O vaničce a dítěti, aneb o lékárnách a regulaci – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

O vaničce a dítěti, aneb o lékárnách a regulaci

Vloženo: 25.03.2018, 10:20 | Čteno: 19822×

Na úvod bych rád předeslal, že dříve, než mi někdo vyčte, že jsem jako lékárník proti lékárníkům a straním sítím, nechť si přečte můj blog až do konce, zkusí se odpoutat od emocí a zamyslet se detailněji nad argumenty. Skutečným lékárníkům by totiž mělo jít v první řadě o profesi, ne o to, kdo se momentálně veze na vlně zájmu.

Když jsem před lety na portálu APATYKÁŘ® začal psát o reformách, které chystají (a následně zrealizovaly) Estonsko, Maďarsko a Polsko, mnozí vůbec netušili, oč jde a že se něco takového děje. Nyní je to zase naopak pro mnohé žhavé téma. Ne vždy je ale nutné kout železo, dokud je žhavé. Mnohdy je naopak dobré počkat, až vychladnou emoce.

A právě to je i případ aktuálně mnohými diskutovaného zavádění zpětných regulací. Ano, je jistě správné nastavit procesům „štábní kulturu“, zejména v tak precizním oboru, jako je lékárenství. Ale pro řadu záležitostí je možné využít již stávající pravidla. Mám totiž – a nejen v lékárenství – pocit, že Česko je specialistou na zavádění spousty dalších nových a mnohdy zbytečných opatření namísto toho, aby vůbec využilo a vymáhalo ta platná.

Pak se může stát, že nová regulace – byť záměr pro její zavedení může být tak „křišťálově čistý, že prostě ani křišťál křišťálověji čistší být nemůže“ – bude mít namísto zamýšleného efektu dopad úplně jiný. I proto na portálu APATYKÁŘ® zveřejňujeme zkušenosti, o kterých se v Česku nepíše. Nicméně bez pochopení širších souvislostí může jít pro lékárníky naopak o cestu do pekla dlážděnou dobrými úmysly.

Vždyť co se stane, pokud stávající desítky let liberalizovaný trh zabetonujeme demografickými pravidly? Ti, co už na něm jsou zaplesají a noví kolegové, kteří by se na něj chtěli dostat budou mít smůlu.

Já už to v životě zažil, kdy mi nejmenovaní řekli, že mám smůlu, že jsem se blbě narodil a tak jsem lékárnu po revoluci „nedostal“, nechci proto, aby se totéž dozvěděli mladí lékárníci, kteří by našli odvahu jít do vlastní lékárny a nemohli by díky „prolékárenským“ opatřením. V případě, že by chtěli převzít lékárnu od kolegy, museli by žádat o licenci znovu a pokud by spadali pod demografické limity, měli by prostě smůlu.

Stejně tak v podobné situaci by se mohl ocitnout lékárník, který se rozhodne lékárnu prodat, ale nový provozovatel by díky jejímu umístění porušil demografická kritéria. Taková lékárna by se tak stala neprodejnou. Skutečně toto je to, co lékárníci chtějí?

Podobně je to i v případě tzv. většinového podílu lékárníků v lékárnách. Psali jsme o Maďarsku, kde je po méně než roce od spuštění nových pravidel vidět, že ani toto opatření „neetice“ v konkurenčním boji nezabrání. Franšízy i virtuální sdružení zachovávají vlastnictví konkrétních osob, takže zákonná podmínka bude splněna. Řetězec tak může de facto fungovat dále, ostatně podívejme se na Slovensko a jejich systém zřetězených eseróček.

Pokud tedy někdo prosazuje podobná opatření, měl by se zamyslet nad jejich provedením a komu skutečně prospějí. Většině lékárníků určitě ne. Ale uznávám, jednodušší je věřit marketingově krásným a jednoduchým frázím.

P.S. „Budoucnost lékárenství“ – to je nejčastěji vyhledávaná fráze na Apatykáři tento měsíc…

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Piotr Bohater

Current situation on the ...

Piotr Bohater
25.01.2010

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...
23.11.2012

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
09.07.2012

PharmDr. Ján Valjan

Česká pseudoefedrinová ka...

PharmDr. Ján Valjan
08.09.2008

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...
01.12.2009

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová
05.04.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
23.01.2011

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...
05.11.2008

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová
17.03.2009

Živá reportáž z akce

2. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
31.05.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.