Apatykáři roste nová generace návštěvníků z řad mladých lékárníků, aneb z FB na Apatykáře – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elektronické preskripci, lékový záznam

Třetí část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Apatykáři roste nová generace návštěvníků z řad mladých lékárníků, aneb z FB na Apatykáře

Vloženo: 07.10.2018, 06:43 | Čteno: 13488×

Všimli jste si, že po nástupu sociálních sítí a online zpravodajství téměř vymizely dlouhodobě etablované týdeníky a měsíčníky (alespoň ty kvalitnější)? Bezplatné sociální sítě udělaly z mnoha lidí odborníky na všechno a každý se dnes vyjadřuje ke všemu. Není podstatné, jestli danému tématu rozumí, vystudoval daný obor či v něm pracuje/podniká. 160znaková „žurnalistika“ udělala své a odborníky ze všech.

Ne, nechci hanit sociální sítě a možnost svobodného projevu, ale tento trend zabil kvalitní žurnalistiku (myslím kvalitní a detailní zpracování tématu s odborným komentářem novinářů k věci). Lidé už prý nejsou díky internetu ochotni číst dlouhé texty, nerozumějí jim, resp. nechtějí jít do hloubky. Nejsem novinář, možná proto mi přišlo od počátku normální – pokud chci téma kvalitně zpracovat – věnovat se mu detailně a zjistit si k němu vše podstatné, což vždy zabere více času než jen od ranní porady do večerních zpráv nebo nejčastější použití kombinace klávesových zkratek CTRL+C a CTRL+V.

Určitě stále existují média, která se s podobným kvalitativním přístupem prosazují i v dnešní digitální době (např. HN, ačkoli zrovna v lékárenské problematice mají ještě velké rezervy) a ukazují, že i „týdeníkovský“ přístup detailně rozebírající konkrétní téma lze dělat i v digitálu. Já jsem si před téměř dvaceti lety, kdy jsem založil portál APATYKÁŘ®, stanovil jako cíl kvalitní zprávy z farmacie a ten se snažím dodržovat. Nezaložil jsem ho jako titulkový web, ale s důrazem na obsah, proto jsou běžné delší obsažné články. A proto informace čerpám z důvěryhodných zdrojů, rozhovory realizuji s lidmi, co mají co říct a důsledně autorizuji a zveřejňuji i názory, které nemusejí s mým osobním souznít.

Paradoxně i přesto, že mi na sociální sítě už nezbývá časová kapacita – popravdě se ale rád s lidmi setkávám osobně, ono také osobně si člověk rozmyslí co tomu druhému řekne, než na „anonymním“ facebooku – jsou již nějaký měsíc sociální sítě hlavní líhní našich nových pravidelných čtenářů. Zejména se to ukázalo při zbytečně emotivních diskuzích kolem „žhavého“ tématu emergentního systému.

Portál APATYKÁŘ® totiž zaznamenal nebývalý zájem návštěvníků přicházejících ze sociálních sítí, jejichž počet se několikanásobně zvýšil. Podle statistik přístupů i zpětné vazby je zjevné, že se v drtivé většině případů jedná o zcela nové návštěvníky (absolventy či velmi krátce v oboru působící mladé lékárníky), kteří se na webu zdrželi i více než 50 minut(!) a procházeli řadu témat.

Přičemž emergentní systém byl jen mediátorem, který je na portál přivedl a už zde zůstali. Mezi tématy, která navštěvují, jsou očkování v lékárnách, výdej Rx léčiv bez receptu prosazovaný v řadě evropských zemí, prověřování sartanů ze strany EMA kvůli kontaminované účinné látce či nedostatek léčiv díky Brexitu.

Mladá generace je jiná, než byla ta moje. Zatímco mí vrstevníci se většinově bojí projevit veřejně svůj názor (řekl bych, že v tomto si v ničem dnešní doba nezadá s dobou tvrdé normalizace, alespoň v lékárenství), mladí kolegové občas řeknou i to, co by později raději odvolali. Občas je to tvrdé, ale pokud mají zájem se skutečně tématu věnovat a diskutovat, má to smysl. Kdo jen kříčí, lže a pomlouvá, ten je ztracený, byť se bude zaštiťovat tisíce funkcemi, cestami na kongresy, kamarády „shora zdola“ apod.

A právě k mému potěšení mladí kolegové nezištně přiznávají, že Apatykáře neznali a přišli na něj na základě informací ze sociálních sítí a jsou velmi překvapeni, kolik užitečných informací na něm pro svou praxi najdou. A že tam také najdou to, co jim jiní (záměrně?) neřeknou. Snad mi odpustí jedna z nich, Renata, že jsem si dovolil její email zveřejnit (potěší, když si vaší práce někdo váží):

„Pane doktore, přiznám se, že jsem váš web neznala, jsem v praxi teprve krátce. Ale tolik se o něm mezi kolegy a na facebooku (a tam nejste?) mluví, že jsem se podívala. Musím vám vyslovit velké poděkování za to, co pro lékárníky děláte. Vaše informace jsou fakt skvělé. V mnoha problematikách se zatím moc neorientuju, seznamuju se, ale díky Apatykáři si můžu udělat větší přehled. Omluvte moji naivitu, myslela jsem si, že je to komorový web. Už vím, že ne, kolegové mě vyvedli z omylu, prý jestli si myslím, že by komora připustila jiný názor:-)“

Bohužel, názor Vašich kolegů, Renato, mohu z osobní zkušenosti potvrdit. Každopádně velmi mě těší, že portálu vyrůstá nová generace lékárníků, kteří mají zájem o relevantní informace z oboru!

apaPODCAST

Podcastový tip

Barbara Škodová

Miss Univerzity Karlovy 2...

Barbara Škodová

Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elek...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 2. – distri...

PharmDr. Martin Beneš

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.