Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Čekání na lékový záznam, aneb Lékárenství 4.0

Vloženo: 14.01.2018, 07:14 | Čteno: 22859×

Tak nám po Novém roce spustili elektronickou povinně-nepovinnou preskripci. Systém nezkolaboval, jak zasvěceně predikovali někteří nejvyšší představitelé lékařské a lékárnické obce, naopak je vidět, že se na něj podceňovaný SÚKL připravil.

Mimochodem, nepotvrdila se ani další predikce „odborníků“, že největší problém s e-receptem budou mít venkovští lékaři. Na základě mé osobní zkušenosti mohu potvrdit, že zatímco z ordinací venkovských lékařů e-recepty přicházejí naprosto běžně, z některých městských přicházejí stále klasické s poznámkou „Nejde internet“. Zřejmě mají vesnice lepší pokrytí.

Každopádně je zajímavé sledovat, co je aktuálně tou hlavní utilitou, kterou systém zatím neumí a důvodem, proč „to teda nemá smysl“ a ke které všichni vzhlížejí, jako k nové modle – lékový záznam. Bez něj by prý systém neměl fungovat, protože právě lékový záznam je alfou a omegou.

Skutečně? Zamezí např. tolik zmiňované duplicitní preskripci? Vždyť už nyní existují (byť omezené, přesto nevyužívané) nástroje pro ověření, lokální historie anebo pacient jednoduše svého lékaře o preskripci stejného léčiva jiným lékařem uvědomí. Přesto mnohdy napíše stejné, pod jiným brandem.

A co v lékárenství, skutečně je pro jeho budoucí roli tak zásadní? Ano, ale možná jinak, než si mnozí přejí. SÚKL se již dříve nechal slyšet, že chce pro online kontrolu napojenou na e-preskripci používat jeden z programů, který umí interakce vyhodnocovat na základě předem nastavených parametrů. Tj. nasypete do něj data, která chcete porovnávat (léčivé přípravky, které chce daný lékař předepsat) a na základě nějak předem nastavených parametrů provede vyhodnocení. Něco z porovnání vypadne a lékař je svým SW informován, zda „to“ může napsat, anebo ne.

Jinými slovy – při spuštění lékového záznamu se počítá s online kontrolou interakcí přímo při preskripci. Bude tedy v lékárnách ještě vůbec co kontrolovat? Jistě, mnozí odborníci budou opět zasvěceně predikovat, že je to hudba budoucnosti.

Nicméně online vyhodnocování si dělá řadu let každý lepší e-shop v rámci ulehčení práce a lepšího cílení. Je zcela jedno, zda porovnáváte interakce, nebo to, zda si zákazník více čte o pejscích – a je tak dobré na něj zacílit slevy na psí žrádlo – a co naopak nevyhledává vůbec a nemá smysl jej tím otravovat. Princip je shodný, taky jde o interakci.

Prostě ruční rutinní práci nahrazuje robot a elektronizace. A totéž se děje v lékárenství (ekvivalentně průmyslu budu používat označení Lékárenství 4.0). Nespoléhejme na to, že zdravotní pojišťovny budou proplácet vyhodnocování lékových interakcí v lékárnách – byť budou mít lékárníci tisíce certifikátů z garantovaných kurzů čehokoli – když bude existovat státem vytvořený bezplatný systém za spoustu peněz. Vždyť by přece šlo o duplicitní činnost, které má právě elektronizace zabránit?

A narážíme na limity současné lékárenské profese. Nikdo se totiž už léta nezabývá, jako tomu bylo např. v minulosti v rámci Rozvojového lékárenského střediska, kam se profese ubírá, nač je potřeba se připravit, jak podle toho upravit její náplň apod. Naproti tomu se organizuje spousta různého vzdělání pro vzdělání, ale bez propojení s praxí.

Už bezmála dvacet let mám díky své LÉKÁRNICKÉ INZERCI, nejdéle působícím online trhu práce v lékárenství, možnost sledovat trendy. Je to poměrně zajímavé, protože leccos předznamenává další vývoj v oboru. Např. v poslední delší době je daleko větší poptávka po farmaceutických asistentech než po lékárnících (mj. se zájem zvýšil i po prosazení nesmyslných nových požadavků na specializace znevýhodňující lékárníky na trhu práce).

Proč asi? Celosvětový rozvoj elektronizace i zájem lidí obecně o nákupy na internetu dávají tušit, že se lékárenství skutečně posunulo do své další etapy. Ne konečné, jak mnohdy slýchám, jen prostě jiné. Lékárenství 4.0.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Sloven...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková
26.05.2011

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
12.01.2010

Živá reportáž z akce

Zavírání Českého farmaceu...

Živá reportáž z akce
18.09.2008

Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie ...

Prof. RNDr. Vojtěch Adam,...
01.11.2016

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar
27.11.2009

PGEU

EXKLUZIVNÍ SPECIÁL – Jedn...

PGEU
12.05.2011

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...
23.11.2012

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 3. – r...

Mgr. Veronika Hrabcová
29.03.2010

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave
16.12.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.