Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako náhrada studia oboru farmaceutický asistent

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Co dělají (někteří) novináři, kteří neumějí napsat vlastní článek? Prostě si ho vezmou odjinud

Vloženo: 13.08.2017, 07:09 | Čteno: 29957×

Aneb o novinářské etice a opisování bude můj dnešní příspěvek, pro jehož úvod si dovolím citaci z Etického kodexu Syndikátu novinářů České republiky:

„Důvěryhodnost, slušnost a serióznost zvyšují autoritu médií. Z tohoto hlediska je novinář povinen řídit se těmito požadavky: […] (i) při reprodukci jakéhokoli textu musí být uveden jeho autor formou adekvátní k rozsahu přetištěného materiálu, (j) plagiát se zásadně zakazuje.“

Ač nejsem novinář a jsem hrdý na to, že jsem lékárník, při provozování portálu APATYKÁŘ® ctím výše uvedené. Možná je to tím, že od počátku intenzivně komunikuji se zahraničím a řídím se pravidly pro certifikaci zdravotních webů dané prestižní švýcarskou autoritou. Možná je to tím, že etické jednání jaksi patří k lékárnické profesi. Ale dost možná jenom dodržuji základní pravidla slušnosti.

Je s podivem, že zatímco ve světě problém s citací našich článků není, u nás za více než 18 let, co portál provozuji – byť se situace v tomto směru začala měnit – to stále pro některé problém je. Každopádně vysoká návštěvnost portálu je dána především řadou exkluzivních příspěvků, tj. příspěvků o tématech, o kterých jiní ani netuší a ve kterých mj. lékárníky upozorňujeme na možné důsledky legislativy, na které by si měli dát pozor. Jednoduše proto, že se to od jiných nedozví.

Jedním z takových byla také informace, že se lékárny provozující e-shopy a prodávající biopotraviny(!) musejí registrovat u Ministerstva zemědělství, jinak jim hrozí pokuta až 1 mil. Kč. Přinesli jsme ji jako jediní na konci července. Jaké bylo mé překvapení, když se prakticky stejný článek objevil v těchto dnech v Deníku pod titulkem Překvapení lékárníci. Hrozí jim pokuta za prodej bioléčiv.

Ano, překvapen, jako lékárník, jsem skutečně byl. Nicméně ne tématem, které jsem připravil já pro svůj portál APATYKÁŘ® už před dvěma týdny, ale tím, že paní redaktorka Veronika Rodriguez jaksi opomněla uvést, že obsah čerpala (nebo by byl přesnější jiný výraz?) právě z mého portálu. Dokonce tak pečlivě, že použila i stejné věty a obraty. Zřejmě z úsporných důvodů – pravda, příprava článku mi zabrala poměrně dost času, který paní redaktorka pomocí CTRL+C a CTRL+V ušetřila.

Jsem schopen pochopit, že novinář nemůže obsáhnout všechna témata. Dokonce ani ten, který se tzv. specializuje na zdravotnictví. Avšak ti, kteří ctí novinářský etický kodex uvedou – pokud přímo nepožádají o svolení původního autora – odkud informaci čerpali. Ti ostatní jen „replikují informace“ a jejich důvěryhodnost se limitně blíží nule. Bohužel, podobným opisováním devalvují kvalitní novinářskou práci a kredit skutečných profesionálů.

Poznámka závěrem – paní redaktorka zjevně nerozlišuje termíny bioléčiva a biopotraviny (možná ve snaze deklarovat tak svou invenci a ne prosté opisování). Byť oba začínají „bio“, není to totéž. Takže jen pro úplnost – lékárny, které mají v sortimentu bioléčiva (biologická léčiva) se skutečně u Ministerstva zemědělství registrovat nemusejí a žádná pokuta jim za jejich výdej nehrozí, jak by šlo z titulku mylně dovodit…

apaPODCAST

Podcastový tip

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří Pirner
27.11.2009

PharmDr. Ján Valjan

Česká pseudoefedrinová ka...

PharmDr. Ján Valjan
08.09.2008

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar
27.11.2009

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...
24.11.2014

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
12.01.2010

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba
16.01.2011

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Povinné organizace lékárn...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
18.01.2009

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
21.03.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
23.01.2011

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.