Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Generická substituce ku prospěchu pacientů i lékárníků, ve Švédsku to jde

Vloženo: 01.07.2018, 07:45 | Čteno: 13393×

Portál APATYKÁŘ® informoval o aktuálních změnách v lékárenském systému, které v uplynulých dnech schválil švédský parlament. Ať již jde o hlavní balík změn týkajících se zavedení povinného dispenzačního maxima, definice profese lékárníka či omezení výdejen, anebo o podporu generické substituce.

Švédsko je v řadě případů vnímáno jako negativní příklad, kdy bylo v roce 2009 bývalé státní lékárenství deregulováno a povoleno vlastnictví i zahraničním řetězcům a nelékárníkům. Řada služeb pro pacienty se s novými hráči změnila, některé zcela přestaly fungovat. Tím, že padly státní dotace pro lékárny (vyjma venkova) a řetězce nemohou využívat řady standardních motivačních pobídek běžného maloobchodu, musela se švédská vláda zabývat i jiným systémem odměňování lékáren.

Uvažuje se o hrazení podobných služeb jako např. v sousedním Norsku, nicméně odměna obchodní marží má zůstat jako základ. I v této zemi se však lékárníci potýkají se stále snižujícími se cenami léčivých přípravků, které tlačí regulátoři dolů. Vláda proto vyslyšela provozovatele a nově schváleným zákonným ustanovením posílila, a poměrně významně, generickou substituci.

Tato lékárnická kompetence má díky systému cenotvorby a podpory generik v severských zemích obecně velmi silnou pozici a lékárníci ji uplatňují. Nicméně dosud provozovatelé nemohli využít svou sílu vyjednávání o cenách dostatečně, protože lékárníci museli preferovat výhradně generika dotovaná státem.

Nově zákon legitimizuje generickou substituci i v případě hrazených léčiv, která nejsou dotovaná státem. Lékárnám tím umožní zvyšovat svou ziskovost, protože jsou mnohdy schopné dojednat si lepší nákupní podmínky s konkrétním výrobcem.

Jedná se o další zemi, ve které tento model bude fungovat. Tématu jsem se detailně a opakovaně věnoval i ve svém blogu, protože jde o jednu z účinných cest, jak pomoci lékárnám zvýšit ziskovost, uplatnit lékárnickou odbornost a pomoci pacientům ušetřit.

V českém prostředí se, bohužel zcela neoprávněně, negativně démonizuje a namísto podpory se upozaďuje. Přitom pojišťovny již dříve zavedly doporučené pozitivní listy, což není nic jiného než „nucená“ generická substituce na úrovni pojišťoven/lékařů. Tak třeba v tomto bychom se mohli od Švédů poučit.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Filip Babylon

Current situation on the ...

Filip Babylon
05.01.2010

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová
16.02.2010

Živá reportáž z akce

4. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
22.05.2011

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský
18.09.2012

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
21.03.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
23.01.2011

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner
15.03.2010

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba
20.04.2011

27. Lékárnické dny v Plzni

27. Lékárnické dny v Plzn...

27. Lékárnické dny v Plzn...
16.10.2011

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný
10.07.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.