Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat

Vloženo: 16.07.2017, 11:36 | Čteno: 29011×

Pro název dnešního příspěvku svého blogu jsem si vypůjčil citát amerického filozofa George Santayanyho. V lékárenství se totiž o jeho pravdivosti přesvědčuji neustále. Naposledy tento týden. Tento týden totiž vyšla tisková zpráva Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv. Kromě již známých informací – mj. že vybrala společnost SolidSoft za dodavatele IT celého systému, o čemž informoval portál APATYKÁŘ® už před měsícem – mě překvapil především její závěr.

„Celý projekt je v podstatě bezprecedentní: Evropská unie vytvořila regulační požadavek a jeho realizaci a financování ponechala na regulovaných subjektech, v tomto případě farmaceutickém průmyslu, distributorech léčiv a lékárnách. Naprostou většinu nákladů na zavedení systému nesou na svých bedrech farmaceutické společnosti sdružené v AIFP a ČAFF. Velké finanční náklady související s provozem systému čekají lékárny – nákup scannerů, úpravy lékárenských programů a navýšení personálu vzhledem k nárůstu administrativy.“ Tolik citace.

Je zajímavé, že ačkoli se o připravovaném projektu sledování léčiv ví bezmála deset let – jen portál APATYKÁŘ® o tématu píše od roku 2009, takže tvrdit, že informace (dokonce i v češtině pro ty, kteří nevládnou cizí řečí) nebyly, je přinejmenším pokrytecké – v Česku se proti němu začalo brojit v okamžiku, kdy už je vše rozhodnuto (taková naše tradice – mlčíme a do celé věci se vložíme až nejde nic ovlivnit). Je to podobné, jako na zpola potopeném Titaniku začít volat, aby se loď otočila a ledovci se vyhnula.

Je zajímavé, že ačkoli za projektem stojí od počátku farmaceutické firmy – a není žádným tajemstvím, že prvotní motivací bylo přesné sledování osudu vyrobených léčivých přípravků, tj. kdy, komu a kde došlo k jejich vydání/prodeji, protože dosavadní způsoby sledování dat jsou spíše přesnějšími odhady – objevuje se v tiskové zprávě české organizace pro ověřování informace, že „to chce EU“. Je již v Česku tradicí, že „za vše může EU“, nicméně kdo si dá tu práci a seznámí se s historií projektu (třeba právě z tématických příspěvků na portálu APATYKÁŘ®) zjistí, že Evropská komise dala jen konečný rámec na podkladě řešení vybraného právě farmafirmami.

V tomto kontextu je rovněž zajímavé, jak se o projektu informuje v tradičních západoevropských zemích a jak u nás. Zatímco mateřské farmaceutické společnosti se projektem chlubí, jak je přelomový, u nás se píše ve stylu „my nic, my to nechceme, to EU“.

Čemu už ale opravdu nerozumím jsou „velké finanční náklady pro lékárny“. Co to je? Nové skenery? Fajn, ale ty se budou pořizovat i pro elektronický recept, cenová položka minimální. Úprava SW? Dejme tomu, rozhodně však ne „finančně velkonákladová“. Ale navýšení personálu vzhledem k nárůstu administrativy?

Nedokážu si dost dobře představit, jak bude kvůli online ověřování „navýšena administrativa“ v běžné veřejné lékárně. Podle technických specifikací bude odezva řádově rychlejší než u e-receptu, takže zdržení vlivem online ověřování bude zanedbatelné. Stejně tak příliš nerozumím, pokud někdo zmiňuje tento argument v souvislosti s nemocniční lékárnou. Připomeňme si, co zavedl již 1. března 2001 tehdejší zákon o léčivech (402/2000 Sb.) v § 21, ods.1, písm. e):

„[Lékárna musí vedle povinností stanovených v § 18] vést evidenci skladových zásob příjmu a výdeje léčiv po jednotlivých položkách umožňující rozlišit lékovou formu, množství účinné látky obsažené v jednotce hmotnosti, objemu nebo lékové formy a velikost balení léčivého přípravku, včetně kódu léčivého přípravku.“ (Pro úplnost, v aktuálním znění zákona je tato povinnost v § 82, odst. 3, písm. e) ).

Jinými slovy – 16 let platí, že lékárna musí vést evidenci (kontrolovat) položkově. Co jiného je ověřování jednotlivých balení? Vedení evidence (kontrola) položkově. Takový argument může vyslovit pouze člověk, který v lékárně nikdy nepracoval nebo dlouhodobě nepracuje, anebo na pozici vedoucího lékárníka nemá co dělat. Stejně jako argument, že „se to při výdeji v nemocnicích na žádanky neděje, protože jde o mnoho kartonů stejných léčivých přípravků“. Pevně doufám, že úředníci dozorových orgánů jsou na letní dovolené a podobné výroky, které připisuji spíše letošnímu velmi horkému létu, unikly jejich pozornosti.

V současné době je „in“ žít „teď a tady“, co bylo bylo, „to neřeš“. Historie nikoho nezajímá a nedej bože, abychom se z ní poučili. Je to asi ohromně „trendy“, ale hrozí, že u lidí informovaných vypadá podobně argumentující jako hlupák (možná „cool“). Zažíváme to nejen v lékárenství, kdy jsme ochotni věřit „akčním“ řešením, aniž bychom se zajímali o historii a myšlenkový vývoj toho, kdo nám je předkládá. Pak se asi nelze divit, že je pod vedením podobných lidí (nejen) české lékárenství tam, kde je.

Je škoda, že čeští lékárníci nedokáží tuto jedinečnou příležitost využít ke své propagaci tak, jako to umějí v jiných zemích. Jaký lepší argument proti zásilkovému prodeji léčiv než ochrana před padělky si mohou přát? Jaký lepší argument pro zviditelnění, než že lékárníci chrání pacienty?

I v lékárenství je, bohužel, znát, jak zásadně se liší pohledy zemí V4 a dalšího Východu oproti Západu Evropy. Ne nadarmo se říká, že silní se spojují jen se silnými…

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Regulační poplatky v léká...

Mgr. Stanislav Havlíček
13.04.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
11.11.2014

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...
01.12.2009

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová
16.02.2010

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

O lékárenských stojatkách...

Mgr. Ladislava Valášková,...
07.12.2008

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 3. – nepovo...

PharmDr. Martin Beneš
11.04.2011

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
12.01.2010

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková
08.12.2009

Živý záznam akce

5. Tématický den – Den lé...

Živý záznam akce
17.06.2010

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
30.08.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.