Platová garance může pomoci stabilizovat celý trh práce v lékárenství – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Platová garance může pomoci stabilizovat celý trh práce v lékárenství

Vloženo: 06.07.2018, 08:32 | Čteno: 23186×

Minulý týden oznámil provozovatel největšího lékárenského řetězce garantované platy. Všichni jeho zaměstnanci dostanou nově garantovanou výši svého základního ohodnocení, tj. bez započtení motivačních složek. Oznámená výše je z hlediska personálního trhu poměrně zajímavá, byť může zprvu vyvolat určité negativní reakce konkurenčních zaměstnavatelů.

Díky téměř dvacetiletým zkušenostem, které mám z provozování největšího online personálního trhu v lékárenství LÉKÁRNICKÉ INZERCE® se však domnívám, že samotná výše garantovaného platu není to zásadní. Již nyní existuje velká část podstatně menších lékáren, které podobné ohodnocení – či ve spojení s dalšími benefity – nabízejí, protože si to personální situace v lékárenství jednoduše vyžaduje.

Jako zásadní vnímám dvě věci. Především jasné narovnání podmínek v rámci největšího zaměstnavatele. Zaměstnanci napříč republikou získají určitou jistotu, aniž by tato byla závislá na lokalitě (lidé z řady jiných oborů si o podobné jistotě mohou nechat jen zdát). Vzhledem k vlivu fakultních měst je to skutečně zásadní a nepochybuji, že se k podobnému kroku odhodlají časem i ostatní hráči.

Každý, kdo chce na trhu fungovat a rozvíjet se chápe, že zejména v lékárenství je prioritou spokojený zaměstnanec (bez toho vedoucího by to dokonce ani nešlo). Ten, který nechce řešit, jestli je za signální výkon 13, 18,50 nebo 30 korun, anebo po nocích studovat ekonomiku a legislativu, ale který chce mít podmínky k práci takové, aby měl jistotu, že zabezpečí rodinu a bude mít kolegu na zástupy, když musí s dítětem k lékaři či něco vyřídit na úřadě osobně.

A to je, podle mého názoru, hlavním důvodem, proč se řetězec k podobnému kroku odhodlal (osobně jsem to čekal už dříve). Získat, udržet, navýšit počty zaměstnanců.

Druhým vzkazem – nicméně s přesahem daného řetězce – je jistota zaměstnání a 100% uplatnění v oboru. Dlouhodobě se totiž v médiích objevují negativní predikce vývoje některých jednotlivců ohledně situace v oboru, avšak bez racionálního jádra.

Bohužel, podobná vyjádření zásadně poškozují pracovní trh a ovlivňují rozhodování potenciálních studentů, resp. jejich rodičů při výběru studijního oboru. Lékárenství je totiž jednoznačně perspektivní obor a tento krok je toho důkazem. Ostatně nabídka pracovních míst je v LÉKÁRNICKÉ INZERCI® skutečně značná, stačí si vybrat.

I přes zdánlivou kontroverznost se proto domnívám, že mediálně široce prezentované rozhodnutí hlavního hráče na trhu může mít v dlouhodobém horizontu pozitivní dopad na všechny zaměstnavatele – ukazuje perspektivu a může pomoci stabilizovat situaci v lékárnách díky přilákání nových zájemců o studium tohoto krásného oboru a práci v lékárnách.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Další zazděná lékárna, pe...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pac...

Mgr. Filip Vrubel

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

Živý záznam akce

5. Tématický den – Den lé...

Živý záznam akce

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek...

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Projekt Bezpečné léky – m...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.