Generická substituce ku prospěchu pacientů i lékárníků, ve Švédsku to jde – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Generická substituce ku prospěchu pacientů i lékárníků, ve Švédsku to jde

Vloženo: 01.07.2018, 07:45 | Čteno: 13653×

Portál APATYKÁŘ® informoval o aktuálních změnách v lékárenském systému, které v uplynulých dnech schválil švédský parlament. Ať již jde o hlavní balík změn týkajících se zavedení povinného dispenzačního maxima, definice profese lékárníka či omezení výdejen, anebo o podporu generické substituce.

Švédsko je v řadě případů vnímáno jako negativní příklad, kdy bylo v roce 2009 bývalé státní lékárenství deregulováno a povoleno vlastnictví i zahraničním řetězcům a nelékárníkům. Řada služeb pro pacienty se s novými hráči změnila, některé zcela přestaly fungovat. Tím, že padly státní dotace pro lékárny (vyjma venkova) a řetězce nemohou využívat řady standardních motivačních pobídek běžného maloobchodu, musela se švédská vláda zabývat i jiným systémem odměňování lékáren.

Uvažuje se o hrazení podobných služeb jako např. v sousedním Norsku, nicméně odměna obchodní marží má zůstat jako základ. I v této zemi se však lékárníci potýkají se stále snižujícími se cenami léčivých přípravků, které tlačí regulátoři dolů. Vláda proto vyslyšela provozovatele a nově schváleným zákonným ustanovením posílila, a poměrně významně, generickou substituci.

Tato lékárnická kompetence má díky systému cenotvorby a podpory generik v severských zemích obecně velmi silnou pozici a lékárníci ji uplatňují. Nicméně dosud provozovatelé nemohli využít svou sílu vyjednávání o cenách dostatečně, protože lékárníci museli preferovat výhradně generika dotovaná státem.

Nově zákon legitimizuje generickou substituci i v případě hrazených léčiv, která nejsou dotovaná státem. Lékárnám tím umožní zvyšovat svou ziskovost, protože jsou mnohdy schopné dojednat si lepší nákupní podmínky s konkrétním výrobcem.

Jedná se o další zemi, ve které tento model bude fungovat. Tématu jsem se detailně a opakovaně věnoval i ve svém blogu, protože jde o jednu z účinných cest, jak pomoci lékárnám zvýšit ziskovost, uplatnit lékárnickou odbornost a pomoci pacientům ušetřit.

V českém prostředí se, bohužel zcela neoprávněně, negativně démonizuje a namísto podpory se upozaďuje. Přitom pojišťovny již dříve zavedly doporučené pozitivní listy, což není nic jiného než „nucená“ generická substituce na úrovni pojišťoven/lékařů. Tak třeba v tomto bychom se mohli od Švédů poučit.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...
01.12.2009

Helena Vanžurová

Možnosti studentských vým...

Helena Vanžurová
16.07.2009

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
28.01.2013

Mgr. Lucie Kotlářová

1. Tématický den - Metabo...

Mgr. Lucie Kotlářová
19.06.2008

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...
29.11.2010

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
13.07.2012

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce
25.10.2008

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...
24.11.2014

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří Pirner
27.11.2009

Živá reportáž z akce

1. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
01.06.2008

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.