Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Co dělají (někteří) novináři, kteří neumějí napsat vlastní článek? Prostě si ho vezmou odjinud

Vloženo: 13.08.2017, 07:09 | Čteno: 38663×

Aneb o novinářské etice a opisování bude můj dnešní příspěvek, pro jehož úvod si dovolím citaci z Etického kodexu Syndikátu novinářů České republiky:

„Důvěryhodnost, slušnost a serióznost zvyšují autoritu médií. Z tohoto hlediska je novinář povinen řídit se těmito požadavky: […] (i) při reprodukci jakéhokoli textu musí být uveden jeho autor formou adekvátní k rozsahu přetištěného materiálu, (j) plagiát se zásadně zakazuje.“

Ač nejsem novinář a jsem hrdý na to, že jsem lékárník, při provozování portálu APATYKÁŘ® ctím výše uvedené. Možná je to tím, že od počátku intenzivně komunikuji se zahraničím a řídím se pravidly pro certifikaci zdravotních webů dané prestižní švýcarskou autoritou. Možná je to tím, že etické jednání jaksi patří k lékárnické profesi. Ale dost možná jenom dodržuji základní pravidla slušnosti.

Je s podivem, že zatímco ve světě problém s citací našich článků není, u nás za více než 18 let, co portál provozuji – byť se situace v tomto směru začala měnit – to stále pro některé problém je. Každopádně vysoká návštěvnost portálu je dána především řadou exkluzivních příspěvků, tj. příspěvků o tématech, o kterých jiní ani netuší a ve kterých mj. lékárníky upozorňujeme na možné důsledky legislativy, na které by si měli dát pozor. Jednoduše proto, že se to od jiných nedozví.

Jedním z takových byla také informace, že se lékárny provozující e-shopy a prodávající biopotraviny(!) musejí registrovat u Ministerstva zemědělství, jinak jim hrozí pokuta až 1 mil. Kč. Přinesli jsme ji jako jediní na konci července. Jaké bylo mé překvapení, když se prakticky stejný článek objevil v těchto dnech v Deníku pod titulkem Překvapení lékárníci. Hrozí jim pokuta za prodej bioléčiv.

Ano, překvapen, jako lékárník, jsem skutečně byl. Nicméně ne tématem, které jsem připravil já pro svůj portál APATYKÁŘ® už před dvěma týdny, ale tím, že paní redaktorka Veronika Rodriguez jaksi opomněla uvést, že obsah čerpala (nebo by byl přesnější jiný výraz?) právě z mého portálu. Dokonce tak pečlivě, že použila i stejné věty a obraty. Zřejmě z úsporných důvodů – pravda, příprava článku mi zabrala poměrně dost času, který paní redaktorka pomocí CTRL+C a CTRL+V ušetřila.

Jsem schopen pochopit, že novinář nemůže obsáhnout všechna témata. Dokonce ani ten, který se tzv. specializuje na zdravotnictví. Avšak ti, kteří ctí novinářský etický kodex uvedou – pokud přímo nepožádají o svolení původního autora – odkud informaci čerpali. Ti ostatní jen „replikují informace“ a jejich důvěryhodnost se limitně blíží nule. Bohužel, podobným opisováním devalvují kvalitní novinářskou práci a kredit skutečných profesionálů.

Poznámka závěrem – paní redaktorka zjevně nerozlišuje termíny bioléčiva a biopotraviny (možná ve snaze deklarovat tak svou invenci a ne prosté opisování). Byť oba začínají „bio“, není to totéž. Takže jen pro úplnost – lékárny, které mají v sortimentu bioléčiva (biologická léčiva) se skutečně u Ministerstva zemědělství registrovat nemusejí a žádná pokuta jim za jejich výdej nehrozí, jak by šlo z titulku mylně dovodit…

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
13.08.2015

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
06.07.2008

Doc. RNDr. Milan Žemlička, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Doc. RNDr. Milan Žemlička...
15.02.2012

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti klíšťové e...

RNDr. Marek Petráš
30.04.2008

Helena Vanžurová

Možnosti studentských vým...

Helena Vanžurová
16.07.2009

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá
19.11.2012

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...
07.11.2011

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci poprvé v histor...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
07.11.2010

PharmDr. Stanislav Havlíček

Je korupce realitou v čes...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

PharmDr. Ján Valjan

Nevybírání regulačního po...

PharmDr. Ján Valjan
25.02.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.