Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…o lékárenství víme vše!®

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Tržní podíly fungují, říkali někteří. Ti stejní nyní prosazují nové (ne)funkční řešení

Vloženo: 18.08.2019, 08:24 | Čteno: 19323×

Když jsem před více než dvěma lety ve svém blogu psal, že tehdy prosazené opatření o tržních podílech je nevymahatelné a nebude v praxi fungovat, ti, kteří ono ustanovení do zákona prosadili a intenzivně argumentačně ovlivňovali poslance říkali, že se mýlím.

Jsou to ti stejní lidé, kteří nyní znovu ovlivňují poslance (a senátory) a tvrdí, že i nyní, jako blesk z čistého nebe, prosazené opatření jednoho poslance, je to správné. Když už bylo správné to ustanovení předtím, nechápu, proč nyní prosazují jeho změnu? Za pár let, až zjistí, že ani tato změna více léčivých přípravků do malých lékáren nepřinese, budou zase nejspíš prosazovat jinou.

Každopádně je smutné, že situace s výpadky léčiv opanují emoce a nikoli věcné argumenty (i tehdy, i teď). Argumentuje se (nevědomost? záměr?) konkrétním paragrafem v německém zákoně, už se ale neříká, že ten paragraf souvisí s dalšími, a že se distribuce v Německu neřeší jen tímto jedním paragrafem, ale je provázána s dalšími zákony.

Podobně jako u pevných doplatků, i zvláštní způsob distribuce (tak, jak je definován v německém zákoně, u nás nesprávně zaměňovaný s DTP kanály) je v německé legislativě provázán s dalšími opatřeními a jednoduché změny nepřinášejí jednoduchá řešení.

Ostatně rozsudek Soudního dvora EU o nepřípustnosti německé cenotvorby platí už skoro tři roky a Německo změnu dosud neprovedlo (jednalo by se totiž o komplexní změnu legislativy), takže se do věci vložila Evropská komise.

Nikdo z českých zastánců „nového“ poslaneckého řešení také nevzal v potaz jednu věc – zatímco my jsme zemí reexportní, Německo je zemí reimportní. Proto má onen paragraf v německé legislativě zcela jiný dopad nežli v české. Proč se ale zabývat detaily, když do hloubky beztak nikdo nejde a rozhodují emoce a efektní titulky.

Je potřeba, aby se naši zákonodárci podívali na věc i z trošku globálnějšího pohledu než jen partikulárních zájmů některých distributorů.

Pokud se na celoevropské úrovni nebude řešit především výroba účinných látek, balanc mezi požadavkem na co nejnižší cenu a ještě nějakou ekonomiku výroby daného přípravku či administrativní požadavky na schvalovací proces, nebudeme muset možná v budoucnu řešit ani „tržní podíly“ ani „průměrnou poptávku lékáren u distributora“. Nebude totiž co distribuovat.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Živá reportáž z akce

4. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 3. – nepovo...

PharmDr. Martin BenešISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.