Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Pro samostatný výkon budou lékárníci povinně absolvovat certifikované funkční kurzy (Aprílová zpráva)

Vloženo: 01.04.2018, 06:09 | Poslední aktualizace: 02.04.2018, 00:01 | Čteno: 18100×

Na základě dohody mezi farmaceutickými fakultami a Českou lékárnickou komorou dochází k rozšíření garantovaných certifikovaných kurzů poradenství v lékárně. Důvodem je posílení odbornosti lékárníků. Úspěšné absolvování kurzů bude předpokladem pro samostatný výkon profese lékárníka ve veřejné lékárně.

Posílení odbornosti

Na nedávném setkání představitelů akademické i stavovské obce došlo ke konsenzu, že je nutné posílit kvalitu odborného poradenství. Několik mystery shoppingů nezávisle provedených v minulém roce totiž ukázalo, že odborná zdatnost získaná pětiletým studiem farmacie již nedostačuje a je nutné ji více posílit.

Lékárenská péče je stále více zaměřena na praktickou odbornost, což stávající vzdělávací praxe v rámci pregraduálního studia nezohledňuje. Proto se zástupci na schůzce shodli v tom, že pro její posílení využijí možnosti dané v rámci novely zákona 95/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta.

Podobně jako u nemocničních lékárníků již nebude stačit získaná specializace a dlouhodobá praxe v dané činnosti (portál o problematice detailně informoval jako jediný). Aby byla celá profese dána do legislativního souladu – tj. jak veřejný, tak nemocniční segment – ani lékárníci z veřejných lékáren nebudou moci činnost vykonávat samostatně bez dalšího vzdělání.

Funkční kurzy

Pro příslušné vzdělávání bude využito funkčních kurzů definovaných v novele uvedeného zákona, které bude zajišťovat profesní organizace. Ta jediná zná nejlépe praktickou problematiku lékáren a může tak nastavit garantované kurzy.

Ostatně již nyní se ukázalo, že pětileté studium pro poskytování odborného poradenství v lékárnách nestačí a je nutné absolvovat garantované kurzy, bez kterých není u lékárníků odbornost zaručena.

Celý systém bude spuštěn již letos v létě a zákon předpokládá splnění do dvou let, nejdéle však do 1. dubna 2020. V případě, že lékárník nezíská příslušný certifikát od profesní organizace, nebude moci samostatně vykonávat svou profesi, ale bude pracovat – obdobně jako v případě nemocničních lékárníků – výhradně pod dozorem zkušenějšího kolegy s patřičným certifikátem.

Podobně jako v případě nemocničních lékárníků totiž není důležité, že lékárník činnost vykonával dlouhodobě samostatně a má v ní dlouhodobou praxi. Jen funkční kurz a následný certifikát může stvrdit, že lékárník je v oboru skutečný odborník, byť se dosud činnosti nemusel věnovat. Absolvování funkčního kurzu jej na samostatný výkon připraví.

Portál APATYKÁŘ® k dané problematice přinese v příštích dnech detailnější informace i tématické okruhy funkčních kurzů, které bude nezbytné pro samostatný výkon profese absolvovat.

[AKTUALIZOVÁNO 2. 4. 2018] Letošní aprílový příspěvek jsme věnovali tématu, které je, bohužel, velmi aktuální – nesmyslné snaze o co nejvyšší odbornost za každou cenu ve stylu „papír na všechno“. Není proto překvapením, že i přes velikonoční víkend a krásné počasí byl příspěvek velmi čtený a ozvala se řada čtenářů, kteří se dotazovali na podrobnosti. Děkujeme všem, kteří si zachovali smysl pro humor a podívali se do kalendáře.

Že, bohužel, nemusí jít zdaleka o žert nicméně ukazuje nedávný vývoj v oboru, který již sklízí „své ovoce“. Zatím pouze v nemocničním lékárenství, ale kdo ví, třeba nějakou chytrou hlavu napadne podobný exces i ve veřejném/praktickém lékárenství. Snaha o maximální korektnost je už kontraproduktivní nejen v lékárenství.

Jenže v lékárenství – pokud jej stále vnímáme jako zdravotnický obor – by mělo jít především o bezpečnost, odbornost a kvalitu péče. Ostatně zákon o komorách č. 220/1991 Sb. hovoří mj. o tom, že komory dbají, aby členové komor vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou. V tomto případě zjevně profesní organizace zaspala, chyba není na straně ministerstva.

Shrňme si tedy, co fakticky přinesla změna zákona č. 95/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta:

  • lékárníci, kteří zvlášť náročné lékové formy nikdy nepřipravovali, ale mají „správný papír“, budou dozorovat a radit těm, kteří je sice připravují mnoho let, ale protože nemají ten „správný papír“, připravovat je ze dne na den samostatně nemohou
  • lékárníci jsou diskriminováni na trhu práce, neboť některým stačí jedna atestace, někteří musejí mít dvě – podle toho, kdy ji zrovna dělali a kdy platila jaká novela zákona
  • nástavbová specializace je otázkou několika let, za tuto dobu se mohou poznatky dramaticky změnit – atestace tak zdaleka nemusí reflektovat dynamický vývoj v těchto činnostech
  • farmaceutičtí asistenti mohou zvlášť náročné formy připravovat i bez specializace

Zvýšení odbornosti a bezpečnosti v lékárenských činnostech jednoznačně smyslem zavedených změn nebylo (navíc neexistence vzdělávacího programu nového nástavbového oboru ani bezmála rok po vstupu změn v platnost jasně ukazuje, jak kvalitně byly změny připraveny). Nelze argumentovat ani tím, že se změny v lékárenské oblasti týkají jen malého počtu lékáren a lékárníků – změny nesmějí být nelegitimní a diskriminační ani v případě byť jediné lékárny (ostatně představitelé profesní organizace velmi rádi argumentují, že zastupují všechny lékárníky – skutečně?).

Co tedy bylo skutečně smyslem oněch prosazených změn? Odpověď pravděpodobně najdeme ve slovech ministra zdravotnictví, který se pro portál APATYKÁŘ® vyjádřil, že změny nechápe a je za nimi zjevně silný lobbying, protože jinou logiku to nemá.

Jsme tak opět svědky specificky českého pojetí „zvyšování bezpečnosti a kvality“ v lékárenství. Zatímco svět jde cestou certifikovaných kurzů, které mohou rychle vstřebat novinky v dané činnosti a být tak pro pracovníky skutečně prospěšné, my se vracíme hluboko do minulého století. Není totiž důležité, zda konkrétní člověk má znalosti a především praktickou zkušenost v dané činnosti, ale zda má na to papír. Nabízí se slova klasika: Kde asi udělali soudruzi z NDR chybu?

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...
24.08.2009

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
10.12.2013

Mgr. Lucie Kotlářová

1. Tématický den - Metabo...

Mgr. Lucie Kotlářová
19.06.2008

PharmDr. Martina Chytilová

Příprava parenterální výž...

PharmDr. Martina Chytilov...
16.01.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

Je korupce realitou v čes...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

Živá reportáž z akce

Zavírání Českého farmaceu...

Živá reportáž z akce
18.09.2008

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan
22.09.2009

Mgr. Michal Hojný

1. Tématický den - Co je ...

Mgr. Michal Hojný
19.06.2008

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
06.07.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.10.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.