Přinese dohoda o úhradách skutečně peníze do malých lékáren? – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Přinese dohoda o úhradách skutečně peníze do malých lékáren?

Vloženo: 24.06.2018, 08:09 | Čteno: 15067×

Dohodovací řízení o výši úhrad pro rok 2019 bylo úspěšně v termínu završeno, nakonec se dohodli i lékárníci. Překvapení to úplně nebylo, protože vzkaz ministra zdravotnictví po předchozí nedohodě snad nemohl být jasnější. Přinese však skutečně peníze do malých lékáren?

Prezentované mediální nadšení panuje zejména okolo hodnoty 18,50 Kč/výkon/recept. Pokud se však oprostíme od emocí a podíváme se na dohodu věcně zjistíme, že samotná hodnota v celém kontextu moc neznamená. Původní návrh pojišťoven po druhém kole totiž sice nabízel 8 Kč/výkon/položka (v současné situaci tedy max. 16 Kč/výkon/recept), ale referenční období rok 2017, kdežto konečná dohoda hovoří o roku 2014.

Konečná dohoda také výslovně hovoří o tom, že nedochází k navýšení úhrady, ale pouze k přesunu finančních prostředků v rámci výdajů zdravotních pojišťoven. Tento přesun bude realizován ze dvou nejvyšších cenových pásem Cenového předpisu MZ. De facto se jedná o léčivé přípravky vyskytující se téměř výhradně v nemocničních lékárnách, paradoxně tak o peníze přijde část segmentu, která se řízení vůbec neúčastnila (navíc její zástupce připravil reálně zpracovaný návrh změny taxy laborum, jediný nerozporovaný oběma stranami).

Dojde sice k navýšení nově etablovaného fondu pro malé lékárny na 48 mil. Kč, nicméně už předchozí návrh předpokládal 35 mil. Kč (fakticky tak malé lékárny získaly ve třetím kole „navíc“ 13 mil. Kč). Jenže kdo peníze z onoho fondu dostane? Jak bude definována „malá“ lékárna? Dostane podporu i malá lékárna, která je součástí řetězce, lékárníka provozujícího řetězec nebo jen „vybraného“ provozovatele? Pravidla pro dotace neexistují.

Podstata se ale skrývá v detailu. Zatímco předchozí návrh obsahoval i podporu pojišťoven pro změnu Cenového předpisu, a to ve třech nejnižších pásmech, ve kterých především malé lékárny realizují svůj obrat, konečná dohoda už tento závazek neobsahuje.

Tj. předchozí návrh obsahoval reálné navýšení finančních prostředků ze strany pojišťoven pro všechny lékárny, nový (kromě fondu) nikoli. Obsahuje sice i 25% navýšení taxy laborum (tj. nižší než předchozí, který počítal s 30% navýšením), jenže ta se zdaleka netýká takového množství lékáren (dle zpráv SÚKL se příprava v lékárnách stále snižuje), jako by se týkala změna v cenových pásmech (tu by pocítily všechny lékárny).

Co je tedy výsledkem dohody? Po druhém kole mohly všechny lékárny (tj. i všechny ty, které podporu potřebují) získat navýšený signální výkon, ale také především několik procent obchodní přirážky na každé vydané balení (signální výkon vždy 1/recept a do určitého počtu, navýšení přirážky na každé balení neomezeně). Toto navýšení přirážky by se tak týkalo všech, bez omezení a závazku ze strany pojišťoven a přineslo by skutečné navýšení peněz do lékárenského segmentu (je třeba objektivně zmínit, že toto řešení pojišťovny nabídly, takže výslednou dohodu jim není možné vyčítat).

Nyní sice lékárny získají o 2,50 Kč vyšší hodnotu signálního výkonu, ale s omezující podmínkou ze strany pojišťoven a se závazkem (pokud budou mít více receptů, mají smůlu a do budoucna hrozí, že s nimi pojišťovny nemusejí podepsat smlouvy, podobně jako u lékařů).

Jestli jde skutečně o řešení oddalující „hrozící kolaps“ malých lékáren (zejména v kontextu emotivních vyjádření „méně než miliardu nepřijmeme“, o tři týdny později „slavíme půlmiliardu“), je otázkou. Reálně do lékárenské péče přiteče 48 mil. Kč a „něco“ (nikdo není schopen dát skutečně relevantní odhad) z navýšené taxy laborum. Troufnu si ale tvrdit, že to zdaleka nebude ani oslavovaná půlmiliarda…

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan
22.09.2009

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
16.09.2010

Hana Pavlasová

Kompletní průvodce regist...

Hana Pavlasová
08.10.2009

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Sloven...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
30.07.2008

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
27.03.2012

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková
30.05.2011

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
10.08.2015

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2009

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál
11.06.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.