Hluboká argumentační krize, aneb o vodě a víně – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léčivy, regulace sítě lékáren

Pátá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…o lékárenství víme vše!®

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Hluboká argumentační krize, aneb o vodě a víně

Vloženo: 07.04.2019, 08:18 | Čteno: 9335×

Musím, říci, že mě fakt překvapilo, co dokáže jedna konference. O žádné se nemluvilo a nepsalo tolik, jako o Trendech v evropském lékárenství, takže zjevně splnila svůj cíl. Někteří dosud nepochopili rozdíl mezi moderátorem a organizátorem (a úplně něco jiného je pak předkladatel pozměňovacího návrhu), zůstávají zamotáni ve svých dezinformacích, do kterých se už tak zamotali, že se z nich ani sami vymotat nedokáží, což působí komicky nejen pro mě, ale i drtivou část novinářů, politiků a stakeholderů. Někteří jsou jak „malej Jarda“, který za vším hledá lobbyisty zaplacené několika mega:-)

Nicméně pokonferenční průvan myšlenek, bohužel, ukázal totální lékárnické argumentační vyprázdnění. O tom, že se téma zásilkového výdeje léčiv podařilo díky haterům zpropagovat i mezi řadou novinářů (a to ne zrovna tak, jak by si lékárníci jistě přáli), kteří je dosud neřešili, svědčí i nedávný komentář.

Nechci s autorem polemizovat o odborném pohledu na věc, protože o to tady vůbec nejde (veřejnost nezajímají superodborné argumenty proč TO nejde, musíte jí nabídnout lepší variantu než tu, kterou nechcete). Dlouhodobě upozorňuji na zásadní argumentační chybu celonárodní fronty představitelů lékárníků – nejde TO, je TO problém, ohrožuje nás TO. Místo toho, aby si připravili plán B (jako řada lékárnických organizací v jiných zemích), protože se zcela jistě časem najde někdo, kdo řekne, že TO jde a když je TO pro lékárníky problém, tak se TO udělá bez nich. Myslím, a je mi to jako lékárníkovi upřímně líto, že tato doba se velmi přiblížila.

Uvědomil jsem si, jak silně out of range je pohled některých facebookových a twitterových haterů zejména po nedávné ministerské konferenci, kdy mě napadli za to, že jsem si dovolil téma otevřít a moderovat. Skutečně jsme tak daleko, že už zase lidi ostrakizujeme za jiný názor, dokonce jen za diskuzi o tabuizovaném tématu? A já si myslel, že tyto normalizační praktiky se lékárníků netýkají.

Reakce na komentář výše uvedeného komentátora na sebe nenechaly dlouho čekat a pouze mě utvrdily v mém názoru. Neschopnost věcné argumentace a přijmout jiný názor se nahrazuje urážkami a obviňováním z lobbyismu. Každý, kdo má jiný názor je lobbyista? Ojoj…

Bohužel si podobní absolventi studia farmacie (lékárník se chová jinak) neuvědomují, jak strašně škodí lékárnické profesi před veřejností. Tou veřejností, kterou chceme přesvědčit, aby stála za námi, lékárníky. Té profesi, která kdysi patřila na výsluní nejen společenským postavením, ale především empatií a schopností naslouchat.

Pokud se navíc jako hlavní argument dlouhodobě používá, že jde o ohrožení ekonomiky lékáren, definitivní prohra je jistá. Ostatně i v argumentaci odborné Sekce nemocničních lékárníků ČFS ČLS JEP k pozměňovacímu návrhu najdeme hned na začátku toto (citace včetně zvýraznění):

Pozměňovací návrh má přitom zcela zásadní dopad do výnosů nemocničních lékáren, potažmo rozpočtů nemocnic přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví ČR, či zřízených kraji, městy atd. Odměna spojená s výdejem léčivých přípravků ve veřejných částech těchto nemocničních lékáren představuje zásadní příjem rozpočtu nemocnic.

Kde je pacient? Až v dalších bodech. Jak chceme přesvědčit veřejnost, že nám jde o kvalitu péče, odbornost a o pacienta, když zmínka o pacientovi následuje až po penězích (money first!)?

Jak chceme přesvědčit veřejnost o tom, že lékárníci internetový výdej nechtějí, když jeho přední lékárničtí odpůrci a bojovníci za „správné“ lékárenství úspěšně provozují své eshopy (mj. zde, zde, zde, zde)?

„Začali jsme v roce 1998 jako rodinná lékárna v centru Prahy. […] Na základě mnoha pozitivních ohlasů od našich zákazníků jsme se rozhodli nabídnout naše služby širšímu okolí pomocí internetu. […] Uděláme maximum pro to, abyste dostali stejnou péči, jako kdybyste zavítali k nám do lékárny“, píše se na jednom z nich. Tím sami vyvracejí hlavní argument – lékárenská péče na internetu nemůže být stejná jako v kamenné lékárně.

A jak chceme přesvědčit veřejnost, že jedině lékárníci jsou schopni dodržet všechny zákonné předpisy, když pro některé je zjevným překvapením, že i na sociálních sítích (zde a zde) platí zákon o regulaci reklamy?

S podobnou mediální prezentací lékárníci u veřejnosti vždy prohrají, protože se každému vybaví známý idiom o vodě a víně. Nemluvme o skutečném lékárenství, chovejme se jako skuteční lékárníci, to bohatě postačí.

Vyjádření konfliktu zájmů:

Neprovozuji a nikdy jsem neprovozoval žádnou e-lékárnu, s Tondou Blaníkem se osobně neznám a mega mi taky nikdo neplatí (škoda). Ale mám výrazný konflikt s pokrytectvím a falešným lékárenstvím, které zabíjí lékárnickou profesi.
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Martina Chytilová

Příprava parenterální výž...

PharmDr. Martina Chytilov...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Živá reportáž z akce

1. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Úhradové soutěže, jak zaf...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárnic...

PharmDr. Ondrej Sukeľ


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.