Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Ševče, drž se svého kopyta, aneb vzkaz z Bruselu více než jasný

Vloženo: 19.01.2020, 07:03 | Čteno: 18528×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Tento týden přinesl portál APATYKÁŘ® jako jediný informaci o poměrně zásadním právním sporu, který má dopad nejen na Belgii, ale je aplikovatelný na podobné spory i v jiných členských státech EU. Rozhodnutí lékárníky nepotěšilo, nicméně podíváme-li se na věc bez emocí, dalo se očekávat.

Vždy je dobré čerpat, zejména u podobně emotivních sporů, přímo u zdroje a tak jsem si díky osobním kontaktům s prestižní bruselskou právní kanceláří vyžádal konkrétní rozhodnutí. Podstata sporu spočívala v tom, že Belgická lékárnická komora chtěla znemožnit nový obchodní model společnosti MediCare-market. Zjednodušeně – nechtěla připustit cenovou konkurenci.

Na tom by nebylo nic tak nepochopitelného (každý hájí své zájmy), kdyby to neudělala způsobem, jakým to provedla. Stejnou věc předložila opakovaně disciplinárním radám s cílem rozhodnutí co nejvíce oddálit a konkurenta odradit (plus podaný soudní příkaz).

To logicky nemohl soud ani antimonopolní úřad posoudit jinak, než jako záměrnou blokaci – pokud vám jde o princip, uděláte to jednou a vyčkáte na rozhodnutí. Pokud děláte opakovaně stejnou věc, navíc v časových intervalech, aby ke konečnému rozhodnutí došlo co nejpozději, určitě se to nedá posuzovat jako principiální spor.

Vzhledem k tomu, že komora zastupuje několik tisíc podnikatelských subjektů (lékárníků), vždy to antimonopolní úřad posoudí jako kartelovou dohodu a bránění konkurenci. Pokud zákon nestanoví, že na OTC a další sortiment musí být všude stejné ceny, těžko s tím něco dělat.

Podíváme-li se navíc do legislativní náplně činnosti belgické profesní organizace, najdeme tam pouze kontrolu profesních a etických pravidel, nikoli hospodářské zájmy členů. Ostatně to je i principiálním záměrem komor – nastavit a hlídat profesní pravidla. Je škoda, že až soud musel komoře vzkázat – chovejte se tak, jak vám káže zákon.

A proč je případ zajímavý? Protože není za posledních několik let zdaleka jediný v Evropě a je velmi pravděpodobné, že se jím budou antimonopolní autority obecně řídit. Profesní komory nezřídka překračují své pravomoce ve snaze ovlivnit něco, co ze zákona ovlivňovat nesmějí a následně jsou zbytečně pokutovány, což jde na úkor jejich členů. To, samozřejmě, snižuje jejich profesionalitu a renomé.

Výstižně to na nedávné konferenci v Bratislavě řekl president Slovenské lékárnické komory, když komentoval peripetie slovenských lékárníků ohledně pohotovostní služeb. Před přijetím zákona můžeme bojovat, argumentovat a snažit se prosadit do něj své, ale pokud je schválen a platí, musíme jej respektovat, byť se nám nemusí líbit.

I u nás se setkáváme s tím, že se profesní komora snaží ovlivňovat ekonomické zájmy provozovatelů lékáren a vykládat zákony. Nicméně podíváme-li se do zákona, nic takového v náplni komor nenajdeme. Nechci polemizovat, jestli je to dobře nebo špatně. Pokud ale chceme pro komoru větší pravomoce, měl se zákon už dávno otevřít a upravit. (Osobně se domnívám, že komorám je určeno hájit profesní záležitosti, ekonomické naopak provozovatelským sdružením.)

Takto jsou to jen plané stesky, které nemají šanci na úspěch. V minulosti už i česká profesní organizace – zcela zbytečně – platila za snahu určovat podmínky na trhu. Pokud do trhu zasahuje nad rámec zákona a svých pravomocí, vždycky to bude posouzeno jako kartel.

Ostatně ani nedávné prosazení možnosti odebrat (přesněji nevydat) osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe, výkonu funkce odborného zástupce a výkonu funkce vedoucího lékárníka při nesplnění povinnosti celoživotního vzdělávání, které začne být aktuální v tomto roce, si o podobný soudní spor s podobnými „nadějemi“ na úspěch koleduje.

Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Počátky lékárenství v čes...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

O lékárenských stojatkách...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

E-preskripce – benefit pr...

PharmDr. Jiří Skalický, P...

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

Mgr. Jaroslava Doležalová

Falešná léčiva

Mgr. Jaroslava Doležalová...

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.