Ani neviditelní, ani křiklouni lékárenství nepomůžou – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Ani neviditelní, ani křiklouni lékárenství nepomůžou

Vloženo: 11.03.2018, 07:56 | Čteno: 20341×

Vzhledem k tomu, že jsem lékárník, je logické, že portál APATYKÁŘ® přinesl jako první rozhovor s ministrem zdravotnictví o lékárenství. Byl trošku delší, ale pan ministr se o dění v lékárenství živě zajímal, protože Apatykáře zná, ví, že se oboru věnuji dlouhodobě, a tak se zajímal o nezávislý názor. Jsem proto rád, že právě tento rozhovor mé kolegy výrazně zaujal.

Z čeho už tak nadšený nejsem, je dlouhodobý vývoj profese. Zejména proto, že se jako lékárníci neumíme prosadit a něco skutečně nabídnout (i toho jsme se v rozhovoru dotkli). Díky ješitnosti řady tzv. vůdců a zachránců českých lékárníků vznikají stále nová a nová sdružení, spolky a jiné organizace jedině ty „správné a hájící zájmy lékáren“, jejichž počet členů lze většinou spočítat na prstech jedné ruky.

Jako figurky na orloji se nyní střídají u nového ministra přicházejíc – jak jinak – s jedinečným nápadem, jak řešit problémy českého lékárenství (pan ministr má můj obdiv jeho svaté trpělivosti). Dosud o některých příliš nikdo neslyšel, neboť vyjádřit jasně svůj názor se nevyplácí (podobnost s předlistopadovou Národní frontou je čistě náhodná). Jako provozovatel portálu APATYKÁŘ® a především jako lékárník o tom vím své, nedej bože, když se v problematice orientujete delší dobu a znáte i dlouhodobou historii některých tzv. bojovníků za lékárenství včetně jejich názorových a politických veletočů. To se neodpouští.

Je proto těžké uvěřit náhlému zájmu o profesi některých, kteří jej mohli vyjádřit řadu let, ale začali se veřejně projevovat až poté, co získali nějakou finanční či funkční dotaci (jistě náhoda). Vždyť jakou váhu mají vyjádření těch, kteří si vyřvali několik miliónů na PR (čí? protiřetězcové? protiministerské?) pod pohrůžkou svržení vedení profesní organizace? A jakou váhu mají vyjádření těch, kteří raději, aby nepřišli o své funkce, peníze obratem poskytli? Z cizího se vždycky lépe rozdává, zvlášť, když drtivá většina členů komoru neřeší a poslušně platí členské příspěvky.

Jistě, vyjadřovat vlastní myšlenky není dáno každému a navíc, když si vše musíte financovat sami, je to o poznání těžší. Na straně druhé mají takové názory podstatně větší a dlouhodobější váhu, což mi potvrzuje vlastní zkušenost. A protože mně o profesi jde, píšu o ní a vyjadřuji se pravidelně, byť se to některým nelíbí – ale za své peníze.

V čem je tedy problém? Lékárníci dlouhodobě nemají skutečného lídra, který by pro profesi „dýchal“, byl vidět a slyšet a především uměl vyjednávat a nepreferoval okatě jen své vlastní zájmy. Jednoduše by neměla být na první pohled zřejmá jiná motivace než profesní (nechci se opakovat, pro zájemce přikládám odkaz na svůj blog z let minulých, bohužel stále platný).

A tady vidím problém, o kterém jsem psal už před několika lety – volební systém (opět přikládám odkaz na své desatero z roku 2015). Ten je v lékárnické profesní organizaci tak složitý a demotivující pro řadu kolegů, že se raději zabývají pro ně smysluplnějšími životními otázkami. Ne každý má o profesi takový zájem (nebo je takový blázen?), že provozuje cílený web, studuje modely v jiných zemích a možnosti jejich využití v ČR, tomu naprosto rozumím.

Nedávno jsem se však setkal na jedné akci s budoucími mladými farmaceuty a mezi řečí jsem zjišťoval, jak jsme my lékárníci obecně známí mezi „svými“. Na mladých se mi líbí, že se nestydí, jako jsme to dělali my v jejich letech, říci otevřeně svůj názor, byť může být vnímán, no řekněme, rozporuplně, nafoukaně. Pochopil jsem, že to tak nemyslí, jen prostě mají přímější vyjadřování.

Mj. se mi potvrdilo, jak intenzivně mladí sledují Apatykáře. Prostě o facebooku to fakt není. Jednoduše je nezávislý názor na profesi a co se ve farmacii děje zajímá. A tak zatímco Apatykáře znal každý, např. vicepresidenta komory nikdo, stejně jako zbytek představenstva.

A v tom je jádro pudla – volíme si jako své zástupce ty, kteří nevyjadřují názor, jsou nekonfliktní. Naopak diskreditován a odsouzen k neúspěchu je každý, kdo projeví nějaký a třeba i radikálnější (nezaměňovat s křiklouny sledující jen své aktuální zájmy), mnohdy však pro profesi přínosnější názor. Delegáti se samostatného názoru zaleknou a raději volí nekonfliktní, neviditelné. Ideální postup – zásadně se k ničemu nevyjadřovat, abych nikoho nenaštval a oslovit až na sjezdu. Pak se ale nemůžeme divit, že nejsme vidět. A vidět skutečně nejsme – zviditelňování sebe sama ve stylu „Hujer – ovoce, zelenina“ neberu, sorry jako.

Třeba se ale blýská na lepší časy a třeba na sjezd pojedou mladší delegáti (nezatížení historií), kteří budou chtít rozbít zaběhnuté stereotypy lékárenské samosprávy (např. prosadit elektronické volby), uvidíme. Každopádně je škoda, že se veřejně neozve více těch, kteří se mi ozývají soukromě. Řadu z nich totiž považuji za skutečné etalony českého lékárenství a ne lidi bažící po funkcích a penězích. Lidi, kterým skutečně o NĚCO jde…

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba
11.04.2012

PharmDr. Ján Valjan

Na to, aby prodavač proda...

PharmDr. Ján Valjan
01.07.2010

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa
01.12.2008

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Záměry společnosti Česká ...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr
20.08.2012

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš
05.03.2009

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 1. – zdravo...

PharmDr. Martin Beneš
04.04.2011

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Je korupce realitou v čes...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr
17.03.2011

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
21.03.2012

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
15.07.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.