Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Sbohem AVE

Vloženo: 03.03.2019, 05:12 | Čteno: 13869×

Na úvod předesílám, že se nebudu věnovat odpadovému hospodářství, ačkoli nadpis může navozovat ten dojem. Ačkoli s odpadem to vlastně má něco společného. Mým dnešním tématem je AVE – Advertising Value Equivalency, neboli ekvivalent reklamní hodnoty – které ještě stále některé české agentury používají k balamucení klientů, ačkoli už Barcelonská deklarace z roku 2010 jeho používání nedoporučuje.

Jednoduše proto, že klientovi neříká nic o efektivitě PR kampaní a služeb, ale jen to, kolik peněz „ušetřil“ v porovnání s placenou inzercí. Nutno zásadně podotknout – virtuálně ušetřil. Agentury totiž hodnotu počítají z ceníkových cen, nikoli skutečných.

Příklad – máme společnost, která si platí paušálně agenturu, řekněme 2 mil. ročně (ano, není to v dnešní době obvyklé, ale dejme tomu, že stále takové existují, prostě mají peníze na rozdávání) a tato agentura každý měsíc vydává krásné tabulky o tom, kolik společnosti ušetřila peněz. Pokud použijete správné ceníkové hodnoty, úspory jsou grandiózní – tu 50, tu 100 miliónů, prostě bomba, AVE. Nezaplatíte nic a dostanete jistotu stonásobku (pamětníci kuponovek vzpomenou).

No jo, řeknete si, ale co to znamená? Nevíte v jakém médiu byla informace zveřejněna (na jaké straně v printu či pozici na webu), na jakou cílovou skupinu byla zaměřena (jinou cenu má Hustler, jinou Sluníčko a obě pro farmacii zcela mimo).

Zda byla zmíněna i konkurence, jaký měla informace skutečný dopad na naši pověst/podnikání (zda např. nevyvolala daleko silnější protiakci na sociálních sítích) a mnoho dalšího. Jednoduše nám neřekne vůbec nic.

Nicméně podle hesla nechci slevu zadarmo dostane společnost za zcela reálný výdaj za agenturu virtuální hodnotu úspěchu. Virtuální hodnota je pak doplněna smrští výstupů v médiích, o kterých většina dosud ani neměla tušení, že existují. To je však k ničemu, protože klienta zajímá (resp. měl by) reálný dopad kampaně ať již na prosazení myšlenky nebo prodej služeb/výrobků.

Resumé – není podstatné kolik se o vás píše (počet výstupů), ale jestli se o vás ví. I proto na Apatykáři jednáme napřímo s klienty, a to tak, aby vždy věděli, co za své peníze skutečně dostanou a koho osloví, aby se informace do správně vybrané cílové skupiny přenesla v maximální možné míře. Sbohem AVE!

apaPODCAST

Podcastový tip

Živá reportáž z akce

4. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Doc. RNDr. Milan Žemlička, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Doc. RNDr. Milan Žemlička...

PharmDr. Ján Valjan

Česká pseudoefedrinová ka...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Stanislav Havlíček

Kauza léčivé přípravky s ...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.