Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Inspirujeme Evropu – Česko je jedinou zemí, kde si můžete licenci vysedět

Vloženo: 08.04.2018, 07:08 | Čteno: 15914×

Za mých studií existovala zkouška, o které se vědělo, že pokud si ji vysedíte, pak vám ji dají. Zřejmě podobně se inspirovali návrháři (vzhledem ke kreativnosti návrhu záměrně nepoužívám termín navrhovatelé, bohužel z řad lékárníků) změn ve specializačním vzdělávání farmaceutů.

Už v předchozím příspěvku jsem se zabýval novinkami, které kromě odborné dehonestace určité části lékárníků v nemocničním segmentu a povýšení odborných kompetencí farmaceutických asistentů nad lékárníky nic pro podporu bezpečnosti a odbornosti – jak mj. požaduje evropský souhrn specifikací o nemocničním lékárenství, zejména body 1.3 a 3.4 – nepřinášejí.

Změny totiž posunují lékárníka se specializací pod úroveň farmaceutického asistenta, který bez jakékoli specializace může samostatně zvlášť náročnou lékovou formu připravit, zatímco lékárník se specializací nikoli.

Přinášejí rovněž změnu, která je přímo v rozporu s uvedenými specifikacemi, ke kterým se mj. hlásí i Sekce nemocničních lékárníků České farmaceutické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Nově totiž budou lékárníci, kteří zvlášť náročné lékové formy nikdy nepřipravovali, ale mají „správný papír“, dozorovat a radit těm, kteří je sice připravují mnoho let, ale protože nemají ten „správný papír“, připravovat je ze dne na den samostatně nemohou (přínos pro bezpečnost přípravy skutečně inspirativní a hodný evropské pozornosti!).

A další novinkou, čímž se vracím k úvodu, je i speciální výjimka pro vedoucí lékárníky. Pro vedení lékárny s těmito specializovanými pracovišti je sice potřeba onen nový papír, nicméně těm, kteří požadovanou specializaci nemají, ale na místě sedí už minimálně čtyři roky, se tato podmínka automaticky odpouští. Základem je prostě sedět na správné židli, nikoli dokladovat odbornost.

Česko je tak jedinou zemí, kde si můžete licenci pro vedení lékárny vysedět (možná inspirace pro veřejné lékárny/základního typu – když někde sedíš dostatečně dlouho, máš splněno i bez specializace, a to navždy).

Pokud už se stanovovaly výjimky, měly platit pro všechny. Optimální by pak bylo jednoduše stanovit datum, od kterého se „jede po novu“ a těm, co se vzdělávali „po staru“ (protože nic jiného nebylo možné) se měly podmínky zachovat (uznat všem stejně). Navíc, když od „revoluce“ platil dvojí systém a lidé tak mohou být na stejné specializační úrovni, přičemž některé nyní nutíme udělat si specializaci znovu a jiným se počítá i ta první.

Pravděpodobně jediným smyslem změn byl tedy zřejmě pouze lobbying pro zabetonování návrhářů v jejich pozicích a prosazení diskriminace na personálním trhu. Protože logiku ani zvýšení odbornosti ve změnách nenajdeme.

Každopádně může jít o zajímavou inspiraci pro poster na příští Evropský kongres nemocničních lékárníků třeba pod názvem „odborností proti odbornosti“. Když teď EAHP předsedáme…

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie ...

Prof. RNDr. Vojtěch Adam,...
01.11.2016

Petra Jurczeková

Vítání prváků, burza učeb...

Petra Jurczeková
20.09.2009

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...
15.06.2012

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan
22.09.2009

Mgr. Stanislav Havlíček

Centrální úložiště - tich...

Mgr. Stanislav Havlíček
15.09.2009

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš
05.03.2009

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
26.10.2011

Mgr. Stanislav Havlíček

Jednotné doplatky - reali...

Mgr. Stanislav Havlíček
25.09.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...
15.11.2010

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen
08.01.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.