Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Příliš mnoho emocí vs evidence based pharmacy

Vloženo: 10.05.2020, 08:30 | Čteno: 16182×
Foto: APATYKÁŘ®

Nemám rád, když se zneužívají emoce a v lékárenství je jich v poslední delší době přespříliš. Podle mě je to špatně – pacient nechce slyšet pocity lékárníka, ale jasnou radu založenou na evidence based pharmacy, která mu pomůže. Emotivní lékárník nepůsobí ani důvěryhodně a v lékárně je důvěra primární.

Když nevím, tak se zeptám. Takže když jeden řetězec začal veřejně propagovat to, co dělá řada lékáren léta zcela běžně – donáškovou službu – tak jsem se zeptal, jak přesně funguje. Nic objevného, ostatně donášková služba je zcela běžným standardem pro mnoho lékáren v sousedním Německu, Rakousku, severských zemích apod.

Německé lékárny nyní získaly dočasné „koronavirové“ ohodnocení. Zřejmě ale není dostatečné, protože když jsem zjišťoval na stránkách lékáren, které službu nabízejí bližší podrobnosti, zjistil jsem, že už nabízejí vyšší level – „alzabox“.

Oč jde? O výdejní automat. Jednoduše balíček s připravenými léčivými přípravky z vychystaných receptů lékárník připraví do výdejního boxu a objednávající se může zastavit pro vyzvednutí, kdy mu to vyhovuje.

Proč? Protože 5 EUR považuje řada lékáren za nedostatečné ohodnocení, stačí se porozhlédnout po lékárnických diskuzích na sociálních sítích.

Mě ale ani tak nezaujala spuštěná česká služba samotná, jako představený konzultační protokol. Tento dokument, ať se již jmenuje jakkoli, je totiž standardem po mnoho let např. u amerických mail-order pharmacies.

Je to v podstatě rozsáhlý dokument detailně vysvětlující dávkování a jak má pacient lék správně užívat, včetně potenciálních interakcí apod.

Tento systém zavedla i řada brick-and-mortar (kamenných) lékáren, a nejen amerických, protože je řadou studií doloženo, že pacient si ústně podanou informaci z lékárny nezapamatuje dostatečně. Naopak písemná informace mu doma v klidu umožní se znovu nad užíváním léčiv zamyslet a výrazně zvyšuje compliance.

Takže za mě, protože jsem lékárník a jde mi v první řadě o zdraví pacienta, konzultačnímu protokolu rozhodně palec nahoru!

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Ud...

PharmDr. Ondrej Sukeľ a M...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlast...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elek...

Mgr. Filip Vrubel

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 1. – zdravo...

PharmDr. Martin Beneš

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.