Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Nechme vědce dělat jejich práci a politici ať „řeší“ kafe v pytlíku

Vloženo: 20.12.2020, 08:20 | Čteno: 22719×
Grafika: APATYKÁŘ®

Příští týden se má také v Evropské unii schválit použití první vakcíny proti COVID-19. Konečně, to to trvalo, všichni už ji mají. Volají politici. Raději o týden později, než špatně. Říkám, já.

Tentokrát se ve svém blogu budu věnovat hysterii kolem schvalování těchto vakcín. Osobně mi totiž vadí, že se stalo více politickým, než odborným tématem.

Kdekdo se k vakcínám vyjadřuje, politici se předhánějí v tlaku na regulační úřady, aby „urychlily“ schválení. Bývalým americkým presidentem počínaje, současným německým (a aktuálně evropským) ministrem zdravotnictví konče.

Nelíbí se mi tento tlak na vědecké kapacity a odborníky. Mají mít dostatečný prostor a klid na posouzení všech dostupných dat a nemají být tlačeni do rozhodnutí. Politik, který se není ani schopen rozhodnout, zda „kafe v pytlíku“ je správně těžko může rozhodnout o (ne)kvalitě vakcíny.

Jsem rád, že jediný švýcarský regulátor, byť aktuálně vakcínu schválil, se před dvěma týdny vyjádřil, že se nenechá tlačit k rozhodnutí jen proto, že Amerika už vakcínu má. Připomeňme, že se stále jedná jen o nouzové použití, nikoli standardní schválení.

Bohužel, k nesprávnému vnímání přispívají i média, kdy řada i veřejnoprávních mylně prezentují tato rozhodnutí jako konečné schválení. To v lidech a především politicích vyvolává mylné představy.

I proto mě zklamalo nedávné vyjádření německého ministra zdravotnictví, který EMA „přitlačil“, aby rozhodla „už zítra“, protože „chce očkovat“. Naštěstí vědecky založená kancléřka má zjevně vliv a ministr před pár dny svá prohlášení mírnil s „uvážlivým a celoevropským nikoli nacionalistickým přístupem“.

Rozumím tomu, že při aktuálním předsednictví Rady jde o sbírání politických bodů („byl jsem u toho“). Ale v takto pro svět klíčové situaci by politika rozhodovat neměla a alespoň někdy by měl rozhodovat rozum a věcná argumentace.

Stále chci věřit, že regulační úřady, které po celém světě schvalují léky, zdravotnické prostředky i vakcíny rozhodují nestranně. Jakmile se totiž tato důvěra naruší, bude zle a těžko se to bude napravovat.

Dejme proto vědcům čas a prostor, aby se mohli odborně a bez politického tlaku rozhodnout. Za těch pár dní to určitě stojí. Nechme vědce dělat jejich práci a politici ať řeší, jak u lidí navrátit důvěru, abychom tuto krizi překonali.

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Počátky lékárenství v čes...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlast...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

Jana Vedrová

Spiritus - brněnský stude...

Jana Vedrová

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.