Čím žijí studenti, aneb zájem by byl, ale nestačí sledovat jen facebook – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Čím žijí studenti, aneb zájem by byl, ale nestačí sledovat jen facebook

Vloženo: 01.05.2019, 06:55 | Čteno: 13768×

Poslední rok se intenzivněji setkávám s kolegy v různých regionech, velmi často na osobní pozvání. Potřebuji mít kvůli Apatykáři zpětnou vazbu a vždy preferuji osobní kontakty, nikoli virtuální. Člověka to velmi obohacuje.

Nedávný průzkum, který jsem zrealizoval v rámci největšího českého online presonálního trhu v lékárenství LÉKÁRNICKÉ INZERCI, však ukázal poměrně zásadní změny v myšlení mladých absolventů.

Takže když jsem obdržel pozvání na akci, kterou pro studenty pořádal jeden z velkých řetězců, aby jim ukázali přímo jeho lékárníci, jak to v lékárenské praxi u nich chodí, rozhodl jsem se pozvánku využít.

„Čau, odkud jsi – Brno nebo Hradec?“, přivítala mě mladá slečna ve dveřích hotelu. Super, myslí si o mě, že jsem student, to je dobrý začátek:-) „Hradec, ale už trochu dřív,“ zasmál jsem se a vysvětlil slečně, že jsem z Apatykáře. „Jé, promiňte, já myslela, že jste student,“ polichotila mi podruhé.

Před nedávnem informoval jiný velký řetězec o své spolupráci s brněnskou Farmaceutickou fakultou na sérii workshopů pro studenty. Jeho lektorka je seznamovala s praktickými činnostmi lékárníka s cíleným zaměřením na komunikaci s pacientem.

Zástupkyně brněnských studentů si workshopy pochvalovala s tím, že správná komunikace s pacienty je pro práci lékárníka klíčová. Podle ní si studenti projekt chválí, z workshopů odcházejí nadšení. Mají možnost získat touto cestou praktické informace, kterým se v běžné výuce nevěnuje velká pozornost, a přesto jsou pro profesi lékárníka zásadní.

Nyní druhý řetězec studenty pozval mimo fakultu a představil jim, o čem je praktická lékárničina. Jeho školitelky, sličné lékárnice z celé republiky, zacílily na správné dispenzační minimum (v jejich podání spíše maximum), anebo užitečné informace o tom, co absolventa čeká po nástupu do lékárenské praxe a jak se v nových povinnostech rychle zorientovat.

Zajímavý a podnětný pro mě byl zejména odpolední blok, kdy studenti vymýšleli a diskutovali se svými lektorkami o tom, co se jim na lékárenství líbí/nelíbí a kde bude lékárenství za 5 let. Několik mých postřehů.

  1. Ačkoli všichni komunikují na nějaké sociální síti a nakupují potraviny či jiné komodity běžně online, léky nakupovat online je podle nich špatné – četli to na facebooku.
  2. Ačkoli někteří zmiňovali, že řetězce ničí malé lékárny, nevysvětlili proč – četli to na facebooku (paradoxně obě zmiňované akce řetězců byly obsazeny do několika málo dnů, zájem významně převyšoval kapacity).
  3. Ačkoli dosud pořádně nepracují v lékárně, za téměř největší problém považují každodenní padání Centrálního úložiště e-receptů – četli to na facebooku.
  4. Netušili, co je baťůžkaření – nepsali to na facebooku.
  5. Neznali, co je to OSL, funkci a smysl profesní komory – nepsali to na facebooku.

Ponaučení? Nesledovat jen to, co se píše na sociálních sítích, ale také se osobně setkávat a ptát a sledovat více zdrojů. Ostatně proto obě akce proběhly.

Dnešní blog nepíšu, že chci dělat reklamu řetězcům BENU či Dr.Max, ostatně podobných akcí probíhá v různém scénáři řada. Hlavním důvodem obou akcí bylo podpořit zájem studentů o profesi lékárníka a práci v lékárně.

Není podstatné, že se oba řetězce, logicky, snaží nalákat budoucí lékárníky do svých lékáren. Vždycky ale rád vidím, když někdo reálně propaguje práci v lékárně a navazuje na mou dlouholetou aktivitu. Tj. nebrečí, co vše nejde a kdo je zlý, ale podporuje zájem mladých kolegů o obor.

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...

PharmDr. Ján Valjan

Přípravky s pseudoefedrin...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Emergentní systém a výpad...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci poprvé v histor...

PharmDr. Stanislav Havlíč...


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.