Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Stát má jedinečnou možnost využít lékárníky a zvládnout krizové situace, oni už prokázali, že to umějí

Vloženo: 16.03.2020, 20:38 | Čteno: 18193×
Foto: APATYKÁŘ®

Současná pandemie COVID-19 ukazuje mnohé. Především to, jak perfektně fungují lékárny. Jsou to právě lékárníci a farmaceutičtí asistenti, kteří stojí v první linii, kde existuje vysoké riziko. I přesto vykonávají lékárenskou péči velmi dobře, s maximálním nasazením a přitom tak, aby minimalizovali riziko šíření a ohrožení jak pro ně samotné, tak pro pacienty.

I přesto si jich média, ani politici, ani státní správa příliš nevšímají. My na Apatykáři ano, protože jsme rovněž za tárou v první linii, a chceme všem kolegům lékárníkům i farmaceutickým asistentům velmi poděkovat za to, jak se s pandemií vypořádávají.

Možná právě ta přezíravost ukazuje, že vše funguje tak skvěle, že se o tom ani nemusí mluvit. Ano, funguje, protože lékárníci i farmaceutičtí asistenti jsou profesionálové. Ale mluvit se o tom musí, protože samo se neděje nic. Je to zásluha právě pracovníků lékáren.

Současná situace však také ukazuje, že stát není na podobné situace připraven a některé postupy, které se dají připravit předem pro podobné krize, se řeší ad hoc. Dává ale též jedinečnou možnost státu připravit se na podobné situace rozumně předem.

Ukazuje se, že karanténa a další vývoj si mohou vyžádat přidělení lékařů ad hoc podle potřeby na jiné činnosti (či jejich vyřazení z procesu léčby), které je plně zaměstnají.

Ale i chroničtí pacienti, kteří nejsou infikovaní potřebují svou péči, své léky. Navíc u chronických pacientů není vhodné, aby zbytečně v krizovém období pobíhali po městě, nebo navštěvovali ordinaci.

Jak tedy odbřemenit lékaře a umožnit jim své síly plně nasměrovat tam, kde jsou potřeba nejvíce? Stát poskytne omezenou preskripční pravomoc pro lékárníky, aby právě v podobných případech mohli zabezpečit chronické pacienty. Ostatně podobná pravomoc již existuje v některých jiných zemích.

Pacienti nebudou muset k lékaři, lékař se bude moci soustředit na aktuálně nejpotřebnější aktivity, ne na preskripci opakovaných receptů a lékárníci pomohou zabezpečit chronické pacienty jejich léky. Aktuální situace ukazuje, že by to pro řadu pacientů bylo nejen smysluplné, ale i zdravotně výrazně bezpečnější řešení.

Podobná situaci již nastala před deseti lety v Norsku, kde tehdejší ministryně zdravotnictví byla nejen odvážná, ale i velmi prozíravá a v souvislosti s pandemií nové chřipky udělila lékárníkům právo předepisovat antivirotika. Toto rozhodnutí odstartovalo přijetí dalších kompetencí lékárníků.

Najdeme tu odvahu i u nás? Lékárníci jsou zdravotníci a ne logistici. Chtějí a mohou lidem pomáhat a ne se podílet na šíření infekce. Stát má jedinečnou možnost využít lékárníky a zvládnout krizové situace. Snad ji zase nepromarní.

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

Hana Pavlasová

Kompletní průvodce regist...

Hana Pavlasová

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

PharmDr. Stanislav Havlíček

Volby – čas na změny v lé...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.