Spravedlivějšímu odměňování lékáren pomůže zrušení marže a uplatnění generické substituce – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmarking lékáren na uplatňování generické substituce

Druhá část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Spravedlivějšímu odměňování lékáren pomůže zrušení marže a uplatnění generické substituce

Vloženo: 26.03.2017, 10:07 | Čteno: 46810×

Rovnoměrnější (spravedlivější) odměňování lékáren, přitom zachovat jejich konkurenci a dostupné léčivé přípravky pro pacienty – na první pohled těžce řešitelný problém. Nejnovější jednání Výboru pro zdravotnictví PSP ČR opět ukázalo, že dokud lékárníci nepřijdou s konkrétním reálným návrhem – vyjma dispenzačního poplatku a výkonů, které nikdo, kromě nich nechce – rovnoměrnější rozdělení peněz v dohledné době nezískají.

Padla slova ministra zdravotnictví, že jedinou možností je zprůměrování marže (to by prý některé přípravky pro pacienty zdražilo), anebo nastavení na nejlevnější marži (to by prý zase položilo některé lékárny). Dovolím si oponovat, že existuje i třetí možnost, kterou jsem představil již před 12 lety – jednoduše zrušit marži. A důležité upozornění pro zákonodárce – systém to nebude stát nic navíc a pacienty rovněž.

„Vždycky to tak bylo“

Mezi některými lékárníky panuje poměrně fanatická obava, že to nejde, protože to tak „prostě vždycky bylo a přišli by o tu marži“. Skutečně? Vždyť dlouhodobý reálný boj o pacienty přinesl už před více než dvaceti lety neuplatňování plné marže (inzulíny, inhalátory ad.). Pokud se nyní neuplatňuje, začne se uplatňovat při jejím zrušení?

„Pacientům se zdraží léky“

Častý nesmysl, který lidé – bohužel i z řad lékárníků – mylně (nebo záměrně) používají k matení veřejnosti (jak laické, tak i odborné). Pokud by regulátor nastavil jasnou úhradu za konkrétní látku a konečně se začala uplatňovat generická substituce, ponechme na lékárnících, za kolik a jaké balení léčivého přípravku s touto látkou jsou schopni nakoupit a tím si také určit, kolik vydělají.

Generická substituce je legitimní nástroj (a bezpečný – na trhu jsou jen regulátorem schválené přípravky) a už nyní probíhá (ne)řízená generická substituce v nemocnicích a řetězcích k preferenci ekonomicky zajímavých brandů (nechvalně známé zpětné bonusy).

Ať tak či onak, z finančního pohledu pacientů je systém výhodný – neplatí nic, nebo nejméně. Nevěřím tomu, že by někdo v konkurenčním prostředí nabízel jen léčiva s doplatkem (a vysokou marží), když kolem něj budou existovat lékárny, které léčivé přípravky s danou látkou nabídnou bez doplatku.

Potenciál generické substituce

Generická substituce se navíc běžně používá (daleko intenzivněji) v řadě zemí právě z důvodu úspor, jen u nás se zbytečně démonizuje a nedoceňuje. Jako by se lékárníci báli používat tuto svou odbornou kompetenci. Přitom pojišťovny zavedly doporučené pozitivní listy, což není nic jiného než „nucená“ generická substituce na úrovni pojišťoven/lékařů.

Proč by o tuto možnost měli přijít lékárníci, když jsou to jediní profesně vzdělaní odborníci na léky? Je to zcela legitimní nástroj – kdo chce bezdoplatkový lék, dostane bezdoplatkový, kdo chce jiný (z jeho pohledu třeba lepší), může si připlatit jiný. Tj. ne nucená, ale smysluplně uplatňovaná generická substituce.

Odměňování lékáren

Uvedený systém by navíc pomohl částečně řešit i odměňování lékáren ve venkovských oblastech. Už nyní je řada lékáren ve virtuálních nákupních sdruženích, která jsou schopna dojednat výhodnější nákup i pro ty nejmenší. Přiznejme si – nyní padá kritika na prodej všemožných doplňků stravy a řady OTC léčiv (mnohdy oprávněná), ale to je jediná oblast která není regulována a umožňuje lékárnám nahrazovat to, co jim bere regulace v receptových léčivech (ne každá lékárna dosáhne na zpětné bonusy, ne každý chce realizovat reexporty).

A není třeba za tím hledat něco nepoctivého – jednoduše pacienti by si měli uvědomit, že za současného nesmyslně nastaveného systému mají možnost profitovat na některých léčivech tím, že je získají bez doplatku, protože lékárna může lépe nakoupit jiný sortiment.

Osobně se navíc domnívám, že je to poctivější než nyní na řadě tzv. odborných kongresů a konferencí pod rouškou „odbornosti“ propagovaný cross-selling a příprodeje mnohdy zbytných doplňků. Navíc, tyto prodejní praktiky jsou jen dočasně úspěšné, v dlouhodobém horizontu lékárnu poškozují (ale to už se na uvedených kongresech neříká).

Lékárníci pracují na řadě úrovní – od nemocničních lékáren, přes poliklinické, městské až po venkovské. Všechny typy lékáren jsou v systému potřeba, podobně jako je pro chod lékárny potřeba celý tým – lékárník, farmaceutický asistent, sanitář. Aby vydržely, je nutné něco změnit. Pokud ale chci něco změnit, musím přijít s konkrétním návrhem.

Rozhodl jsem se proto jako lékárník z praxe a z pozice provozovatele nejnavštěvovanějšího českého farmaportálu – a vzhledem k neustále rostoucímu počtu návštěv z Poslanecké sněmovny a Senátu – zákonodárce inspirovat a přinášet konkrétní návrhy k řešení.

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Živá reportáž z akce

Zavírání Českého farmaceu...

Živá reportáž z akce

Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léč...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 1....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování II....

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Martin Beneš

Reakce ředitele SÚKL na i...

PharmDr. Martin Beneš


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.