Není podstatné, kolik se o vás píše, ale jestli se o vás ví – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…o lékárenství víme vše!®

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Není podstatné, kolik se o vás píše, ale jestli se o vás ví

Vloženo: 12.11.2017, 08:20 | Čteno: 23388×

Již delší dobu je na českém rynku pozorovatelný trend omlouvání vlastní neschopnosti počtem výstupů v médiích jako důkaz kvalitního PR. I přesto, že je řada mediálních agentur, tiskových mluvčí a dalších lidí kolem PR přesvědčených a ostatním tvrdí, že četnost výstupů ukazuje na kvalitu, není tomu tak. Dokonce si dovolím tvrdit, že nemusí být ani jeden mediální výstup, přesto může být mediální dopad zásadní.

Podstatou všeho je v první řadě smysl (či nesmysl) původního sdělení. Můžete informovat např. o – z vašeho pohledu – fantastické službě, pokud se ale služba nesetká se zájmem lidí, kterým je určena, efekt bude nulový, ať si zaplatíte čas v televizním zpravodajství, reklamu na internetu či v tisku. Jednoduše o co není zájem, může mít i tisíce výstupů, efekt bude nula.

Naopak můžete přijít – z pohledu konečných spotřebitelů – s praktickou informací, která se rozšíří zaručeně velmi rychle sama, i když bude pouze v původním zdroji. Typickým příkladem je třeba Apatykář na poli odborného zpravodajství z farmacie. Protože jde o původní zdroj, který existuje v ČR dlouhodobě a vznikl jako první, naše zprávy se šíří osvědčeně velmi rychle, aniž bychom je někomu vnucovali. Naopak některá jiná média sebe i své zprávy vnucují intenzívně, přesto o ně zájem nikdo nemá.

Podstatou kvalitního PR je správně zvolit téma, kterým zaujmeme cílovou skupinu. Např. chceme-li dostat veřejnost na stranu lékárníků, není nutné vymýšlet žádné sofistikované a příliš odborné kampaně, ale zaměřit se na to, na co většina současné veřejnosti slyší – na peníze.

Určitě ale lidem nebudeme sdělovat, že se lékárníci mají špatně a chtějí více peněz – to je spolehlivá garance neúspěchu. Naopak jim vysvětlíme, proč s lékárnami ušetří a proč lékárníci stojí na jejich straně. Konkrétním příkladem je např. generická substituce, na které pacienti ušetří a současně jde o odborné téma, které mohou lékárníci odborně rozvinout.

Jiným příkladem může být ale i zatracovaný elektronický recept. Vezměme si, kdyby lékárníci přišli s nápadem propojit online evidenci výdejů přes e-recept s evidencí limitů na léky. Pacientovi by se limit načítal po každém výdeji v lékárně a online by bylo možné kontrolovat, zda už limitu dosáhl. Mohl by tak ušetřit ihned a ne čekat zpětně každé čtvrtletí. Psal jsem o tom ve svém dřívějším blogovém příspěvku, kdy tehdejší ministr – logicky vcelku bez úspěchu – vsadil na holuba na střeše.

Jaká by asi byla reakce pacientů, kdyby se namísto čekání na zpětné proplacení dozvěděli od svého lékárníka při vyvednutí léků, že už nemusí platit nic? Nejde přitom o žádné fantazie, stačí se podívat do severských zemí.

Co lékárníkům udělá lepší službu – protesty proti online službě, jejichž smysl veřejnost v digitální době většinově nechápe a podvědomě tak staví lékárníky do role dinosaurů, které je třeba nahradit e-lékárnami, anebo mediální obraz díky nám-lékárníkům ušetříte vy-pacienti za své léky?

Uvedl jsem zde dva konkrétní příklady, na kterých je vidět, že dostat lidi na svou stranu nemusí být nic složitého ani nákladného. Jen je oslovit s tím správným tématem. Podstatou je zamyslet se nad tím, co běžné obyvatele skutečně zajímá a ne co si myslíme, že je zajímá.

Bohužel, i v lékárenském terénu se stále mnoho lidí domnívá, že počet výstupů v médiích lékárníkům zajistí plusové body a skvělé PR, aniž by se zabývali smysluplností výstupů. Omyl, zajistí to pouze peníze mediální agentuře, která bude zase o něco chytřejší a využije získané znalosti u svých budoucích klientů:-)

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave
16.12.2009

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lice...

PharmDr. Ján Valjan
10.06.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...
01.12.2009

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner
15.03.2010

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...
24.11.2014

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
09.07.2012

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný
19.04.2010

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
07.03.2011

Živá reportáž z akce

Otevírání Českého farmace...

Živá reportáž z akce
24.05.2009

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba
20.04.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.