Inspirujeme Evropu – Česko je jedinou zemí, kde si můžete licenci vysedět – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Inspirujeme Evropu – Česko je jedinou zemí, kde si můžete licenci vysedět

Vloženo: 08.04.2018, 07:08 | Čteno: 16195×

Za mých studií existovala zkouška, o které se vědělo, že pokud si ji vysedíte, pak vám ji dají. Zřejmě podobně se inspirovali návrháři (vzhledem ke kreativnosti návrhu záměrně nepoužívám termín navrhovatelé, bohužel z řad lékárníků) změn ve specializačním vzdělávání farmaceutů.

Už v předchozím příspěvku jsem se zabýval novinkami, které kromě odborné dehonestace určité části lékárníků v nemocničním segmentu a povýšení odborných kompetencí farmaceutických asistentů nad lékárníky nic pro podporu bezpečnosti a odbornosti – jak mj. požaduje evropský souhrn specifikací o nemocničním lékárenství, zejména body 1.3 a 3.4 – nepřinášejí.

Změny totiž posunují lékárníka se specializací pod úroveň farmaceutického asistenta, který bez jakékoli specializace může samostatně zvlášť náročnou lékovou formu připravit, zatímco lékárník se specializací nikoli.

Přinášejí rovněž změnu, která je přímo v rozporu s uvedenými specifikacemi, ke kterým se mj. hlásí i Sekce nemocničních lékárníků České farmaceutické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Nově totiž budou lékárníci, kteří zvlášť náročné lékové formy nikdy nepřipravovali, ale mají „správný papír“, dozorovat a radit těm, kteří je sice připravují mnoho let, ale protože nemají ten „správný papír“, připravovat je ze dne na den samostatně nemohou (přínos pro bezpečnost přípravy skutečně inspirativní a hodný evropské pozornosti!).

A další novinkou, čímž se vracím k úvodu, je i speciální výjimka pro vedoucí lékárníky. Pro vedení lékárny s těmito specializovanými pracovišti je sice potřeba onen nový papír, nicméně těm, kteří požadovanou specializaci nemají, ale na místě sedí už minimálně čtyři roky, se tato podmínka automaticky odpouští. Základem je prostě sedět na správné židli, nikoli dokladovat odbornost.

Česko je tak jedinou zemí, kde si můžete licenci pro vedení lékárny vysedět (možná inspirace pro veřejné lékárny/základního typu – když někde sedíš dostatečně dlouho, máš splněno i bez specializace, a to navždy).

Pokud už se stanovovaly výjimky, měly platit pro všechny. Optimální by pak bylo jednoduše stanovit datum, od kterého se „jede po novu“ a těm, co se vzdělávali „po staru“ (protože nic jiného nebylo možné) se měly podmínky zachovat (uznat všem stejně). Navíc, když od „revoluce“ platil dvojí systém a lidé tak mohou být na stejné specializační úrovni, přičemž některé nyní nutíme udělat si specializaci znovu a jiným se počítá i ta první.

Pravděpodobně jediným smyslem změn byl tedy zřejmě pouze lobbying pro zabetonování návrhářů v jejich pozicích a prosazení diskriminace na personálním trhu. Protože logiku ani zvýšení odbornosti ve změnách nenajdeme.

Každopádně může jít o zajímavou inspiraci pro poster na příští Evropský kongres nemocničních lékárníků třeba pod názvem „odborností proti odbornosti“. Když teď EAHP předsedáme…

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Živá reportáž z akce

1. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
01.06.2008

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
14.12.2009

PharmDr. Ján Valjan

Nelíbí se vám konkurence?...

PharmDr. Ján Valjan
12.12.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenské opatření proti ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
29.06.2015

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti meningokok...

RNDr. Marek Petráš
08.06.2008

Ing. Jarmila Pirnerová

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jarmila Pirnerová
27.11.2009

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk
21.12.2009

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 1....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
09.05.2009

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová
08.05.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.