Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Tržní podíly fungují, říkali někteří. Ti stejní nyní prosazují nové (ne)funkční řešení

Vloženo: 18.08.2019, 08:24 | Čteno: 19707×

Když jsem před více než dvěma lety ve svém blogu psal, že tehdy prosazené opatření o tržních podílech je nevymahatelné a nebude v praxi fungovat, ti, kteří ono ustanovení do zákona prosadili a intenzivně argumentačně ovlivňovali poslance říkali, že se mýlím.

Jsou to ti stejní lidé, kteří nyní znovu ovlivňují poslance (a senátory) a tvrdí, že i nyní, jako blesk z čistého nebe, prosazené opatření jednoho poslance, je to správné. Když už bylo správné to ustanovení předtím, nechápu, proč nyní prosazují jeho změnu? Za pár let, až zjistí, že ani tato změna více léčivých přípravků do malých lékáren nepřinese, budou zase nejspíš prosazovat jinou.

Každopádně je smutné, že situace s výpadky léčiv opanují emoce a nikoli věcné argumenty (i tehdy, i teď). Argumentuje se (nevědomost? záměr?) konkrétním paragrafem v německém zákoně, už se ale neříká, že ten paragraf souvisí s dalšími, a že se distribuce v Německu neřeší jen tímto jedním paragrafem, ale je provázána s dalšími zákony.

Podobně jako u pevných doplatků, i zvláštní způsob distribuce (tak, jak je definován v německém zákoně, u nás nesprávně zaměňovaný s DTP kanály) je v německé legislativě provázán s dalšími opatřeními a jednoduché změny nepřinášejí jednoduchá řešení.

Ostatně rozsudek Soudního dvora EU o nepřípustnosti německé cenotvorby platí už skoro tři roky a Německo změnu dosud neprovedlo (jednalo by se totiž o komplexní změnu legislativy), takže se do věci vložila Evropská komise.

Nikdo z českých zastánců „nového“ poslaneckého řešení také nevzal v potaz jednu věc – zatímco my jsme zemí reexportní, Německo je zemí reimportní. Proto má onen paragraf v německé legislativě zcela jiný dopad nežli v české. Proč se ale zabývat detaily, když do hloubky beztak nikdo nejde a rozhodují emoce a efektní titulky.

Je potřeba, aby se naši zákonodárci podívali na věc i z trošku globálnějšího pohledu než jen partikulárních zájmů některých distributorů.

Pokud se na celoevropské úrovni nebude řešit především výroba účinných látek, balanc mezi požadavkem na co nejnižší cenu a ještě nějakou ekonomiku výroby daného přípravku či administrativní požadavky na schvalovací proces, nebudeme muset možná v budoucnu řešit ani „tržní podíly“ ani „průměrnou poptávku lékáren u distributora“. Nebude totiž co distribuovat.

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček

MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud...

MUDr. Václav Jirků

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Živá reportáž z akce

5. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie ...

Prof. RNDr. Vojtěch Adam,...

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.