Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Jednotné lékárnické uniformy – ano či ne?

Vloženo: 12.05.2019, 09:25 | Čteno: 16722×

Jak informoval portál APATYKÁŘ®, řecká Lékárnická komora regionální jednotky Pella vytvořila pro všechny lékárníky v oblasti jednotné uniformy se znakem komory. Byly financovány komorou a pro lékárníky jsou zdarma.

Komora se rozhodla k tomuto kroku ze dvou důvodů. Prvním je, že všichni, kdo navštíví lékárny uvidí lékárníky ve společném oděvu, což má evokovat jednotnou péči. Druhým cílem je, že od října začne v celém regionu Pella informační kampaň na podporu řešení důležitých zdravotních problémů v lékárnách, jako je např. nutnost očkování a správa diabetu, onemocnění dýchacích cest ad.

Znovu jsem se při té příležitosti zamyslel, jak může jednotný název, označení či oblečení změnit vnímání lékáren u široké veřejnosti, aby si je spojila s centrem poskytování odborných zdravotnických služeb. Ačkoli obecně nejsem příznivcem unifikace, v tomto případě ano. Jednotný oděv (a stačí jen v oficině) si mohou pacienti a zákazníci spojit s určitou službou. Ostatně i proto má řada řetězců jednotný oděv, jednotnou značku a designové řešení.

Lidé jsou v dnešní době zvyklí, že pokud využívají služby nějakého poskytovatele (nemyslím jen zdravotního) a přijedou do jiného města, kde působí, budou podle jednotného brandu vědět, co mohou očekávat. A já si myslím, že by i lékárny mohly tohoto trendu využít (v nezávislosti na majiteli) a nastavit určitý standard v obecném vnímání lékáren.

Osobně nejsem příznivcem německého modelu „kravatového“ lékárníka v plášti. V této zemi to má sice určitou tradici, ale pokud se zeptáte běžných lidí (pro mě jsou při mých cestách do Německa především poučné rozhovory o lékárnách s běžnými lidmi), vnímají to jako určitou nadřazenost a spíše negativně (těžko vysvětlujete, že se takto pozicovaný člověk má špatně).

V českém prostředí to pak působí dojmem, že kravatový lékárník už v lékárně nepracuje (zkuste v obleku připravovat třeba čípky či vaginální globule) a plášť si oblékl jen kvůli televizi/tisku.

Naopak přiživování na „bílé odbornosti“ můžeme pozorovat u prodejen, kde běžný prodavač vystupuje v jednotné uniformě a vytváří tak lidem iluzi odborného pracoviště. Zatímco lékárny skutečně odbornými zdravotnickými pracovišti jsou.

Alespoň, že ten zelený kříž je obecně napříč Evropou vnímán jako lékárenský, protože s názvem už to tak jasné není. Jsou země, kde je termín lékárna vyhrazen pouze a jenom lékárnám a každý ví, co tam může očekávat. I u nás byly v minulosti podobné snahy definovat ochrannou známku „lékárna“. Zatím si však pod názvem lékárna můžete otevřít i hospodu, bohužel.

Ale útěchou (útěchou?) mi může být, že jsem se takto spletl i na Islandu, když jsem chtěl navštívit lékárnu. Šel jsem do krásného historického domu podle názvu, který je používán pro lékárny napříč severskými zeměmi apotek (s mírnými odlišnostmi). A ejhle, nebyla to lékárna, ale bar, resp. hospoda. Podobně jako u nás v Plzni.

A co Vy, naši čtenáři, myslíte si, že by lékárníci měli mít jednotné oblečení, aby bylo zřejmé, že jde o pracoviště poskytující odborné zdravotnické služby? Pomohlo by to k jasnějšímu vnímání role lékáren v systému zdravotní péče? Řekněte svůj názor v nové anketě.

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Elektronická preskripce, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso Piaggio

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...apaANKETA

Pomohlo by k jasnějšímu vnímání lékáren v systému zdravotní péče, pokud by měli lékárníci ve všech lékárnách jednotné oblečení?

Počet hlasů: 1105
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.