Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…o lékárenství víme vše!®

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Zatímco svět už vyrazil přes křižovatku, Česko stále vyčkává na semaforu

Vloženo: 09.08.2020, 08:22 | Čteno: 18463×
Grafika: APATYKÁŘ®

Tentokrát jsem si vybral pro svůj blog další z mých oblíbených témat, na která jsem dotazován jak ze strany odborné veřejnosti, tak i politiků. Očkování v lékárnách. Jsem dlouhodobě jeho zastáncem a zkušenosti z jiných zemí mi dávají za pravdu.

Ani v létě na Apatykáři nezahálíme a zásobujeme naše čtenáře přívalem informací. Tento týden jsme přinesli spoustu článků o očkování v lékárnách. Celá řada zemí je již má ve své legislativě, další státy je zavádějí. V pátek jsem pak zpracoval komplexní přehled změn, které se chystají v jedné zemi a které reálně dávají lékárníkům kompetenci očkovat.

Tématu se věnuji bezmála dvacet let, takže na Apatykáři najdete spoustu informací ze všech zemí, kde očkování v lékárnách reálně funguje. Protože je to moje oblíbené téma, je možná malinko protěžované, protože je znám poměrně do hloubky. I proto podobný přehled nikde jinde naši čtenáři nenajdou. Nechť jim slouží.

Nicméně vývoj v poslední době ukazuje, jak hluboce Česko opět spí. Zatímco jiné země se připravují, u nás jsme v pohodě a tvoříme semafory, v nichž se už ne každý vyzná. Řečeno slovy nedávno zesnulého klasika:

„To není jednoduchý proces ten semafor. To je proces, bych řekl, v kterým se ne každý dost vyzná, a proces, do kterýho mohou vstoupit nepřátelé a vypadají přitom jako přátelé, určitou dobu.“

Každopádně, jiné země se už připravují na budoucnost. Ať již přijde či nepřijde druhá vlna koronavirové pandemie, odborníci se začínají shodovat, že jedinou obranou proti této hrozbě decimující společnost jak zdravotně tak ekonomicky bude očkování. A to očkování masové.

Farmafirmy nastolily závody o vývoj vakcín, první se reálně na trhu (tj. pro očkování zájemců) očekává nejdéle do konce příštího roku.

To je stále dost času, aby se aktualizovala legislativa a v řadě zemí se tak i děje. Tyto země, resp. politici pochopili, že masivní proočkovanost nezajistí pouze lékaři, ne vždy user-friendly dostupní pro potenciální zájemce.

Proto zapojili lékárníky – pořád slyšíme, že lékárny jsou na každém rohu, tak teď je vidět, jak je to dobře – a posilují jejich kompetence v očkování proti chřipce a potenciálně proti COVID.

Každému trošku myslícímu člověku je jasné, že nejde o žádné vlamování se do kompetencí lékařů, jak se to stále dokola snaží některé organizace prezentovat, ale jednoduše o logický krok. Každému trošku myslícímu člověku je jasné, že potřebnou masu lidí neproočkuje pouze malá část zdravotníků.

Takže? Je to výzva pro naše politiky. Jestli budou řešit semafory, anebo se posunou dál směrem k vyspělým zemím a udělají něco jak pro lidi, tak ekonomiku země.

Já vím, chce to odvahu. Vlastnost, která není v Česku běžná, nejen v lékárenství…

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimů...

Prof. PharmDr. Tomáš Šimů...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lice...

PharmDr. Ján Valjan

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří Pirner

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.