Specifická česká cesta: Neustálým odmítáním všeho online k Rx online – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Specifická česká cesta: Neustálým odmítáním všeho online k Rx online

Vloženo: 22.10.2017, 09:17 | Čteno: 26059×

Aneb svět se změnil, jen „nejvyšší“ lékárníci si toho ještě nevšimli (ke škodě všech lékárníků). Když jsem před nějakým časem psal, že rozhodnutí Soudního dvora EU urychlí rozhodování o spuštění zásilkového obchodu s receptovými léčivy i v ČR, opravdu jsem netušil, že aktivní podporu tomuto novému kanálu poskytnou ne lobbyisti, ale vedení české profesní lékárnické organizace. A to svým dlouhodobým odporem a odmítáním všeho online, tj. toho, co již běžně používá běžná populace. Navíc v kontextu komunikace na sociálních sítích to působí velmi úsměvně.

Toto naprosté odtržení od reality všedního dne, bohužel, jen ukazuje, jak hluboce těch několik málo lidí, kteří rozhodují o směřování profese, zaspalo dobu (je zřejmé, že za 10-15 i více let „funkcionování“ mnohých se toho hodně změnilo) a žene ji do záhuby. Někteří jsou dokonce tak rozpolceni, že coby vedoucí lékárníci ze státních nemocnic e-recept podporují (a také tak aktivně činí i mediálně), zatímco v pozici komory jsou zásadně proti.

Neustálé odmítání e-receptu a online aktivit vůbec staví lékárníky do role dinosaurů, kterým už velká část lidí vůbec nerozumí. Namísto toho, aby podobně jako jejich kolegové např. v severských zemích vzali aktivně roli do svých rukou, nastavili elektronizaci pravidla a naopak posílili svou pozici díky moderním technologiím, veškeré současné aktivity vedení profesní organizace směřují pouze k pohřbení lékárnické profese.

Velmi se tak přiblížila doba – i bez lobbování u zákonodárců – schválení zásilkového prodeje receptových léčiv. Myslet si, že vysvětlíme miliónům lidí, aby přestali nakupovat online, fungovat na sociálních sítích a používat počítače či mobilní telefony je sice možné, ale je to hloupé. Chytřejší je technologie využít pro lékárnickou profesi. Mladá generace (a zdaleka nejen ona) si už běžný život nedokáže bez uvedeného ani představit, natož žít.

Já, coby „odkojenec“ lékárenstvím prof. Smečky a doc. Ruska (pro jistotu zdůrazňuji uvozovky, aby mě zase někdo nenapadl, že mě pánové nemohli odkojit) ctím profesi a nerad bych, aby byla pohřbena jen kvůli nesmyslným osobním ambicím několika lidí, z nichž někteří už práci v lékárně ani neznají, anebo těch několika mladších, kteří rychle pochopili, že držet linii a neprojevovat vlastní názor se v určitých kruzích vyplácí.

Pro ty mladší, kteří by snad náhodou oba nestory české farmacie neznali připomínám, že zejména prof. Smečka (první děkan obnovené brněnské Faf) byl inovátorem a rád využíval moderních technologií v lékárenství. Připomeňme dispenzační boxy, mobilní lékárny či objednávkový výdejní systém. Na svou dobu (60.-70. léta minulého století) naprosto převratné novinky a všechny dlouhou dobu fungují (kupodivu také spíše v zahraničí).

Podle současných pravidel musím, jakožto praktikující lékárník, být povinně v komoře. Nicméně nemusím povinně souhlasit s nesmysly, které současné vedení prezentuje jako lékárnický názor. Nejde snad už ani o to, že standardně používá matoucí a zjevně zavádějící výklady „své pravdy“, což samozřejmě lékárnické profesi škodí, ale o to, že vůbec nepochopilo, že se svět změnil.

Z rozhovorů s kolegy vím, že už je tím velká část z nich otrávená a rezignovali (ostatně účast či spíše neúčast na sjezdech a podobných akcích to jasně dokazuje). Bohužel, a to je fatální, takto nás, lékárníky, vidí běžní lidé – ti, kteří odmítají nebo neznají moderní technologie a místo toho, aby se je naučili, všemu brání. Odtud je jen krůček k definitivnímu pohřbení profese, kdy někoho napadne, že „tu logistiku krabiček zvládne někdo levněji a bez připomínek“.

Těžko jako lékárníci najdeme podporu pro naši profesi u veřejnosti a zákonodárců, když navenek prezentujeme, co všechno je pro nás problém. Jednodušší bude najít někoho, pro koho to prostě problém nebude…

Každopádně za tyto důsledky, současný stav a z něj vyplývající další vývoj profese už převzalo svými činy plně odpovědnost současné vedení komory a to bude skládat účty svým členům. Zejména ti mladí by se měli ptát wo co go, aby pro ně farmacie byla pořád hustoles a ne totální herbicid.

Poznámka: Tento blog jsem napsal v pátek před volbami, kdy jsem netušil volební výsledek a že budeme Rx online blíž, než si myslíme…

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
10.08.2015

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením...

PharmDr. Jiří Skalický, P...
07.06.2016

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček
10.12.2009

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...
24.08.2009

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
04.02.2013

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace ...

PharmDr. Marie Loučková, ...
28.04.2017

Mgr. Danka Vystrčilová

Slovenka roku 2009

Mgr. Danka Vystrčilová
04.06.2009

Prof. PharmDr. Ing. Milan Lázníček, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Ing. Milan...
24.11.2009

Mgr. Stanislav Havlíček

Jednotné doplatky - reali...

Mgr. Stanislav Havlíček
25.09.2009

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti žluté zimn...

RNDr. Marek Petráš
08.07.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.