Generická substituce ku prospěchu pacientů i lékárníků, ve Švédsku to jde – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Generická substituce ku prospěchu pacientů i lékárníků, ve Švédsku to jde

Vloženo: 01.07.2018, 07:45 | Čteno: 13837×

Portál APATYKÁŘ® informoval o aktuálních změnách v lékárenském systému, které v uplynulých dnech schválil švédský parlament. Ať již jde o hlavní balík změn týkajících se zavedení povinného dispenzačního maxima, definice profese lékárníka či omezení výdejen, anebo o podporu generické substituce.

Švédsko je v řadě případů vnímáno jako negativní příklad, kdy bylo v roce 2009 bývalé státní lékárenství deregulováno a povoleno vlastnictví i zahraničním řetězcům a nelékárníkům. Řada služeb pro pacienty se s novými hráči změnila, některé zcela přestaly fungovat. Tím, že padly státní dotace pro lékárny (vyjma venkova) a řetězce nemohou využívat řady standardních motivačních pobídek běžného maloobchodu, musela se švédská vláda zabývat i jiným systémem odměňování lékáren.

Uvažuje se o hrazení podobných služeb jako např. v sousedním Norsku, nicméně odměna obchodní marží má zůstat jako základ. I v této zemi se však lékárníci potýkají se stále snižujícími se cenami léčivých přípravků, které tlačí regulátoři dolů. Vláda proto vyslyšela provozovatele a nově schváleným zákonným ustanovením posílila, a poměrně významně, generickou substituci.

Tato lékárnická kompetence má díky systému cenotvorby a podpory generik v severských zemích obecně velmi silnou pozici a lékárníci ji uplatňují. Nicméně dosud provozovatelé nemohli využít svou sílu vyjednávání o cenách dostatečně, protože lékárníci museli preferovat výhradně generika dotovaná státem.

Nově zákon legitimizuje generickou substituci i v případě hrazených léčiv, která nejsou dotovaná státem. Lékárnám tím umožní zvyšovat svou ziskovost, protože jsou mnohdy schopné dojednat si lepší nákupní podmínky s konkrétním výrobcem.

Jedná se o další zemi, ve které tento model bude fungovat. Tématu jsem se detailně a opakovaně věnoval i ve svém blogu, protože jde o jednu z účinných cest, jak pomoci lékárnám zvýšit ziskovost, uplatnit lékárnickou odbornost a pomoci pacientům ušetřit.

V českém prostředí se, bohužel zcela neoprávněně, negativně démonizuje a namísto podpory se upozaďuje. Přitom pojišťovny již dříve zavedly doporučené pozitivní listy, což není nic jiného než „nucená“ generická substituce na úrovni pojišťoven/lékařů. Tak třeba v tomto bychom se mohli od Švédů poučit.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...
07.02.2011

RNDr. Marek Petráš

Novinky v očkování proti ...

RNDr. Marek Petráš
05.10.2009

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba
16.01.2011

PharmDr. Martina Chytilová

Příprava parenterální výž...

PharmDr. Martina Chytilov...
16.01.2012

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti meningokok...

RNDr. Marek Petráš
08.06.2008

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan
22.09.2009

PharmDr. Ján Valjan

Novela novely má povolit ...

PharmDr. Ján Valjan
01.03.2010

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří Pirner
27.11.2009

Mgr. Lucie Kotlářová

1. Tématický den - Metabo...

Mgr. Lucie Kotlářová
19.06.2008

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...
29.05.2017

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.