MDŽ, aneb moc díky ženám – lékárnicím! – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

MDŽ, aneb moc díky ženám – lékárnicím!

Vloženo: 10.03.2019, 07:46 | Čteno: 9337×

Dnešní blog chci, u příležitosti právě proběhlého Mezinárodního dne žen, věnovat všem ženám a kolegyním, které se vydaly na dráhu farmacie.

Je všeobecně známo, že tento obor je výrazně feminizovaný – jen v lékárnách pracuje z celkového počtu na 84 % žen. Ženy však zastávají významné posty i ve farmaprůmyslu, akademické sféře, či v rámci vědecké dráhy.

Občas slýchávám názor, že na studia farmacie jde více žen, protože jsou to ty, které se nedostaly na medicínu. Že je to prostě jednodušší škola. Z vlastní zkušenosti vím, že tomu tak není a řada mých kamarádů lékařů si to o farmacii zdaleka nemyslí. Přesněji, že šli studovat medicínu, protože farmacii „by nedali“.

Uvědomíme-li si, že většinu zaměstnanců v lékárnách tvoří ženy, je obdivuhodné i jejich pracovní nasazení. Změny od roku 1989 rozšířily mj. pracovní dobu, kdy ta, co se dříve považovala za pohotovost, je nyní běžným standardem.

Aktuální nedostatek pracovníků znamená i vyšší nutnou mobilitu mezi lékárnami (zástupy za mateřské, OČR apod.). Pokud vezmeme v úvahu, že řada žen má vlastní rodiny a starají se o děti či rodiče, klade dnešní vysoké pracovní nasazení v lékárnách na ženy vysoké nároky.

Přesto přistupují ke své práci maximálně zodpovědně. Obohacují profesi lidským přístupem, tu menšími, tu většími emocemi (práce s lidmi je jednou z nejnáročnějších), ale bez nich to jednoduše nejde. Zatímco my, muži, přistupujeme k profesi většinově pragmaticky (emotivním výjimkám se omlouvám), věcně, právě naše kolegyně přinášejí vyšší míru emocí, ale i empatie.

Je proto logické, že profese musí mít a zřejmě ještě dlouhou dobu mít bude, převahu žen v lékárnách. A je to tak správně. Chci jim tedy všem u příležitosti jejich svátku poděkovat za jejich práci, za to s jakými nasazením pracují a tak vytvářejí to správné PR oboru, které žádná agentura nikdy nevykouzlí.

A rovněž za to, že naši krásnou profesi obohacují šarmem, empatií a lidskostí. Farmacie je nádherná disciplína a vyplatí se ji vystudovat.

Díky vám, milé kolegyně!

apaPODCAST

Podcastový tip

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...

PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele...

PharmDr. Zuzana Baťová, P...

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.