Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Proč podcast? Vždycky mě bavilo být první a podcast je můj životní styl

Vloženo: 01.11.2020, 06:50 | Čteno: 18035×
Grafika: APATYKÁŘ®

Lockdown umožňuje zamyslet se i nad věcmi, na které nám za normálních okolností nezbývá čas. V dnešním blogu se proto zaměřím na to, jak jsem se vlastně dostal k podcastingu a proč jsem založil první evropský LÉKÁRENSKÝ podcast.

K napsání mě vyprovokoval dotaz mého nového posluchače a současně nového předplatitele Apatykáře z tohoto týdne po zveřejnění nejnovější APAvision:

„Pane Dočkale, Vaše podcastová tvorba je fantastická a je obdivuhodné, jak dlouho už je děláte. Ale řekněte mi, že proč zrovna podcast? Jak jste na něj přišel?“

Jednoduchá odpověď by zněla – protože je ideální pro to sdělit lidem odbornou myšlenku poutavě a s emocemi a udržet jejich pozornost klidně i 2 hodiny. Slovy klasika – který jiný formát to dokáže? Ale trošku to rozvedu.

Když jsem v roce 2007 začal zvažovat, jakou poutavou formou bych měl na Apatykáři kromě psaného textu dále přinášet informace, původně jsem zvažoval internetové rádio, stream. Jenže naplňte celodenní vysílání v tak úzkoprofilovém žánru, jako je odborná farmacie a lékárenství. Tehdy jsem se od mého spolužáka v Kanadě poprvé dozvěděl o formátu podcastu.

A zjistil jsem, že je to přesně to pravé pro mě, radiového nadšence a lékárníka. Problém byl jediný – v Česku nikdo příliš neznal Apple, podpora zde takřka nefungovala, první iMac jsem musel kupovat složitě ze zahraničí a o podcastu nevěděl už vůbec nikdo.

A to je právě to, co mě baví – z ničeho vybudovat něco, v tomto případě podcastový žánr. Tak jsem začal v Česku jako jeden z prvních (společně se mnou tehdy podcasty nabízely jen Český rozhlas a Frekvence 1 a alternativní Akropolis) vytvářet podcasty. Přesněji skutečné podcasty, tj. audiopříspěvky cíleně vytvářené pro internet, nikoli jen zvukový záznam rozhlasového vysílání.

Ano, píše se rok 2008, kdy jsem začal vytvářet pravidelně podcasty (dnes jich mám i s apavision cca 350). V době, kdy ti, co dnes sami sebe prezentují jako „otcové podcastů“ ani netušili, o co jde.

Za těch 12 let co vytvářím podcasty si stále myslím, že jde o nejlepší formu prezentace odborného tématu. Bavím se se svými hosty detailně o problému, můžu u nich vzbudit emoce a oni mohou vždy přesně vysvětlit, co je potřeba. Žádné minutové zkratkovité reportáže, jako v mainstreamu.

Jenže podcast není každá nahrávka, jak si to mnozí „podcasteři“ myslí. Těším se na dobu, až zase podcasty nebudou „in“ a vydrží jen ty kvalitní. A těch v dnešní době příliš mnoho není.

Bohužel, je to v poslední době trend a to v Česku většinou vždy zabije dobrou věc. Většina různých lidí podcasty produkuje, nevytváří. Tj. něco někde nahrají a „hodí“ na net.

Někteří se snaží na podcastech zbohatnout a tak přesvědčují firmy, jak je skvělé si přes ně udělat reklamu. Popř. reklamu vlepí přímo do podcastu.

Bohužel, toto je špatný přístup a podcastům rozhodně neprospívá. Já jsem odchovanec iTunes U podcastů, tj. kvalitní univerzitní tvorby, většinou výukové. I proto mi český trend rychlokvašených podcasterů, kteří si koupí mikrofon, k tomu notebook a už se považují za odborníky vadí.

Ale podobně, jako jsem prošlápl cestu odborného farmaceutického média Apatykář, věřím, že jsem prošlápl i cestu odborných podcastů.

Jednoduše, že lidé po opadnutí aktuální „podcastové balastové vlny“ začnou zase oceňovat kvalitní tvorbu. Pro mě je totiž nahrávka podcastu událost a musí to být i událost pro mé hosty. Ne jako je tomu u mnohých dnešních podcastů, z nichž je už na první pohled patrné, že se jejich tvorbou autor živí na zakázku a na obsahu až tolik nezáleží.

Takže moje podcasty vytvářím buď přímo ve studiu, anebo v mobilním studiu a vždy v příjemné atmosféře, posezení apod. Nechrlím jeden podcast za druhým, protože to je pro mě pocta mým hostům, kteří jsou jedineční. Prostě podcast, to je pro mě i životní styl, při kterém si vážím svých hostů. Pokud podcasty děláte už takovou dobu jako já, je kvalita hlavním měřítkem.

Ostatně kvalitu mého prvního evropského lékárenského podcastingu ocenili i za hranicemi – získal mj. ocenění European Podcast Award 2008. Takže proto podcasting.

Co je podcasting

Podcasting je metoda šíření informací vynalezená v roce 2004 Adamem Currym. Pro jednotlivé navazující sady záznamů se používá slovo podcast (vzniklo spojením názvu přehrávače iPod firmy Apple a anglickým slovem broadcasting, vysílání) či český volný překlad audio RSS.

Jde o zvukové (drtivě a původně) popř. video záznamy, které jsou umisťovány na Internet v podobě souborů (často ve formátu MP3), na které se pak odkazuje na webových stránkách, ale především v uzpůsobeném RSS feedu (kanálu).

Ten pak specializovaný program (zvaný podcatcher nebo podcast receiver/čtečka, v dnešní době už především aplikace Apple Podcasts, Spotify ad.) průběžně monitoruje a nové soubory sám stahuje a nahrává do uživatelova osobního přehrávače.

Mezi významné přednosti podcastingu patří snadnost poskytování obsahu a z něj plynoucí široká nabídka zdrojů a možnost uživatele si soubor přehrát v libovolný čas, neomezený pevně daným vysíláním. Tehdy, kdo sám uživatel chce.

apaPODCAST

Podcastový tip

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Mgr. Lucie Kotlářová

1. Tématický den - Metabo...

Mgr. Lucie Kotlářová

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Projekt Bezpečné léky – m...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Veronika Sochová

Aktivity českých studentů...

Veronika Sochová

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti choleře...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékáren...

PharmDr. Zdeněk Blahuta, ...

Živý záznam akce

14. Ples farmaceutů

Živý záznam akce

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.