Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Ani v Německu to nemá ministr jednoduché, když s lékárníky mluví

Vloženo: 21.07.2019, 08:05 | Čteno: 14207×

Tento týden schválila německá vláda zákon o posílení lékárenské péče v místních lékárnách. Neobsahuje sice lékárníky požadovaný zákaz zásilkového výdeje receptových léčiv, nicméně ministr zvolil pro jeho znevýhodnění šalamounské řešení.

Změnu chce provést v Sociálním zákoníku, kde lékárny zaváže výdejem léčiv určených pro zákonné pojištěnce pouze na základě rámcové dohody s pojišťovnami. Tzn., že se budou muset držet německého cenového nařízení včetně pevných cen (i zahraniční e-lékárny).

Je to obezlička, jak obejít rozsudek Soudního dvora EU z 19. října 2016 a neporušit jej přímým zákazem. Tato změna se totiž týká pouze zákonných pojištěnců, nikoli privátních. Tam může cenová konkurence probíhat. Otázkou však zůstává, jak se s podobným řešením vypořádá EK, která se Německa na jeho cenotvorbu (jednotné ceny), kterou nepovažuje za konformní s evropským právem, aktuálně ptá.

Ostatně toto řešení již ve svých prohlášeních kritizovali nejen zástupci zásilkových lékáren (jak evropských, tak německých), což je logické, ale i politici (Zelení a Svobodní, proti je i koaliční SPD), kteří chtějí konkurenci mezi lékárnami. A ministr se nezavděčil ani mnohým lékárníkům, kteří se bojí cenové konkurence, protože nevěří, že řešení obstojí u EK.

Již tradičně to pak ministr schytal na Twitteru, kde mu jeho návrh rozstříleli jak lékárníci, tak veřejnost, byť úroveň příspěvků byla o několik řádů vyšší než jakou známe z našich kanálů. Nejhrubší komentář byl asi ten, že podlehl lékárnické lobby a obětoval pacienty, kteří budou muset lékárníkům platit další porsche, namísto toho, aby profitovali z nižších cen díky konkurenci, jako v sousedním Nizozemsku.

Pro většinu překvapivě, pro mě pochopitelně, získal podporu od šéfa německého svazu provozovatelů lékáren (lékárníků), který v kontrastu s ostatními vyjádřeními ministra pochválil jako nadlouho jediného, který s lékárníky tak intenzivně komunikoval.

Pozitivně vidí prosazení jednotných cen (byť vnímá možnou zpochybnitelnost z pohledu evropského práva). Kritiku za malé navýšení peněz za noční a pohotovostní služby odmítá s tím, že není podstatné, jestli je malé, ale že se otevřela zákonná cesta k poskytování nových honorovaných služeb v lékárnách (srovnejte s mým pohledem).

Proč je mi tento názor blízký? Vidím tam zkušenost a nadhled. Neodmítání a priori všeho a všech, ale potenciál jednat. Sice není odměna za stávající služby taková, jakou bychom si představovali, ale otevírá se nová cesta, jak ze zákonného pojištění získat další peníze. Trpělivý posun malými krůčky vpřed, namísto siláckých a prázdných gest.

I já na Apatykáři ukazuji progresi lékárenství. Už dvacet let se snažím trpělivě prezentovat lékárny a lékárenství, protože jsem přesvědčen o jejich klíčové roli v systému. Jejich role se nicméně posouvá a nelze usnout v minulém tisíciletí. Proto jsem spustil odbornou názorovou platformu s kolegy a klíčovými hráči v oboru APAvision, v rámci níž posouváme lékárenství dál!

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

O lékárenských stojatkách...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

PharmDr. Ján Valjan

Přípravky s pseudoefedrin...

PharmDr. Ján Valjan

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti meningokok...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.