Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 2.

Druhá část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Porcování medvěda, aneb nevymýšlejme kosmickou vědu

Vloženo: 20.01.2019, 08:23 | Čteno: 15169×

Když jsem před rokem napsal svůj blog o připravovaném sdíleném lékovém záznamu, nebyl jsem příliš optimistický. Ne, že by se jednalo o špatnou funkcionalitu, naopak. Ale nesdílím optimismus některých představitelů lékárníků, kterak posílí nějak zásadně profesi s ohledem na neustále mediálně propíranou kontrolu interakcí a možné zavedení příslušného výkonu v lékárnách. Proč? Protože jde pouze o to nastavit algoritmus, který bude interakce vyhodnocovat přímo při preskripci.

Někteří mi tehdy psali, že fantazíruju. No, uplynul rok a my jsme na Apatykáři informovali, že přesně takovou funkcionalitu s propojením na lékový záznam spouští Litva a už funguje také ve Švédsku, Finsku, Německu, Rakousku, Itálii a Estonsku. Takže žádná fantasmagorie, ale skutečnost.

Více než dvacet let jsem jako lékárník s lidmi za tárou v každodenním kontaktu a sleduji, co je zajímá, co na lékárnách a jejich službách oceňují. A protože klientelu lékáren tvoří z velké části rovněž klienti pojišťoven, měly by to, co oceňují jejich klienti, ocenit také pojišťovny. I proto jsem před nedávnem vyslovil svá tři přání do tohoto roku a jedním z nich bylo i ohodnocení nadstandardních služeb ze strany pojišťoven. Pro začátek v tom není nutné hledat žádnou kosmickou vědu, bohatě stačí ocenění dostupnosti – otevírací dobu.

Právě probíhá „porcování medvěda za 48 mega“ (odborně fond pro odlehlé lékárny, byť v ČR žádné skutečně odlehlé nemáme), které je spíše politickým rozhodnutím, než podložené argumenty. Protože dostupnost další lékárny do 10 minut skutečně není, podle mého skromného názoru, parametr odlehlosti.

Navíc bude veselé pozorovat, až tyto „odlehlé“ lékárny obdrží podporu a jiné v takto „vzdáleném“ sousedství ne a budou tak oproti dotovaným v nevýhodě. Nebylo by skutečně pro všechny férovější oceňovat spíše dostupnost než nedostupnost?

Má lékárna déle otevřeno, v sobotu, v neděli, nonstop? Zvýšíme jí hodnotu signálního výkonu. Jasná pravidla platící bez rozdílu pro všechny stejně. Žádné pocitově nastavené podmínky (10 minut ještě je dostupné, 11 už ne?), ale jasné parametry.

Ale zpět k úvodu a sdílenému lékovému záznamu. Svět se mění a řadu činností spolehlivě nahrazují stroje. Nespoléhal bych proto při vymýšlení výkonů, za které by měly být lékárny odměňovány, na ty činnosti a služby, které lze roboticky nahradit, ale spíše na zcela jednoduché, jasně pochopitelné pro pacienty a klienty lékáren a především roboticky vůbec nebo jen těžce nahraditelné.

Lékárenství by se jednoduše zase mělo vrátit blíže k lidem a lépe chápat jejich skutečné potřeby, které oceňují.

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 3. – r...

Mgr. Veronika Hrabcová

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele...

PharmDr. Zuzana Baťová, P...

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček

Andreja Čufar

Current situation on the ...

Andreja Čufar

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Záměry společnosti Česká ...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Volby – čas na změny v lé...

PharmDr. Stanislav Havlíč...


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.