Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Záludnost fixních sazeb, aneb dánský paradox

Vloženo: 22.09.2019, 08:19 | Čteno: 17139×

Tento týden jsme na Apatykáři zveřejnili analýzu Dánské lékárnické komory. Právě proto, že jde o zjištění profesní komory, stojí za přečtení v kontextu s tím, jak občas dánská zkušenost bývá interpretována u nás.

V této zemi žádné řetězce, kromě těch lékárnických, neexistují. V této zemi připadá i po změnách v roce 2015 na jednu lékárnu téměř 12 tis. obyvatel (výrazný EU nadstandard). Přesto si lékárníci stěžují na to, že se neuživí.

Důvodem je dvouletá fixní dohoda o hrubém zisku. Tvoří ji část maržová a pevné sazby, celkový zisk je však pevně dán. Takže pokud se zvýší zisk z marže, sníží se automaticky fix na vydané balení. A to se děje pravidelně, protože lidé nakupují více ve volném prodeji a rovněž do volného prodeje se uvolňuje řada dříve receptově vázaných přípravků.

Koho se problém týká především? Stejně jako u nás – venkovských lékáren. I Dánsko tedy začíná řešit co s tím. Každopádně dánský příklad opět ukazuje, že nadšení z fixních poplatků je možná větší, než jaký benefit pro lékárny znamenají.

Podle mého názoru, nelze obecně stanovit spravedlivý systém pomocí mixu marže a pevné sazby. Vždy bude pro někoho nevýhodný. Pevná sazba bude vyhovovat venkovským, protože se dá očekávat, že prodeje OTC léčiv a dalších přípravků zde nehrají velkou roli. Naopak ve městech bude snížení marže problém.

Stále se proto domnívám, a zkušenosti z jiných zemí tuto myšlenku podporují, že nejvýhodnější pro všechny (tj. i pro lékárny na venkově i pro lékárny ve městech) je neregulovaná marže s pevně nastavenou úhradou. Nevěřím, že v rámci konkurenčního boje budou lékárny nastavovat ceny a doplatky vyšší (pokud vůbec nějaké), než jsou nyní. Venkovské lékárny si přitom pomohou.

Ve spojení s generickou preskripcí (o níž jsme mj. diskutovali s mými hosty v APAvision 4) to vidím jako řešení současného evergreenu odměňování lékáren. Funguje to v dalších zemích, nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat u nás.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele...

PharmDr. Zuzana Baťová, P...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Elektronická preskripce, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave

Mgr. Stanislav Havlíček

Centrální úložiště - tich...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 3. – nepovo...

PharmDr. Martin Beneš

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.