Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, problematický paragraf 16, (ne)opodstatněnost povinného členství v profesních komorách

Třetí část exkluzivního rozhovoru s ministrem zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adamem Vojtěchem nejen o elektronické preskripci, zásilkovém obchodu s receptovými léčivy, změnách ve specializačním vzdělávání, odměňování lékáren či postavení profesních komor.

…o lékárenství víme vše!®

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Pochopit psaný text je stále větší kumšt, aneb čtenáři Apatykáře jsou výjimeční!

Vloženo: 03.02.2018, 06:24 | Čteno: 17014×

Když se mě nedávno jeden známý zeptal, kdy se stanu youtuberem, myslel jsem si, že si dělá legraci. Následně jsem pochopil, že si legraci nedělá a myslí to smrtelně vážně. Současná generace prý už má výrazné problémy pochopit psaný text a daleko lépe chápou video, maximálně minutové.

Protože mě logicky zajímá, kolik lidí na Apatykáře přichází, zůstává na něm, vrací se na něj a jak dlouho si v něm listuje, a moje zkušenost je značně odlišná, začal jsem přemýšlet, odkud jeho pesimismus pramení. Netrvalo dlouho a včera jsem narazil na článek v jednom z mainstreamových médií, který vycházel z tiskové zprávy Ministerstva zdravotnictví.

Ta hovořila, alespoň z mého pohledu, poměrně jasně o tom, že od ledna tvoří elektronické recepty zhruba 80 % všech vystavených. Článek se však úderně jmenoval „eReceptů se vydaly milióny, elektronicky jich byl jen zlomek“.

Protože jsem stále tak naivní, že si svůj obsah kontroluji na věcnou správnost, přemýšlel jsem, odkud se toto tvrzení bere (ano, stále jsem tak naivní a na Apatykáři titulek odráží obsah). A po přečtení onoho článku jsem na to přišel.

V tiskové zprávě ministerstva totiž bylo uvedeno, že podle statistik byl formou SMS identifikátor receptu předán v 17 tisících případech a formou e-mailu v 17,5 tisících případech, což jsou v miliónových objemech marginální čísla. Ano to jsou, jenže elektronický recept není předáván jen formou SMS a emailu. Na což už zjevně autor článku zapomněl (zapomněl?).

Takže i papírová průvodka, se kterou většinově pacienti do lékáren přicházejí, obsahuje onen identifikátor, tj. známku toho, že recept byl vystaven elektronicky.

Pro autora článku zjevný detail, nicméně v kontextu titulku zcela zavádějící zpráva o realitě. Každopádně neprofesionalita, až zarážející, díky čemuž se nelze vůbec divit neustálým atakům veřejnosti (nejen politiků) na práci novinářů. A je zcela jedno, jestli jde o záměr, nebo jednoduše nepochopení psaného textu.

A tak bych měl možný námět pro nové vedení ministerstva – prezentovat výsledky polopaticky formou videa na YouTube, ideálně prostřednictvím mainstreamového youtubera. Je zjevné, že schopnost chápat psaný text zdaleka není dána každému.

Děkuji všem našim čtenářům, že preferují kvalitní – byť drtivě psané – zpravodajství. Jste výjimeční a já si toho vážím!

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...
11.10.2011

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2008

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...
25.11.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...
14.03.2009

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
09.07.2012

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
13.08.2015

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
14.12.2009

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba
16.08.2012

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...
05.11.2008

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...
08.12.2015

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.