Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Důvěryhodná komunikace přes sociální sítě? Možná česká představa

Vloženo: 25.10.2020, 08:10 | Čteno: 13073×
Grafika: APATYKÁŘ®

V poslední době se řeší kvalita komunikace vlády a státních úředníků přes sociální sítě. Kdo není na Twitteru, není in. No, možná v Česku. Profesionálové ale vědí, že přes sociální sítě je dobré tu základní informaci posunout dál, ale určitě nesdělovat jako první.

Ohromně se divíme, proč např. v sousedním Německu lidé berou informace přece jen odlišně než u nás. Odhlédněme teď od naprosto zmatečné české komunikace, kdy ráno se oznámí něco, co platí od včerejška s tím, že v poledne už platí něco, co se oznámí večer.

Odhlédněme i od toho, že německá mentalita, ještě stále, je jiná než česká. Úřední nařízení si prostě většina lidí nedovolí nerespektovat, aniž by to muselo být vymáháno policií. Lidé vidí, že když se situace zhoršuje, je logicky nutné něco dělat.

Zásadní je i styl komunikace. Už mnoho let tvrdím, že důvěryhodný úřad by měl dodržovat určitou „štábní kulturu“. Pokud je standardem (i daným legislativou), že se úřední oznámení činí na úřední desce (jedno zda na zdi úřadu, nebo na webu), pak musí být primární rozhodnutí vždy sděleno touto formou. V dnešní době je samozřejmé, že se tato základní informace následně může šířit s pomocí sociálních sítí.

Ostatně tento postup jsem zvolil i já na Apatykáři – vše podstatné se primárně vždy odehrává na webu, přes sociální sítě o tom dáváme vědět těm, kteří žijí výhradně sociálně-online.

Opačný postup je však chybou a vyvolává maximálně zmatky. Sociální sítě totiž z podstaty věci slouží k tlachání a nezávazné komunikaci. Proto tam primárně nikdo závaznou informaci nečeká. Pokud je takto zveřejněná informace tou primární, rozhodně to neskýtá důvěru.

Možná je to oldschool, ale musí platit nějaká základní rutina, svět nefuguje v entropii – v silničním provozu se taky dodržuje v Evropě jízda vpravo a nejezdí každý, jak chce. Má to logiku.

Stejnou, jakou používají např, naši sousedé. Oficiální, základní informace je vždy první na příslušném úředním webu, nikdy ne na sociální síti. Proč? Právě kvůli důvěře. Pokud se řídí stát přes sociální sítě, ačkoli legislativa určuje jiný postup, který řada občanů logicky očekává, nedivme se, že to v něm funguje tak, jak vidíme. Prostě jako jedna velká tlachárna o ničem.

Možná to někdy v daleké budoucnosti půjde, pokud se např. mentalita česká přiblíží severské. Ale to je hodně daleká budoucnost…

apaPODCAST

Podcastový tip

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti břišnímu t...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média ...

Mgr. Irena Storová, MHA

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...

Veronika Sochová

Aktivity českých studentů...

Veronika Sochová

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

PharmDr. Lubomír Chudoba

Bonusy za receptová léčiv...

PharmDr. Lubomír Chudoba

PharmDr. Ján Valjan

Přípravky s pseudoefedrin...

PharmDr. Ján Valjan

MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud...

MUDr. Václav Jirků

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.