Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Rezervace vs Rx online, potenciál růstu pro všechny vs potenciál růstu pro vyvolené

Vloženo: 23.08.2020, 06:27 | Čteno: 19260×
Grafika: APATYKÁŘ®

Řada z vás, našich čtenářů, si všimla, že se od koronavirové pandemie více zaměřujeme na zavádění nových forem dodávky léčiv pacientům lékárnami. Ať už si to chceme nebo nechceme připustit, faktem je, že všechny tyto novinky budou v režii především silných hráčů.

Samostatné lékárny se již z principu na věcech nedokáží dohodnout natolik jednotně a rychle, aby je společně prosadily. A to podstatné – velcí hráči na ně prostě a jednoduše mají peníze.

Ale i to, co se bude prosazovat, může mít řadu podob. Může to být neustálý tlak na prosazení zásilkového obchodu. U určité malé skupiny obyvatel zaznamená úspěch, ale pokud se podíváme přece jen trošku statisticky, nikde ve světě nemá Rx online zásadní podíl. Např. v sousedním Německu je povolen od roku 2004 a odhady se pohybují od 7 do 17 %.

Jistě, může se stát, že nastane situace jako ve Spojených státech a pojišťovny začnou, zejména u chronických pacientů, tuto formu z důvodu úspor preferovat. Ale pak se může jednoduše stát, že ty, co nyní vehementně tento způsob prosazují, převálcuje někdo silnější s vyšším finančním krytím. Prostě vyšší bere a není důležité, jak silně kdo křičí (v Česku spíše píše na Facebook a Twitter).

Tato forma má totiž především smysl u chronických a určitých několika málo specifických skupin pacientů (resp. onemocnění). Výhodou této formy je jednoznačně rychlost a pohodlnost realizace receptu z pohodlí domova a velmi často opomíjený požadavek – diskrétnost.

Ano, to je často hlavní důvod, proč lidé tuto formu chtějí. Jednoduše nechtějí v řadě v lékárně u táry diskutovat svá onemocnění, jak se to často v lékárnách děje.

V pandemii ale našla uplatnění především „nová“ forma výdeje receptových léčiv, a to rezervační systém. Aniž by se kolem něj musely vést dalekosáhlé diskuze jako u nás, jeho potřebnost vyvolal požadavek na sociální distanc.

Psali jsme na Apatykáři o švédské inovaci, která vznikla právě pro pacienty, kteří jsou rizikoví a bojí se dojít přímo do lékárny mezi pacienty. Aktivní je pak na tomto evropském poli především řetězec jednoho nadnárodního distributora.

Je proto logické, že celá řada hlavních řetězců v evropských zemích, ale i samostatných lékáren či virtuálních sdružení, tuto formu výdeje zavedla a ponechá ji v provozu i do budoucna. Také zde je ponechána lidem volnost při objednávce, ale současně – a to je podstatné – se vracejí do lékáren. Pro některé, kteří do lékárny dosud nechodili, může dokonce dojít ke zjištění, že vůbec nějaká fyzická lékárna (ne jen odesílatelka balíčku) existuje.

Je na každém nechť si vyhodnotí, která forma je pro něj lepší. Mně je sympatičtější druhá možnost – přiláká mi do lékárny nové pacienty a klienty. A protože se s lidmi rád bavím osobně, nikoli virtuálně. Ale to je o osobních prioritách.

Pro ty, kteří chtějí být skutečně top je tu třetí varianta – právě požadavek na diskrétnost (a v dnešní době na sociální distanc) řešil již v roce 1963 prof. Smečka a to dispenzačním boxem. Je to něco, co už mladá generace odkojená maximální otevřeností (otevřená oficína prosazovaná mylným názorem maximální otevřenosti vůči pacientovi) nezná, nicméně ten, kdo je opět nasadí, vyřeší několik věcí najednou.

Nejen že bude skutečným prosazovatelem moderní farmaceutické péče, současně je může i marketingově velmi dobře využít k nalákání nových pacientů. Ne nadarmo se k nim v řadě zemí vracejí.

A pokud chceme jako lékárníci realizovat farmaceutickou péči, o které mnozí tak mnoho mluví (jen mluví), pak jiné řešení není.

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti meningokok...

RNDr. Marek Petráš

Lucie Kolbabová

Student Exchange Programm...

Lucie Kolbabová

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...

Mgr. Stanislav Havlíček

Kauza léčivé přípravky s ...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Uvolnění výdeje pohotovos...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léč...

Mgr. Filip Vrubel

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.