Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

O vaničce a dítěti, aneb o lékárnách a regulaci

Vloženo: 25.03.2018, 10:20 | Čteno: 19550×

Na úvod bych rád předeslal, že dříve, než mi někdo vyčte, že jsem jako lékárník proti lékárníkům a straním sítím, nechť si přečte můj blog až do konce, zkusí se odpoutat od emocí a zamyslet se detailněji nad argumenty. Skutečným lékárníkům by totiž mělo jít v první řadě o profesi, ne o to, kdo se momentálně veze na vlně zájmu.

Když jsem před lety na portálu APATYKÁŘ® začal psát o reformách, které chystají (a následně zrealizovaly) Estonsko, Maďarsko a Polsko, mnozí vůbec netušili, oč jde a že se něco takového děje. Nyní je to zase naopak pro mnohé žhavé téma. Ne vždy je ale nutné kout železo, dokud je žhavé. Mnohdy je naopak dobré počkat, až vychladnou emoce.

A právě to je i případ aktuálně mnohými diskutovaného zavádění zpětných regulací. Ano, je jistě správné nastavit procesům „štábní kulturu“, zejména v tak precizním oboru, jako je lékárenství. Ale pro řadu záležitostí je možné využít již stávající pravidla. Mám totiž – a nejen v lékárenství – pocit, že Česko je specialistou na zavádění spousty dalších nových a mnohdy zbytečných opatření namísto toho, aby vůbec využilo a vymáhalo ta platná.

Pak se může stát, že nová regulace – byť záměr pro její zavedení může být tak „křišťálově čistý, že prostě ani křišťál křišťálověji čistší být nemůže“ – bude mít namísto zamýšleného efektu dopad úplně jiný. I proto na portálu APATYKÁŘ® zveřejňujeme zkušenosti, o kterých se v Česku nepíše. Nicméně bez pochopení širších souvislostí může jít pro lékárníky naopak o cestu do pekla dlážděnou dobrými úmysly.

Vždyť co se stane, pokud stávající desítky let liberalizovaný trh zabetonujeme demografickými pravidly? Ti, co už na něm jsou zaplesají a noví kolegové, kteří by se na něj chtěli dostat budou mít smůlu.

Já už to v životě zažil, kdy mi nejmenovaní řekli, že mám smůlu, že jsem se blbě narodil a tak jsem lékárnu po revoluci „nedostal“, nechci proto, aby se totéž dozvěděli mladí lékárníci, kteří by našli odvahu jít do vlastní lékárny a nemohli by díky „prolékárenským“ opatřením. V případě, že by chtěli převzít lékárnu od kolegy, museli by žádat o licenci znovu a pokud by spadali pod demografické limity, měli by prostě smůlu.

Stejně tak v podobné situaci by se mohl ocitnout lékárník, který se rozhodne lékárnu prodat, ale nový provozovatel by díky jejímu umístění porušil demografická kritéria. Taková lékárna by se tak stala neprodejnou. Skutečně toto je to, co lékárníci chtějí?

Podobně je to i v případě tzv. většinového podílu lékárníků v lékárnách. Psali jsme o Maďarsku, kde je po méně než roce od spuštění nových pravidel vidět, že ani toto opatření „neetice“ v konkurenčním boji nezabrání. Franšízy i virtuální sdružení zachovávají vlastnictví konkrétních osob, takže zákonná podmínka bude splněna. Řetězec tak může de facto fungovat dále, ostatně podívejme se na Slovensko a jejich systém zřetězených eseróček.

Pokud tedy někdo prosazuje podobná opatření, měl by se zamyslet nad jejich provedením a komu skutečně prospějí. Většině lékárníků určitě ne. Ale uznávám, jednodušší je věřit marketingově krásným a jednoduchým frázím.

P.S. „Budoucnost lékárenství“ – to je nejčastěji vyhledávaná fráze na Apatykáři tento měsíc…

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan
30.09.2008

Barbara Škodová

Miss Univerzity Karlovy 2...

Barbara Škodová
17.12.2012

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová
31.07.2009

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
19.11.2009

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...
11.08.2008

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování I....

RNDr. Marek Petráš
10.07.2008

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...
15.11.2010

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 1....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
09.05.2009

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský
21.09.2012

Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ...

Lékárny Dr.Max
06.03.2018

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.