Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…lékárenství začíná tady!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Jak přimět lékárníky k větší poslušnosti? Provést reformu, po které volají

Vloženo: 26.07.2020, 07:11 | Čteno: 14528×
Grafika: APATYKÁŘ®

Lékárenství sleduji od roku 1995. Jako praktikující lékárník jsem za tu dobu už zažil nespočet změn, návrhů, vizí lékárenství (2000, 2010, 2020, 2030…) i realizací reforem. Ty největší však proběhly v řadě zemí v posledních letech.

Co mají společného? Reálně se po reformách oklešťuje pozice samostatných lékárníků a koncentruje pozice silných provozovatelů. Tj. děje se přesný opak toho, co má být cílem reforem. Tedy cílem z pohledu lékárníků.

Proč? Protože změnit podnikatelské prostředí včetně vlastnictví nelze dost dobře autoritativně. Přece jen vyvlastnění majetku či znárodnění tu už bylo a asi to není úplně OK ani podle evropského práva. Ačkoli se řada předáků českých lékárníků netají inspirací a obdivem k Polsku či Maďarsku, já si rozhodně cestu „reforem“ po vzoru Kaczyňského či Orbána nepřeji.

Ostatně, co je to reforma? V podstatě vždy jen snaha o převedení moci a peněz do jiných rukou. Jedna lobbyistická skupina podnikatelů se snaží získat více od druhé a tak přesvědčují, tu více, tu méně úspěšně, veřejnost a politiky, proč je to nutné.

Bohužel, při žádné dosud proběhlé reformě nešlo a nejde o pacienty ani o lékárenskou profesi, byť se těmito hesly zaštiťují všichni.

Popravdě, pacientovi je de facto úplně jedno, kdo lékárnu provozuje, ale chce dostat svůj lék, svou službu. A lékárníkům? Mám-li být upřímný, v posledních letech se mi z diskuzí s mladou generací stále více jeví, že jejich ideál je socialistická lékárenská služba – jednotný doplatek, stejné podmínky, stejný plat, lékárna do každé vesnice, vzdělávání, které sice nikoho nevzdělá, jen generuje zbytné certifikáty, ale myslíme si, že je to super a pro jistotu odebereme licenci těm, kteří si nemyslí, že je to super.

Cílem prezentovaných reforem v Maďarsku, Polsku, Estonsku a konečně i na Slovensku z posledních let bylo převést provoz lékáren do rukou lékárníků a posílit jejich kompetence.

Co je výsledkem? Ve všech došlo nebo dochází naopak k posílení role řetězců díky silnému franšízovému modelu a koncentraci trhu (model zřetězených eseróček). Dokonce si troufnu tvrdit, že s reformami v lékárenství přišel nový boom franšíz.

Lékárník je paradoxně přinucen k ještě větší poslušnosti. Zdaleka nemá zásadní vliv na provoz, ten je dán ekonomikou. Navíc i koronavirus ukázal, že koncentrace trhu nás teprve čeká, aby vznikly takové subjekty, které výpadky v příjmech přežijí (jak se stát zachoval k OSVČ je zřejmé). Jakou pozici má v tomto systému samostatný lékárník je nasnadě.

Už jsem to psal ale dříve – myšlení nových generací lékárníků je jiné. Pozor – ne špatné, prostě jiné. Jejich hlavním smyslem života není podnikání, hromadění majetku, workoholismus, ale volnost, flexibilita, užít si život. Prací si chtějí jen vydělat peníze na své soukromé aktivity, život, nic víc. Díky zcela nulové nezaměstnanosti v oboru a podbízení se ze strany zaměstnavatelů je do reality hned tak něco nedostane.

Všechny dosud proběhlé reformy jsou, bohužel, založeny na chybném předpokladu, že všichni lékárníci chtějí provozovat vlastní lékárny. Nechtějí a to je prostě fakt, se kterým je potřeba se smířit. Pak se teprve může obor posunout dál. Protože nebude řešit majetkové vztahy, ale nastavovat podmínky výkonu profese a kompetence lékárníků.

A cílem posunu oboru má být, alespoň podle mě, především lepší služba pacientům. Jen tak pochopí, že lékárenství je profese, která má v systému zdravotnictví smysl.

Pokud naopak chcete omezit volnost lékárnické profese, pak proveďte reformy. Trh se zaručeně zkonsoliduje i bez sáhodlouhých a zcela zbytných diskuzí. Prostě vyšší (silnější) bere.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie ...

Prof. RNDr. Vojtěch Adam,...

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Vědecká činnost vs. počet...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Sloven...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování ...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.