Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

MDŽ, aneb moc díky ženám – lékárnicím!

Vloženo: 10.03.2019, 07:46 | Čteno: 13381×

Dnešní blog chci, u příležitosti právě proběhlého Mezinárodního dne žen, věnovat všem ženám a kolegyním, které se vydaly na dráhu farmacie.

Je všeobecně známo, že tento obor je výrazně feminizovaný – jen v lékárnách pracuje z celkového počtu na 84 % žen. Ženy však zastávají významné posty i ve farmaprůmyslu, akademické sféře, či v rámci vědecké dráhy.

Občas slýchávám názor, že na studia farmacie jde více žen, protože jsou to ty, které se nedostaly na medicínu. Že je to prostě jednodušší škola. Z vlastní zkušenosti vím, že tomu tak není a řada mých kamarádů lékařů si to o farmacii zdaleka nemyslí. Přesněji, že šli studovat medicínu, protože farmacii „by nedali“.

Uvědomíme-li si, že většinu zaměstnanců v lékárnách tvoří ženy, je obdivuhodné i jejich pracovní nasazení. Změny od roku 1989 rozšířily mj. pracovní dobu, kdy ta, co se dříve považovala za pohotovost, je nyní běžným standardem.

Aktuální nedostatek pracovníků znamená i vyšší nutnou mobilitu mezi lékárnami (zástupy za mateřské, OČR apod.). Pokud vezmeme v úvahu, že řada žen má vlastní rodiny a starají se o děti či rodiče, klade dnešní vysoké pracovní nasazení v lékárnách na ženy vysoké nároky.

Přesto přistupují ke své práci maximálně zodpovědně. Obohacují profesi lidským přístupem, tu menšími, tu většími emocemi (práce s lidmi je jednou z nejnáročnějších), ale bez nich to jednoduše nejde. Zatímco my, muži, přistupujeme k profesi většinově pragmaticky (emotivním výjimkám se omlouvám), věcně, právě naše kolegyně přinášejí vyšší míru emocí, ale i empatie.

Je proto logické, že profese musí mít a zřejmě ještě dlouhou dobu mít bude, převahu žen v lékárnách. A je to tak správně. Chci jim tedy všem u příležitosti jejich svátku poděkovat za jejich práci, za to s jakými nasazením pracují a tak vytvářejí to správné PR oboru, které žádná agentura nikdy nevykouzlí.

A rovněž za to, že naši krásnou profesi obohacují šarmem, empatií a lidskostí. Farmacie je nádherná disciplína a vyplatí se ji vystudovat.

Díky vám, milé kolegyně!

apaPODCAST

Podcastový tip

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce

Doc. RNDr. Milan Žemlička, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Doc. RNDr. Milan Žemlička...

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Povinné organizace lékárn...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.