Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léčivy, regulace sítě lékáren

Pátá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Apatykář inspirující

Vloženo: 07.07.2019, 07:48 | Čteno: 8570×

Jsem rád, že moje myšlenky prezentované zde na Apatykáři nacházejí úrodnou půdu. Jak u státní správy a regulátorů, tak u lékárnických předáků (u nich, bohužel, o poznání později). Už dříve jsem uvedl, že chci věci v lékárenství měnit a inspirovat ke změnám. Jednoduše posunout obor do 21. století. Ostatně i proto jsem spustil názorovou platformu APAvision.

Se zájmem jsem si přečetl, že profesní komora chce, aby lidé, kteří dosáhnou tzv. ochranného limitu na léky už dále neplatili nic. Jde totiž o myšlenku, kterou jsem bezmála před dvěma lety představil zde na Apatykáři. Koncem roku 2017 vrcholil odpor vůči zaváděnému elektronickému receptu, v němž nakonec zůstali lékárníci (resp. jejich předáci) jako poslední než pochopili, že to nemá smysl.

Naopak např. praktičtí lékaři to pochopili velmi rychle a výměnou za podporu e-receptu si vyjednali vyšší kompetence, nové výkony ad. Zjednodušeně – ustoupili v jedné věci, aby místo toho získali výrazně více.

Tehdy (12. 11. 2017) jsem napsal:

„Vezměme si, kdyby lékárníci přišli s nápadem propojit online evidenci výdejů přes e-recept s evidencí limitů na léky. Pacientovi by se limit načítal po každém výdeji v lékárně a online by bylo možné kontrolovat, zda už limitu dosáhl. Mohl by tak ušetřit ihned a ne čekat zpětně každé čtvrtletí. Psal jsem o tom ve svém dřívějším blogovém příspěvku, kdy tehdejší ministr – logicky vcelku bez úspěchu – vsadil na holuba na střeše.“

Nyní (2. 7. 2019) čteme návrh komory:

„Nový princip by znamenal, že by poté, co dosáhnou na limit, už by doplácet nemuseli, nemuseli by čekat na to, až jim ty peníze budou refundovány, ale bylo by to hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.“

Ano, bezmála dva roky trvalo lékárnickým předákům pochopení tohoto jednoduchého principu, který jsem ještě detailně probral s náměstkem ministra zdravotnictví v tomto podcastu. Není se proto čemu divit, že mnozí náš obor považují za rigidní a nepříliš progresivní (ačkoli někdy je to i lepší).

Každopádně jsem rád, že moje myšlenky inspirují. Jedno z mých novoročních přání se již dokonce proměnilo v realitu. Mým nápadem ohodnotit pohotovostní služby (obecně rozšířenou otevírací dobu) se inspirovali někteří účastníci letošního Dohodovacího řízení se zdravotními pojišťovnami a pohotovostní lékárny budou nově za tyto služby ohodnoceny. Což je skvělé, protože jde o ohodnocení těch lékáren, které skutečně benefity pro pojištěnce navíc nabízejí. Tj. žádné teoretické propočty „odlehlých“ lékáren. Takže velký dík!

Škoda, že stejně nedopadlo i navýšení Taxy laborum, protože i to je odměna pro lékárny, které IPL skutečně připravují. Ke změně sice bylo dobře našlápnuto, nicméně lékárny, které tuto pravou lékárničinu (byť se jim finančně moc nevyplatí) stále dělají, kvůli nepochopení situace ze strany koordinátora o vyšší ohodnocení své práce přišly. A z rozhovoru se zástupcem pojišťoven je zřejmé, že prostor pro lepší dohodu určitě byl.

Připomeňme, že původní návrh počítal s úpravou Taxy laborum podle počtu složek použitých k přípravě a 30% přirážku k nákupní ceně u chemicky definovaných látek a 50% u léčivých přípravků a směsí a 30% na obalový materiál, konečný počítá „jen“ s 15% přirážkou k nákupní ceně u chemicky definovaných látek a 25% u léčivých přípravků a směsí a 15% na obalový materiál. Tj. přišli jsme zcela zbytečně o polovinu možných peněz navíc!

Tak uvidíme, třeba příští rok pokročí lékárenští předáci ve čtení Apatykáře dále a přijdou s dalšími „vlastními“ návrhy.

apaPODCAST

Podcastový tip

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

Mgr. Stanislav Havlíček

Centrální úložiště - tich...

Mgr. Stanislav Havlíček

Živý záznam akce

5. Tématický den – Den lé...

Živý záznam akce

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti žluté zimn...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média ...

Mgr. Irena Storová, MHA

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner

Filip Babylon

Current situation on the ...

Filip Babylon


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.