit, že novinář nemůže obsáhnout všechna témata. Dokonce ani ten, který se tzv. specializuje na zdravotnictví. Avšak ti, kteří ctí novinářský etický kodex uvedou – pokud přímo nepožádají o svolení původního autora – odkud informaci čerpali. Ti ostatní jen „replikují informace“ a jejich důvěryhodnost se limitně blíží nule. Bohužel, podobným opisováním devalvují kvalitní novinářskou práci a kredit skutečných profesionálů.

Poznámka závěrem – paní redaktorka zjevně nerozlišuje termíny bioléčiva a biopotraviny (možná ve snaze deklarovat tak svou invenci a ne prosté opisování). Byť oba začínají „bio“, není to totéž. Takže jen pro úplnost – lékárny, které mají v sortimentu bioléčiva (biologická léčiva) se skutečně u Ministerstva zemědělství registrovat nemusejí a žádná pokuta jim za jejich výdej nehrozí, jak by šlo z titulku mylně dovodit…

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Jan Röder

Spolek českých studentů f...

Jan Röder
27.05.2009

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž
11.09.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

Farmaceutický balíček – č...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
28.09.2010

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
09.09.2010

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová
19.04.2012

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová
04.09.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
23.01.2011

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování I....

RNDr. Marek Petráš
10.07.2008

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 2. – distri...

PharmDr. Martin Beneš
07.04.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.