Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Není podstatné, kolik se o vás píše, ale jestli se o vás ví

Vloženo: 12.11.2017, 08:20 | Čteno: 24211×

Již delší dobu je na českém rynku pozorovatelný trend omlouvání vlastní neschopnosti počtem výstupů v médiích jako důkaz kvalitního PR. I přesto, že je řada mediálních agentur, tiskových mluvčí a dalších lidí kolem PR přesvědčených a ostatním tvrdí, že četnost výstupů ukazuje na kvalitu, není tomu tak. Dokonce si dovolím tvrdit, že nemusí být ani jeden mediální výstup, přesto může být mediální dopad zásadní.

Podstatou všeho je v první řadě smysl (či nesmysl) původního sdělení. Můžete informovat např. o – z vašeho pohledu – fantastické službě, pokud se ale služba nesetká se zájmem lidí, kterým je určena, efekt bude nulový, ať si zaplatíte čas v televizním zpravodajství, reklamu na internetu či v tisku. Jednoduše o co není zájem, může mít i tisíce výstupů, efekt bude nula.

Naopak můžete přijít – z pohledu konečných spotřebitelů – s praktickou informací, která se rozšíří zaručeně velmi rychle sama, i když bude pouze v původním zdroji. Typickým příkladem je třeba Apatykář na poli odborného zpravodajství z farmacie. Protože jde o původní zdroj, který existuje v ČR dlouhodobě a vznikl jako první, naše zprávy se šíří osvědčeně velmi rychle, aniž bychom je někomu vnucovali. Naopak některá jiná média sebe i své zprávy vnucují intenzívně, přesto o ně zájem nikdo nemá.

Podstatou kvalitního PR je správně zvolit téma, kterým zaujmeme cílovou skupinu. Např. chceme-li dostat veřejnost na stranu lékárníků, není nutné vymýšlet žádné sofistikované a příliš odborné kampaně, ale zaměřit se na to, na co většina současné veřejnosti slyší – na peníze.

Určitě ale lidem nebudeme sdělovat, že se lékárníci mají špatně a chtějí více peněz – to je spolehlivá garance neúspěchu. Naopak jim vysvětlíme, proč s lékárnami ušetří a proč lékárníci stojí na jejich straně. Konkrétním příkladem je např. generická substituce, na které pacienti ušetří a současně jde o odborné téma, které mohou lékárníci odborně rozvinout.

Jiným příkladem může být ale i zatracovaný elektronický recept. Vezměme si, kdyby lékárníci přišli s nápadem propojit online evidenci výdejů přes e-recept s evidencí limitů na léky. Pacientovi by se limit načítal po každém výdeji v lékárně a online by bylo možné kontrolovat, zda už limitu dosáhl. Mohl by tak ušetřit ihned a ne čekat zpětně každé čtvrtletí. Psal jsem o tom ve svém dřívějším blogovém příspěvku, kdy tehdejší ministr – logicky vcelku bez úspěchu – vsadil na holuba na střeše.

Jaká by asi byla reakce pacientů, kdyby se namísto čekání na zpětné proplacení dozvěděli od svého lékárníka při vyvednutí léků, že už nemusí platit nic? Nejde přitom o žádné fantazie, stačí se podívat do severských zemí.

Co lékárníkům udělá lepší službu – protesty proti online službě, jejichž smysl veřejnost v digitální době většinově nechápe a podvědomě tak staví lékárníky do role dinosaurů, které je třeba nahradit e-lékárnami, anebo mediální obraz díky nám-lékárníkům ušetříte vy-pacienti za své léky?

Uvedl jsem zde dva konkrétní příklady, na kterých je vidět, že dostat lidi na svou stranu nemusí být nic složitého ani nákladného. Jen je oslovit s tím správným tématem. Podstatou je zamyslet se nad tím, co běžné obyvatele skutečně zajímá a ne co si myslíme, že je zajímá.

Bohužel, i v lékárenském terénu se stále mnoho lidí domnívá, že počet výstupů v médiích lékárníkům zajistí plusové body a skvělé PR, aniž by se zabývali smysluplností výstupů. Omyl, zajistí to pouze peníze mediální agentuře, která bude zase o něco chytřejší a využije získané znalosti u svých budoucích klientů:-)

apaPODCAST

Podcastový tip

Petra Jurczeková

Vítání prváků, burza učeb...

Petra Jurczeková

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek...

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti klíšťové e...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Ján Valjan

I na Slovensku máme řadu ...

PharmDr. Ján ValjanISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.