Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Malá jistota s velkým rizikem, aneb o volnosti, poutech a koblihách

Vloženo: 05.01.2020, 09:00 | Čteno: 17922×
Foto: Instagram

Tento týden jsme psali, že jeden americký řetězec vydal již 100 mil. receptů v rámci svého bezplatného programu výdeje receptových léčiv. Tento program řetězec spustil v roce 2007 a zahrnuje 14denní zásobu čtyř perorálních antibiotik a 90denní zásobu antihypertenziv a antidiabetik.

Podobné programy, většinou jde o tzv. 4 USD programy (cena za měsíční balení i bez pojištění), nabízejí všechny hlavní americké řetězce. Protože se stal, trošku překvapivě, tento článek jedním z nejvyhledávanějších, stojí možná za připomínku, co je důvodem pro takové nabídky.

Zdánlivě je totiž pro řetězec nevýhodná – bezplatný výdej či minimální cena. Důvod je ale ten, že se americké řetězce stále častěji nechtějí vázat smluvními pouty pojišťoven, resp. tzv. společnostmi spravujícími lékárenské benefity (Pharmacy Benefit Manager, PBM). Léčivé přípravky nejsou v USA placeny ze zdravotně pojistných plánů (tj. pojišťovnami) přímo, ale právě prostřednictvím PBM. Ti platí lékárně za léčiva smluvně danou částku a celkový účet pak fakturují pojišťovně.

Zatímco několik málo (velmi velkých) pojistných plánů pojišťoven používá své vlastní „in house“ PBM, většina menších zdravotních pojišťoven ne. Proto nemají obecně možnost vyjednávat ceny léčiv s tisíci lékárnami a přístup k elektronické síti, kterou lékárny k vyúčtování receptů používají. Právě to pro ně zajišťují PBM, pro něž z tohoto systému vyplývá další zdroj příjmů. Často si totiž účtují v rámci zdravotního pojistného plánu více než skutečně platí lékárnám.

Vyplývá to z jejich velkých vyjednávacích možností – cena domluvená v rámci zdravotního pojistného plánu je dohodnutá a všechno ostatní jde ku prospěchu PBM. Tento rozdíl se nazývá „spread“ a je pro ně obrovským zdrojem příjmů.

Příklad – pokud si pacient vyzvedne na recept generické léčivo se spoluúčastí 5 USD, PBM zaplatí lékárně dle smluvených podmínek zbývajících 7 USD (mají dohodnutou cenu za léčivo 12 USD), ale zdravotní pojišťovně účtuje za tento recept dohodnutých 29 USD, zůstává mu navíc 22 USD.

Vzhledem k tomu, že „spread“ obvykle nemá přímý vliv na spoluúčast pacienta, většinu z nich nezajímá. Nicméně právě toto cenové rozpětí zásadně zvyšuje náklady na zdravotní péči a nakonec může vést i k vyššímu pojistnému. V případě, že je pacient součástí státního lékového plánu Medicare Part D, může jej právě „spread“ dostat do tzv. „Donut Hole“ mnohem rychlejším tempem (rozdíl mezi počátečním limitem pojistného krytí a tzv. katastrofickým prahem, platí plně pacient).

Ačkoli se nezřídka objevují argumenty proti diskontním programům (a řada z nich je relevantních – že jsou do nich zařazena jen starší léčiva popř. antibiotika, což může zvyšovat rezistenci), krok řetězců je logický – nechtějí být svazováni pojišťovnami, resp. prostředníky. Stejně tak je to obrana proti stále rostoucímu tlaku pojišťoven, aby pacienti využívali pro vyzvednutí svých receptů jejich smluvní online lékárny.

Těmito programy lákají řetězce nejen do svých lékáren (dohodnou si cenu s výrobcem a mají tak „jisté“ peníze, drží si pacienty ve svých lékárnách a ti neutíkají k online lékárnám), ale současně jsou výhodné pro pojištěnce (neplatí spoluúčast a nečerpají pojistný plán, tj. neblíží se k „díře v koblize“).

I přesto, že americký systém zdravotního pojištění funguje značně odlišně od evropského (nejnovější rozsudek ukazuje, že Američané jednoduše nechtějí povinné pojištění), je tu jistá paralela s povinnými rabatovými smlouvami a smluvními vazbami s pojišťovnami. Např. výrazná orientace britských lékárenských řetězců (Rowlands/Phoenix, Lloyds/Celesio, Boots/Walgreens Boots Alliance) na dohody s pojišťovnami ohledně proplácení nadstandardních služeb je nyní, kdy NHS většinu těchto kontraktů ruší, dostává do kolen a koncerny si musejí saturovat příjmy z jiných zemí.

A proč o tom píšu? Smluvní vazby jednoduše výrazně omezují vyjednávací možnosti lékáren. Je tak potřeba vždy velmi důkladně zvážit, jestli se skutečně vyplatí vyměnit byť nejistou, ale o to flexibilnější volnost, za určitou malou míru jistoty danou těsnějším svázáním s pojišťovnami. Jak vidět z příkladů v zahraničí, cesta zpět nemusí být pro malé lékárny žádná, pro velké řetězce s komplikacemi.

apaPODCAST

Podcastový tip

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso Piaggio

RNDr. Marek Petráš

Novinky v očkování proti ...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elek...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmar...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele...

PharmDr. Zuzana Baťová, P...

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko

Veronika Petláková

Centrální datové úložiště...

Veronika Petláková

Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku ...

Johan Wallér

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Fakultní lékárna VFU v Br...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.