Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Vrtěti psem II

Vloženo: 06.10.2019, 07:00 | Čteno: 12674×

Když potřebujete odvést pozornost od podstaty, vymyslíte problém, který sice neexistuje, ale je natolik emotivně zabarvený, že dokáže vzbudit žadoucí pozornost a přebije původní skutečný problém. Základní poučka úspěšného poradce ze stejnojmenného filmu.

Aktualizováno do dnešní doby – dejte hloupost na sociální sítě a máte vyhráno. Není doba hloubavého přemýšlení. Je až mrazivě překvapující, jak málo i vysokoškolsky vzdělaných lidí informace z podobných kanálů ověřuje. Pokud je úspěšný manipulátor občas prohodí pravdivou vsuvkou, tváří se vysoce odborně, argumentuje mnoha setkáními s vlivnými lidmi v parlamentu, evropských institucích apod., vypadá to ještě věrohodněji.

Pak se lehce zapomene, odkud vlastně informace pochází (tamten to slyšel, říká se, z anonymního emailu apod.), bere se za „pravdivou“ a rozvíří se diskuze. Že je o ničem? O to přece jde.

Kdy se vrtěti psem používá? Často v politice k prosazení něčího zájmu a zdaleka nejen v té nejvyšší. Též při volbách a nemusí jít zrovna o presidentské (ačkoli). Obecně tam, kde jde o hodně. Hóóódně peněz. To může být státní rozpočet, ale může to být i rozpočet méně významné organizace než je stát. Prostě mít moc nad těmi moc penězi.

Anebo jde o funkce? Možná, ale profíkům pouze v souvislosti s výše uvedeným. Je dobré podpořit to nějakým emotivním prohlášením, jako že třeba chcete pomáhat potřebným, sjednocovat stav apod.

Samozřejmě nesmíte hned na to jiným kanálem znesvářené skupiny ještě více rozeštvat. To by mohlo některým dojít, že to nemyslíte úplně až tak vážně a mohli by začít přemýšlet, co za tou rozpolcující jednotou je. Na to pozor!

A proč je v dnešní době strategie vrtěti psem tak úspěšná? Zejména mladá generace (čest výjimkám) už zapomíná, přesněji nechce se poučit z historie (je to přece oldschool). Na sociálních sítích si něco přečte, ta informace si žije den dva intenzivním životem a pak jedeme dál. Nikoho nezajímá, jestli ten, kdo aktuálně „začal žít“ pro obor a sjednocuje, pro obor skutečně žil i před rokem či dokonce řadu let, a zda skutečně sjednocuje.

Velmi často se necháváme obelhávat a jsme rádi, když problém „řeší“ někdo za nás. Iluze řešení. Stále ale platí – kdo se nechce poučit z historie, je nucen si ji znovu prožít.

Pozn. Případná podobnost výše uvedeného s reálnými situacemi je zcela náhodná. Jedná se o fikci, která se v českém prostředí, zejména lékárnickém, nemůže vyskytnout…

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenské opatření proti ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

Mgr. Stanislav Havlíček

Jednotné doplatky - reali...

Mgr. Stanislav Havlíček

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti klíšťové e...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.