Platová garance může pomoci stabilizovat celý trh práce v lékárenství – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Platová garance může pomoci stabilizovat celý trh práce v lékárenství

Vloženo: 06.07.2018, 08:32 | Čteno: 22795×

Minulý týden oznámil provozovatel největšího lékárenského řetězce garantované platy. Všichni jeho zaměstnanci dostanou nově garantovanou výši svého základního ohodnocení, tj. bez započtení motivačních složek. Oznámená výše je z hlediska personálního trhu poměrně zajímavá, byť může zprvu vyvolat určité negativní reakce konkurenčních zaměstnavatelů.

Díky téměř dvacetiletým zkušenostem, které mám z provozování největšího online personálního trhu v lékárenství LÉKÁRNICKÉ INZERCE® se však domnívám, že samotná výše garantovaného platu není to zásadní. Již nyní existuje velká část podstatně menších lékáren, které podobné ohodnocení – či ve spojení s dalšími benefity – nabízejí, protože si to personální situace v lékárenství jednoduše vyžaduje.

Jako zásadní vnímám dvě věci. Především jasné narovnání podmínek v rámci největšího zaměstnavatele. Zaměstnanci napříč republikou získají určitou jistotu, aniž by tato byla závislá na lokalitě (lidé z řady jiných oborů si o podobné jistotě mohou nechat jen zdát). Vzhledem k vlivu fakultních měst je to skutečně zásadní a nepochybuji, že se k podobnému kroku odhodlají časem i ostatní hráči.

Každý, kdo chce na trhu fungovat a rozvíjet se chápe, že zejména v lékárenství je prioritou spokojený zaměstnanec (bez toho vedoucího by to dokonce ani nešlo). Ten, který nechce řešit, jestli je za signální výkon 13, 18,50 nebo 30 korun, anebo po nocích studovat ekonomiku a legislativu, ale který chce mít podmínky k práci takové, aby měl jistotu, že zabezpečí rodinu a bude mít kolegu na zástupy, když musí s dítětem k lékaři či něco vyřídit na úřadě osobně.

A to je, podle mého názoru, hlavním důvodem, proč se řetězec k podobnému kroku odhodlal (osobně jsem to čekal už dříve). Získat, udržet, navýšit počty zaměstnanců.

Druhým vzkazem – nicméně s přesahem daného řetězce – je jistota zaměstnání a 100% uplatnění v oboru. Dlouhodobě se totiž v médiích objevují negativní predikce vývoje některých jednotlivců ohledně situace v oboru, avšak bez racionálního jádra.

Bohužel, podobná vyjádření zásadně poškozují pracovní trh a ovlivňují rozhodování potenciálních studentů, resp. jejich rodičů při výběru studijního oboru. Lékárenství je totiž jednoznačně perspektivní obor a tento krok je toho důkazem. Ostatně nabídka pracovních míst je v LÉKÁRNICKÉ INZERCI® skutečně značná, stačí si vybrat.

I přes zdánlivou kontroverznost se proto domnívám, že mediálně široce prezentované rozhodnutí hlavního hráče na trhu může mít v dlouhodobém horizontu pozitivní dopad na všechny zaměstnavatele – ukazuje perspektivu a může pomoci stabilizovat situaci v lékárnách díky přilákání nových zájemců o studium tohoto krásného oboru a práci v lékárnách.

Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Danka Vystrčilová

Slovenka roku 2009

Mgr. Danka Vystrčilová
04.06.2009

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...
11.10.2011

Ing. Miroslav Michálek

Nevidomý není mentálně po...

Ing. Miroslav Michálek
13.02.2011

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš
05.03.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...
14.03.2009

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...
11.08.2008

PharmDr. Ján Valjan

Euro ve slovenských lékár...

PharmDr. Ján Valjan
16.08.2008

PharmDr. Stanislav Havlíček

Farmaceutický balíček – č...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
28.09.2010

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková
13.12.2010

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti klíšťové e...

RNDr. Marek Petráš
30.04.2008

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.