Všechno je jasné, ale pro jistotu vydáváme vysvětlující dokumenty, proč je vše jasné – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Všechno je jasné, ale pro jistotu vydáváme vysvětlující dokumenty, proč je vše jasné

Vloženo: 06.05.2018, 10:31 | Čteno: 19178×

Portál APATYKÁŘ® značně rozhýbal stojaté lékárnické vody a to je dobře. Série našich příspěvků o změně zákona o specializačním vzdělávání týkající se farmaceutů má slušnou zpětnou vazbu. To, že zdaleka nejde o jasnou věc prokazují mj. už dvě reakce z dílny vedení Sekce nemocničních lékárníků v krátkém sledu za sebou (kupodivu již bez adresných podpisů jako v minulosti, ale jako reakce „kolektivu“).

Přiznám se, že úplně nechápu, proč se vydávají vysvětlující dokumenty, když je údajně vše jasné, vše bylo dlouhodobě připravováno, všichni všechno vědí a problém neexistuje. Že by proto, že vše jasné není a ukazuje se, že to, nač poukazujeme, tj. nelogičnost a neprovázanost jednotlivých kroků a dokonce rozpory mezi jednotlivými zákony a ponížení odbornosti určité části lékárníků je pravda? Nám dříve narozeným to připomíná Poučení z krizového vývoje, o kterém jsme se učili (mladší nechť si „vygůglí“), které rovněž následně vysvětlovalo ten jediný správný názor.

Po svých dvaceti letech praxe jen doufám, že se neblíží normalizace lékárenství a že nebude opět jiný než ten správný názor umlčován za použití všech prostředků. Já osobně jsem nestudoval náročnou školu a nerozhodl se pro svoji profesi, kterou mám rád a stále ji vykonávám v lékárně, abych jen držel ústa a krok. Lékárník tělem i duší má za svou profesi bojovat a ne mlčet k hloupostem, zejména profesně odborným.

Osobně je mi upřímně líto především příslušných úředníků na Ministerstvu zdravotnictví, kteří se zjevně v dobré víře nechali příslušnými návrháři ovlivnit a změny do novely zapracovali. Je jasné, že nemohli předpokládat všechny záludnosti a především dopad na trh práce, který zjevně nebyl vůbec brán v potaz a spolehli se na názor „odborníků“. Není to tudíž jejich chyba, ale chyba těch, kteří návrhy bez vysvětlení reálných dopadů předložili a ministerské tak dostali do nezáviděníhodného odborného faux pas. To není pro lékárníky dobrá vizitka odbornosti a je vidět, že politikaření, honba za funkcemi a účast na všemožných konferencích už některé významně vzdaluje od lékárenské praxe.

Dle reakcí, které mi přicházejí je také zjevné, že ani komunikace změn předem, jak někteří tvrdí, tak jasná nebyla, protože lidem až nyní dochází (bohužel pozdě), co pro ně konkrétně prosazené změny znamenají. A samozřejmě, že snížení kompetencí pod úroveň farmaceutických asistentů se řady lidí osobně dotýká.

Jen pevně věřím, že nějakou chytrou návrhářskou hlavu nenapadne opravit chybu v nastavení kompetencí farmaceutů např. odebráním stávajících kompetencí farmaceutickým asistentům (byť se oficiálně tvrdí, že žádný problém neexistuje). Protože to by situaci na trhu práce, kde je už nyní velký nedostatek jak lékárníků tak především farmaceutických asistentů (stačí se podívat na počet hledajících lékáren v LÉKÁRNICKÉ INZERCI) naopak ještě více zkomplikovalo! A personalisté z nemocnic by jistě nebyli rádi, kdyby kromě kritické situace s lékaři a zdravotními sestrami řešili v blízké budoucnosti ještě problémy s lékárenským personálem (překvapivě nejen v Praze jsou nemocniční lékárny, kde se dělají specializované činnosti).

Skutečně jsme došli tak daleko, že už se samotné lékárenství pro samou „snahu o odbornost“ dostalo na druhou kolej a důležitější než péče o pacienty bude „papír na všechno“? Je pro představitele profese stále ještě prioritou služba pacientům, kvalita a obhajoba práce lékárníků, anebo umlčování oponentů a házení klacků pod nohy těm, kteří z oboru neutíkají a chtějí v něm pracovat? Mladší generace už nejsou srdcerváči, jako byla ta porevoluční, není proto radno testovat, co vydrží. Nevydrží, má totiž možnost jiné volby.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
26.08.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
12.10.2015

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...
07.11.2011

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
27.03.2012

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...
23.11.2009

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 3. – r...

Mgr. Veronika Hrabcová
29.03.2010

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon
18.11.2008

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Fakultní lékárna VFU v Br...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D...
14.10.2009

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová
31.07.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.