Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Pochopit psaný text je stále větší kumšt, aneb čtenáři Apatykáře jsou výjimeční!

Vloženo: 03.02.2018, 06:24 | Čteno: 23422×

Když se mě nedávno jeden známý zeptal, kdy se stanu youtuberem, myslel jsem si, že si dělá legraci. Následně jsem pochopil, že si legraci nedělá a myslí to smrtelně vážně. Současná generace prý už má výrazné problémy pochopit psaný text a daleko lépe chápou video, maximálně minutové.

Protože mě logicky zajímá, kolik lidí na Apatykáře přichází, zůstává na něm, vrací se na něj a jak dlouho si v něm listuje, a moje zkušenost je značně odlišná, začal jsem přemýšlet, odkud jeho pesimismus pramení. Netrvalo dlouho a včera jsem narazil na článek v jednom z mainstreamových médií, který vycházel z tiskové zprávy Ministerstva zdravotnictví.

Ta hovořila, alespoň z mého pohledu, poměrně jasně o tom, že od ledna tvoří elektronické recepty zhruba 80 % všech vystavených. Článek se však úderně jmenoval „eReceptů se vydaly milióny, elektronicky jich byl jen zlomek“.

Protože jsem stále tak naivní, že si svůj obsah kontroluji na věcnou správnost, přemýšlel jsem, odkud se toto tvrzení bere (ano, stále jsem tak naivní a na Apatykáři titulek odráží obsah). A po přečtení onoho článku jsem na to přišel.

V tiskové zprávě ministerstva totiž bylo uvedeno, že podle statistik byl formou SMS identifikátor receptu předán v 17 tisících případech a formou e-mailu v 17,5 tisících případech, což jsou v miliónových objemech marginální čísla. Ano to jsou, jenže elektronický recept není předáván jen formou SMS a emailu. Na což už zjevně autor článku zapomněl (zapomněl?).

Takže i papírová průvodka, se kterou většinově pacienti do lékáren přicházejí, obsahuje onen identifikátor, tj. známku toho, že recept byl vystaven elektronicky.

Pro autora článku zjevný detail, nicméně v kontextu titulku zcela zavádějící zpráva o realitě. Každopádně neprofesionalita, až zarážející, díky čemuž se nelze vůbec divit neustálým atakům veřejnosti (nejen politiků) na práci novinářů. A je zcela jedno, jestli jde o záměr, nebo jednoduše nepochopení psaného textu.

A tak bych měl možný námět pro nové vedení ministerstva – prezentovat výsledky polopaticky formou videa na YouTube, ideálně prostřednictvím mainstreamového youtubera. Je zjevné, že schopnost chápat psaný text zdaleka není dána každému.

Děkuji všem našim čtenářům, že preferují kvalitní – byť drtivě psané – zpravodajství. Jste výjimeční a já si toho vážím!

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek...
27.11.2009

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček
12.08.2013

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
30.07.2008

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová
17.03.2009

Doc. RNDr. Milan Žemlička, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Doc. RNDr. Milan Žemlička...
15.02.2012

Doc. RNDr. Jiří Klimeš, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jiří Klimeš, C...
26.11.2009

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
03.09.2009

PharmDr. Martina Chytilová

Příprava parenterální výž...

PharmDr. Martina Chytilov...
16.01.2012

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a ...

Mgr. Ladislava Valášková,...
05.06.2017

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček
26.04.2008

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.