Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Proč problémy lékárenství nikoho netrápí, aneb proč lékárníkům nikdo nenaslouchá

Vloženo: 13.12.2020, 07:20 | Čteno: 22335×
Grafika: APATYKÁŘ®

Tento týden se vzedmula na sociálních sítích emotivní výměna názorů k poslanecké iniciativě zavedení zásilkového výdeje léčivých přípravků vázaných na recept. Se sebezapřením jsem tentokrát věnoval dvě noci důkladnějšímu pročítání diskuzí jak na profilech lékárníků, tak podnikatelů (živnostníků) a některých zákonodárců.

Nemám a nikdy jsem neměl podíl v zásilkové lékárně – Apatykář mě baví – a to mi dává možnost nadhledu. Nechci ani řešit, zda Rx online ano či ne. Ale zajímá mě, jak nás, lékárníky, vnímá široká veřejnost a proč se nedaří prosazovat rozumné lékárnické návrhy, pokud se objeví.

Co je hlavní zjištění z probdělých nocí? (1) Lékárenství v zásadě nikoho netrápí, vyjma lékárníků, a lékárníkům nikdo příliš nenaslouchá.

(2) Někteří lékárníci řeší, že díky Rx online většina z nich skončí. Živnostníci a řada firem už ale reálně končí a mnohé to čeká v nejbližších měsících. Nejsem tak optimistický a i neustále upravovaná čísla statistiků, „aby to konečně vyšlo“ mi na optimismu nepřidají.

(3) Lékárníci řeší virtuální problém, který nemá reálné podklady, protože nikde na světě, ani v té zlé Americe, kde funguje zásilkový výdej přes třicet let, nemá dramaticky převažující podíl (aktuálně cca 42 %).

Na lékárnických diskuzích se přesto objevila naprosto nesmyslná čísla, jako že 80 % trhu převezmou 4 hlavní hráči. No, to by musel být zájem investorů o ty čtyři hráče výrazně vyšší a patrnější, než o hlavní evropské hráče.

Na našem trhu poskytuje nějaká reálnější data pouze jediná společnost. Je to dobrý základ, nicméně zkreslený, protože zahrnuje jen 5 hlavních (podle názoru společnosti) hráčů online trhu.

Já třeba vím o minimálně dalších dvou, kteří v jejích datech nefigurují. Těch dalších asi 120 e-lékáren nebere v potaz, nebo jednoduše nechtějí data poskytovat.

Jak jsou data přesná, jestli odrážejí lékárenský sortiment, nebo třeba i vysavače, lego a podobný sortiment prodávaný v e-lékárnách a jestli je rezervace v lékárně počítána jako online, nebo jen posílený offline, což všechno má vcelku zásadní vliv na vykazovaná data, to také nezjistíte.

Každopádně proč lékárníkům nikdo nenaslouchá? Protože v lékárenství od devadesátých let prakticky neexistuje nezaměstnanost. Velmi minimální možná v profesi farmaceutický asistent, v posledních měsících, ale u lékárníků nikoli. Je potřeba férově přiznat, že lékárníci tak neznají to, co lidé v jiných oborech – bát se o práci, hledat ji (třeba i v jiném oboru) a nenacházet.

To vše nyní reálně nikoli hrozí, ale již nastalo v jiných oborech postižených pandemií. A to je to podstatné. Jsem lékárník, ale snažím se na věci dívat reálně a především vnímat je ve společenském kontextu. Proto rozumím tomu, že priority lékárníků jsou prioritami na 100+ místě u zákonodárců a na 1000+ u běžných občanů.

Jednoduše nastává tvrdá realita a není čas na vzletné diskuze, kdo je důležitější pro společnost a kdo má těžší a vyšší školu. Až se lékárníci skutečně naučí naslouchat tomu, co zajímá jejich pacienty (ne tomu, co si myslí, že je zajímá), pak je pacienti začnou brát vážně, posílí lékárnická prestiž a začne reálně fungovat lékárenská péče.

Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. Jiří Klimeš, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jiří Klimeš, C...

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Stanislav Havlíček

Volby – čas na změny v lé...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD...

PharmDr. Ondrej Sukeľ a M...

Živá reportáž z akce

1. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elek...

Mgr. Filip Vrubel

Antibiotický týden

Antibiotický týden 2010 v...

Antibiotický týden

Živý záznam akce

5. Tématický den – Den lé...

Živý záznam akce

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.