Očkovat v lékárnách – ano či ne? – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Očkovat v lékárnách – ano či ne?

Vloženo: 24.11.2018, 07:04 | Čteno: 16362×

Portál APATYKÁŘ® dlouhodobě informuje o nadstandardních službách poskytovaných v lékárnách, coby primárních centrech zdravotní péče, v rámci speciálního tématického okruhu. Jedním z těchto témat je i očkování poskytované v lékárnách.

Asi nejvíce rozvinutá je tato zdravotní služba ve Spojených státech, kde se očkuje proti řadě onemocnění už více než 20 let. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí realizuje více než 350 tis. speciálně proškolených lékárníků zhruba 25 % všech očkování proti chřipce. Lékárníci nicméně očkují proti řadě dalších onemocnění, zejména poskytují cestovní očkování. Podobné spektrum vakcín se očkuje i v kanadských lékárnách.

Důležitost zahrnutí lékárníků do procesu očkování navíc zdůraznila i Světová zdravotnická organizace ve zprávě své odborné komise za rok 2016. Nejedná se proto zdaleka jen o zámořský trend, očkování v lékárnách je běžné již i v řadě evropských zemí. Dlouhodobě je etablováno v britských lékárnách, kde např. v letošní sezóně lékárníci aplikovali už více než 840 tis. vakcín proti chřipce. I zde se aplikuje řada cestovních očkování.

Pilotně se očkuje proti klíšťové encefalitidě ve Švédsku, proti chřipce, klíšťové encefalitidě a hepatitidě A a B ve většině kantonů ve Švýcarsku. Očkovat proti chřipce začaly v roce 2016 také první dánské a norské lékárny. Řadu let je pak očkování dostupné v lékárnách v Irsku a Portugalsku.

V rámci francouzského pilotního projektu očkování proti chřipce bylo v loňské sezóně v cca 2500 lékárnách ve francouzských regionech Auvergne-Rhône Alpes a Nouvelle-Aquitaine naočkováno cca 27 tis. osob ve věku 65 let a starších. Od letošního října se připojily další dva francouzské regiony. Nejnověji pak plánuje zavést očkování v lékárnách, coby součást připravované zákonné definice lékárenské péče, také Polská lékárnická komora.

Tento celosvětový trend je zřejmý a logický. Lékárny, coby centra primární péče s nejlepší dostupností, jsou lidmi stále více využívány a žádány i pro další zdravotní služby. Určitě nelze považovat rozšíření těchto a podobných služeb v lékárnách za nějaké vlamování se do kompetencí lékařů a ani lékárníci to tak nevnímají.

Zahraniční zkušenosti každopádně jednoznačně ukazují, že proočkovanost se díky zapojení lékáren zvýšila. Ostatně i proto očkování v lékárnách prosazuje jak Světová zdravotnická organizace, tak i Mezinárodní farmaceutická federace.

Nejnovější zpráva o organizaci a dostupnosti očkovacích služeb připravená European Observatory on Health Systems and Policies (partnerství mezi WHO, národními vládami, Evropskou komisí, Světovou bankou, francouzskou unií zdravotních fondů a akademickou obcí) dokonce uvádí, že neexistují žádné důkazy, které by podpořily restriktivní politiku uplatňovanou v řadě zemí, aby mohli očkovat výhradně lékaři. Očkování je v mnoha zemích poskytováno zdravotními sestrami a lékárníky, a to zcela bezpečně.

Je škoda, že v Česku je situace v tomto směru, zatím, odlišná a neumíme se na věci dívat s odborným nadhledem. Ani nedávné rozšíření kompetencí praktických lékařů jistě nikdo nevnímá negativně, ale naopak jako krok správným směrem a posílení péče o vybrané skupiny pacientů. A takto bychom se měli dívat i na odborný potenciál lékáren. Všem zdravotníkům přece jde o lepší zdravotní stav společnosti.

A co Vy, naši návštěvníci – jak vnímáte zahraniční zkušenosti a přivítali byste možnost nechat se očkovat speciálně vyškoleným lékárníkem přímo v lékárně s patřičným zázemím, jako je to již běžné v řadě zemí? Řekněte nám svůj názor v tématické anketě portálu.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Je korupce realitou v čes...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso Piaggio

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 3. – nepovo...

PharmDr. Martin Beneš

Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování ...

Mgr. Filip Vrubel


apaANKETA

Uvítali byste možnost očkování (cestovní, proti chřipce ad.) přímo v lékárnách s patřičným zázemím a speciálně proškoleným lékárníkem?

Počet hlasů: 3136
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.